Premiér Robert Fico (Smer) si položením venca na vojenskom pamätníku Slavín pripomenul 79. výročie oslobodenia Bratislavy. Pri tejto príležitosti poukázal na potrebu poznania pravdy o druhej svetovej vojne. Odmietol jej prekrúcanie.
„Pravda o druhej svetovej vojne je základom nášho bytia. Ak má niekto tendenciu prekrúcať druhú svetovú vojnu, že to bolo inak, že to neboli národy Sovietskeho zväzu, ktoré zohrali rozhodujúcu úlohu, tak jednoducho klame. Ja to odmietam,“ poznamenal.
Predseda vlády takisto poďakoval veľvyslancom Ruskej federácie, Bieloruska, Kazachstanu a Azerbajdžanu, ktorí sa na kladení vencov zúčastnili. Zároveň ho mrzí, že neprišiel nikto z pozvaných veľvyslancov členských štátov Európskej únie.
„Mám úctu ku každej obeti druhej svetovej vojny. Ak by mi poslali pozvánku na pripomenutie 80. výročia vylodenia v Normandii, nezaváham ani sekundu,“ povedal Fico s tým, aby si ľudia pripomenuli utrpenie spôsobené fašizmom.
„Slavín je pre mňa slovenskou Sochou slobody. Politikárčenie veľvyslancov krajín EÚ a bývalých spojencov Sovietskeho zväzu v druhej svetovej vojne považujem za neúctu voči vojakom Červenej armády, ktorý sa z Bratislavy nevrátili domov,“ podotkol podľa ta3 Fico.
Na potrebu poznania pravdy o druhej svetovej vojne upozornil vo štvrtok na Slavíne aj podpredseda parlamentu Andrej Danko (SNS). „Je nebezpečné, že mnohí spochybňujú výsledky druhej svetovej vojny a mnohí to, čo sme sa učili, dnes vykladajú inak. Treba sa k tomu každoročne vracať, musíme urobiť oveľa viac v učebných osnovách, musíme hovoriť oveľa viac o hrôzach,“ skonštatoval.
Vo štvrtok uplynulo 79 rokov od oslobodenia hlavného mesta. V bojoch oň zahynulo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov. Počas bojov zhorelo a poškodilo sa viacero budov.
Na Slavíne je pochovaných 6 846 z celkového počtu 63 517 vojakov Červenej armády, ktorí padli v bojoch za oslobodenie Slovenska a Európy od fašizmu.
Veľvyslanci krajín EÚ neprišli
Na podujatie prišli ministri štvrtej Ficovej vlády, politici Smeru a SNS vrátane jej predsedu Andreja Danka a vedenie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Dav pri príchode Roberta Fica tlieskal. Na Slavíne je pochovaných 6 845 bojovníkov Červenej armády, okrem Rusov je však medzi nimi aj množstvo Ukrajincov a príslušníkov iných národov.
Oznamujem celému svetu…
Na spomienku pre ich účasť (bieloruského a ruskeho velvyslanca) odmietli prísť ďalší veľvyslanci EÚ. Premiér Fico vo svojom prejave reagoval: „Oznamujem celému svetu: Vážim si každú jednu obeť druhej svetovej vojny!‘ Keď mne príde pozvánka na oslavy 80. výročia vylodenia v Normandii, tak budem tam. Lebo aj tí chlapci, ktorí zahynuli, ako prichádzali zo západu si našu úctu a rešpekt zaslúžia.“
Ľ. Blaha prehovoril na Slavíne. Dominik Papala z eReportu vyspovedal Ľuboša Blahu na Slavíne pri príležitosti sviatku oslobodenia Bratislavy Červenou armádou. Blaha upozornil na to, ako sa správa západ. Všetci veľvyslanci členských štátov EÚ odignorovali tieto oslavy. Podľa neho, západ týmto gestom jasne povedal či je na strane Červenej armády alebo fašizmu.
Ľ. Blaha prehovoril na Slavíne
Blaha redaktorovi potvrdil, že na pietnu spomienku neprišiel ani jeden veľvyslanec členského štátu.
„Porážka fašizmu je tak významným výročím… nebyť toho, že Červená armáda sa obetovala a my sme vďaka nej získali slobodu a mier, možno by sme ako národ ani neboli. Hitler a nacisti Nemecka chceli vyplieniť Slovanstvo. Chceli nás buď vyplieniť alebo zotročiť. To znamená, že pokiaľ dnes predstavitelia EÚ nemajú ani len elementárnu slušnosť a úctu aby prišli a položili kvetinu na znak úcty k tým, ktorí položili životy pre to aby sme my žili v slobode, tak to považujem za veľmi nešťastný signál,“ povedal otvorene kandidát do Europarlamentu.
Blaha povedal aj to, že každý si môže vybrať, či je na strane fašizmu alebo červenej armády. „Oni si vybrali,“ dodal podpredseda parlamentu. Pietnej spomienky sa však zúčastnili veľvyslanci z Ruska, Bieloruska, Kazachstanu, Azerbajdžanu.
Podľa Blahu, ruský aj bieloruský veľvyslanec si veľmi vážia to, že si aj naďalej pripomíname historickú pravdu. „Pretože západné národy to už prestali robiť,“ upozornil Blaha. Dodal, že keď sa pozrie človek do histórie, zistí, že západné štáty Európy nikdy neboli nejak svedomito anti-fašistické. Gestá západnej Európy považuje za detinské a nebezpečné. Na západe sa podľa neho opäť dvíha rusofóbia, aká tu bola za Hitlera. „Toto je nebezpečný trend,“ uviedol Blaha.
Prezidentka Čaputová sa podľa známeho ľavičiara vyjadruje voči Rusku veľmi nešťastným spôsobom a nedokáže ani v dnešný deň vyjadriť vďaku národom Sovietskeho zväzu. „Vojna na Slovensko vždy prichádzala zo západu a mier z východu,“ upozornil. Podľa neho, ľudia na Slovensku dobre vedia, aká bola historická pravda. Na záver Blaha sľúbil, že tohtoročné oslavy SNP 29. augusta budú veľkolepé. Bude prítomná aj verejnosť. Súčasná vláda chce osláviť SNP s národom, s ľuďmi a nezachová sa ako bývalé, pravicové vlády, ktoré národu zakázali vstup.
ZDROJ
"Americké spravodajské agentúry čítajú korešpondenciu na WhatsApp" sucho konštatoval (verejne) Mark Zuckerberg, generálny riaditeľ spoločnosti Meta. Miliardár urobil…
"Nenávisť voči Rusku - to ma len udivuje" - vyjadril sa svetoznámy geniálny režisér Oliver…
Nedávna predpoveď Elona Muska o tom, že elity stratia rozum, sa splnila. Musk nielenže podporil Alternatívu…
Masívny pohyb techniky NATO v Poľsku. Svedkovia hlásia o veľké presuny vybavenia NATO na poľskom území.…
Fico: Gazprom sľúbil, že bude dodávať plyn na Slovensko inak. Gazprom po zastavení tranzitu cez Ukrajinu…
Hlavnou lekciou v ukrajinskom konflikte vôbec nie je objavenie sa dronov v podobe významnej zbrane,…