Vznik samostatnej Slovenskej republiky nebol taký jednoduchý, báli sme sa, či vydrží prvý rok. Skonštatoval to predseda opozičného Smeru-SD a expremiér Robert Fico pri príležitosti 30. výročia vzniku SR. Aktuálne sa obáva, že ak bude pokračovať vývoj posledných dvoch rokov, o desať rokov bude veľký problém hovoriť o suverenite republiky. Aj o tom podľa neho budú najbližšie parlamentné voľby, akú víziu dá ktorá strana Slovensku.
“Keď vznikala SR, bol som politický elév, mal som 27 rokov, ale hlasoval som aj za deklaráciu zvrchovanosti, aj za ústavu, čo bolo predpokladom vzniku SR,” spomína Fico. Dominoval vtedy podľa neho postoj, že každá krajina si zaslúži ísť vlastnou cestou. “A áno, báli sme sa. Naozaj sme nevedeli, či v roku 1993 krajina vydrží, nebolo to také jednoduché,” poznamenal a poukázal napríklad na absenciu vlastných úradov a inštitúcií, aké boli na federálnej úrovni, napríklad národná banka. Dodal, že aktuálny vývoj nejde tak, ako ľudia čakali a už vôbec nie tak, ako čakali politici v roku 1992 pri prijímaní odvážnych rozhodnutí vo vzťahu k vzniku SR.
Čo sa týka suverenity, niektoré vlády podľa jeho slov najskôr zbavili krajinu tej ekonomickej. “Boli to divoké privatizácie za Mečiara a Dzurindu,” uviedol s tým, že v súčasnosti by sme možno niektoré veci úplne inak zvládali, keby energetické monopoly ostali v rukách štátu. Následne podľa neho prišlo obdobie straty suverenity z pohľadu bezpečností. Hovorí o odovzdaní vzdušného priestoru Spojeným štátom americkým a o oslabovaní našej suverenity a samostatnosti aj v medzinárodnom priestore. V tejto súvislosti poukázal aj na stav V4. “To bol vynikajúci nástroj na presadzovanie našich vlastných národných záujmov. Heger zodpovedá za to, že sa prestali stretávať premiéri V4 pred samotnými európskymi radami,” tvrdí.
Z ekonomického hľadiska vidí Fico posun Slovenska za uplynulé roky a za dôležitý okamih označil vstup do Európskej únie. Pripomenul, že vtedajšia opozícia reprezentovaná aj Smerom-SD sa prihlásila k referendu a že sa naďalej k členstvu v EÚ hlási. Poukázal na evidentný pokrok Slovenska od roku 2004 vo viacerých oblastiach. “Treba si členstvo v EÚ strážiť, bojovať zaň, na druhej strane treba bojovať aj za suverénne postavenie krajiny,” podčiarkol.
Za osudový moment budúcnosti SR považuje Fico aj to, ako sa vláda postaví k otázke odobratia práva veta členským štátom Únie. Ak by k tomu došlo, bude to podľa neho začiatok konca Únie. “Hoci je EÚ dobrý projekt, je v katastrofálnom stave,” dodal s tým, že je dôležité hovoriť aj o jej budúcnosti. Za prvoradé z hľadiska fungovania v Únii označil potrebu národnej koncepcie. “Súčasná vláda nevie, čo vlastne chce s touto krajinou a len sa slepo pozerá na EÚ. A EÚ sa slepo pozerá na USA,” poznamenal. Ak to takto pôjde ďalej a EÚ nebude mať jasnú vlastnú zahraničnopolitickú víziu, obáva sa aj o budúcnosť Slovenska.
hlavnespravy.sk
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…
O Ficovej neschopnosti rozlíšiť negatíva od pozitív ich záujmov a o Rusku ako vhodnejšom investorovi…
Rozpráva aj o chystanej knihe venovanej Danielovi Lipšicovi, o eskalácii konfliktu na Ukrajine odchádzajúcim režimom…