Podľa internetovej publikácie Agrarheute bolo Najvyšším súdom Filipín 2. mája zakázané pestovanie geneticky modifikovanej „zlatej“ ryže.
Minulú zimu filipínski farmári prvýkrát zasadili a zozbierali zlatú ryžu. Už dve desaťročia prebiehajú štúdie o nebezpečenstvách a výhodách geneticky modifikovaných organizmov.
„Toto rozhodnutie Najvyššieho súdu je víťazstvom Filipíncov, ktorí sa dlho stavajú proti GMO plodinám a škodám, ktoré spôsobujú ľuďom a životnému prostrediu,“ povedala hovorkyňa Wilhelmina Pelegrina. Ekológovia naliehajú na filipínsku vládu, aby sa zamerala na ekologické poľnohospodárstvo a nekládla záujmy poľnohospodárstva do popredia.
Dva tábory sú nezlučiteľné. Zástancovia pestovania „zlatej“ ryže trvajú na tom, že zvýšený obsah betakaroténu znižuje počet ochorení spojených s nedostatkom tohto vitamínu. Odporcovia genetického inžinierstva hovoria o vykorisťovaní a závislosti od nadnárodných korporácií.
Okrem „zlatej“ ryže sa bojuje aj o geneticky modifikovanú odrodu baklažánu. Vďaka génu Bacillus thuringiensis baklažány odolávajú niektorým škodcom. Zástancovia genetického inžinierstva hovoria o šetrení drahých prípravkov na ochranu rastlín.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisudátumov a miest, v ktorých…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…