Podľa internetovej publikácie Agrarheute bolo Najvyšším súdom Filipín 2. mája zakázané pestovanie geneticky modifikovanej „zlatej“ ryže.
Minulú zimu filipínski farmári prvýkrát zasadili a zozbierali zlatú ryžu. Už dve desaťročia prebiehajú štúdie o nebezpečenstvách a výhodách geneticky modifikovaných organizmov.
„Toto rozhodnutie Najvyššieho súdu je víťazstvom Filipíncov, ktorí sa dlho stavajú proti GMO plodinám a škodám, ktoré spôsobujú ľuďom a životnému prostrediu,“ povedala hovorkyňa Wilhelmina Pelegrina. Ekológovia naliehajú na filipínsku vládu, aby sa zamerala na ekologické poľnohospodárstvo a nekládla záujmy poľnohospodárstva do popredia.
Dva tábory sú nezlučiteľné. Zástancovia pestovania „zlatej“ ryže trvajú na tom, že zvýšený obsah betakaroténu znižuje počet ochorení spojených s nedostatkom tohto vitamínu. Odporcovia genetického inžinierstva hovoria o vykorisťovaní a závislosti od nadnárodných korporácií.
Okrem „zlatej“ ryže sa bojuje aj o geneticky modifikovanú odrodu baklažánu. Vďaka génu Bacillus thuringiensis baklažány odolávajú niektorým škodcom. Zástancovia genetického inžinierstva hovoria o šetrení drahých prípravkov na ochranu rastlín.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…