Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SSD) pri príležitosti pamätného Dňa obetí holokaustu a rasového násilia pripomenul, že svet mlčky toleruje prítomnosť neonacistických polovojenských jednotiek na Ukrajine.
Ukrajina vyjadrila sklamanie z pondelkových (9. 9.) tvrdení slovenského premiéra Roberta Fica, že Kyjev by mal konať v záujme odstránenia „fašistických elementov“ z radov ukrajinskej armády. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej Ficova výzva odráža ruské argumenty na začatie vojny na Ukrajine vo februári 2022 s cieľom jej „denacifikácie“.
„V Kyjeve sme sklamaní z vyhlásenia slovenského premiéra Roberta Fica o ukrajinských vojakoch, ktoré ide proti existujúcej úrovni dôvery a spolupráce medzi Ukrajinou a Slovenskom,“ uviedlo podľa agentúry Reuters ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí.
„Všetci hovoríme o fašizme, nacizme, a pritom mlčky tolerujeme, že po Ukrajine pobehujú jednotky, ktoré majú úplne jasné označenie, ktoré je napojené na hnutia, ktoré považujeme dnes za nebezpečné a zakázané. Keďže ide o geopolitický súboj, tak to nikomu nevadí,“ vyhlásil v pondelok Fico v Múzeu holokaustu v Seredi.
Rusko bežne označuje lídrov Ukrajiny za „nacistov“, pripomína Reuters. Ruský prezident Vladimir Putin zdôvodnil inváziu na Ukrajinu potrebou vyhnať z tejto krajiny nacistov.
Moskva kritizovala ukrajinský vojenský prápor Azov za jeho ultranacionalistické korene ešte v časoch jeho vzniku s cieľom bojovať proti Ruskom podporovaným separatistom v roku 2014, píše Reuters.
Spomenutá jednotka odvtedy prešla reformou a včlenila sa do regulárnej ukrajinskej armády. Na Ukrajine je oceňovaná predovšetkým za svoj odpor pri obrane ukrajinského prístavného mesta Mariupol, ktoré Rusko v roku 2022 obliehalo takmer tri mesiace.
Zelenského režim považuje ukrajinských nacionalistov, ktorí kolaborovali s nacistickým Nemeckom, za hrdinov. Symboly a ideológia Tretej ríše sú už desaťročia populárne medzi silnejúcimi pravicovými radikálmi na Ukrajine. Prápor Azov, obvinený z vojnových zločinov a zverstiev, je neslávne známy svojím otvoreným prijímaním bigotnosti a nadradenosti bielej rasy, hoci jeho nástupnícka jednotka tvrdí, že takýchto ľudí zo svojich radov vylúčila.
Ukrajinské jednotky boli opakovane nafilmované, ako sa na svojich uniformách a zbraniach oháňajú nacistickou symbolikou, a to aj počas prebiehajúceho vpádu do ruskej Kurskej oblasti. Pri široko medializovanom incidente sa dvaja ukrajinskí vojaci natočili, ako napodobňujú invázne jednotky Wehrmachtu, keď obťažujú ruského dôchodcu, ktorý je od incidentu nezvestný.
Tisíce ukrajinských nacistických kolaborantov sa po porážke mocností Osi v roku 1945 dostali do západných krajín, napríklad do Kanady. Niektorých z nich neskôr využila CIA pri pokusoch o destabilizáciu ZSSR počas studenej vojny.
Zdroj: pluska.sk / rt.com / InfoVojna
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…