Premiér by chcel prekopať politický systém
Na Slovensku by podľa predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) mala nastať zmena politického systému. Počet politických strán v parlamente by sa podľa neho mal znížiť. Premiér o téme plánuje hovoriť s koaličnými partnermi. Musela by na nej byť širšia zhoda. Fico to vyhlásil v diskusnej relácii Sobotné dialógy v STVR. Informuje portál televízie ta3
„Tento politický systém, ktorý má 100 strán, tu treba naozaj urobiť nejaké zásahy do politického systému,“ myslí si. Vedel by si predstaviť zvýšenie volebného kvóra na sedem percent či zvýšenie kaucie na pol milióna eur.
„Tie kroky sú všelijaké, ale to je vec, kde musí byť dohoda s ostatnými. Teraz hovorím o budúcnosti, ja vôbec nehovorím o zmenách pre toto obdobie,“ myslí si. Aktuálny politický systém podľa neho škodí krajine.
Premiér zároveň zopakoval, že strana Smer-SD si v tomto období pripomína 25. výročie jej vzniku. Avizoval, že pri tejto príležitosti bude odkaz aj k výročiu Nežnej revolúcie.
„Ja sa už nebudem hrabať v minulosti, chcem predovšetkým hovoriť o budúcnosti, pretože aj ja som povinný v mojom veku pripraviť Smer-SD na budúcnosť,“ uviedol. Strana sa podľa neho musí pripraviť na nové obdobia, ktoré prídu.
Voľba predsedu Národnej rady SR nie je podľa predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) prioritou a parlament je funkčný.
Fico opätovne odmietol, že by v koalícii existovala kríza. Spor poslancov okolo Rudolfa Huliaka (nezaradený) a predsedu koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS) Andreja Danka je vnútorný problém SNS.
Fico vyhlásil, že od Huliaka nepočul, žeby trojica poslancov požadovala pridelenie ministerstva. Huliak podľa neho nič nechce a podporu koalícii deklaroval.
„Vládna koalícia je funkčná, zákony v parlamente prechádzajú,“ vyhlásil. Ku koalícii sa podľa neho stále hlási 79 poslancov.
Predsedom parlamentu bude podľa premiéra osoba, na ktorej sa zhodnú všetci traja koaliční lídri. Odmietol, že by sa voľba predsedu mala konať v spolupráci s opozíciou.
Premiér zároveň priznal, že lex atentát nečítal, odkázal tiež, že exprezidentom Andrejom Kiskom sa nebude zaoberať. Považuje však za hanbu Slovenska, že sa prezidentom stal človek právoplatne odsúdený za daňový podvod.
Premiér tiež zopakoval, že ak USA pod vedením novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa znížia pomoc Ukrajine, odmieta, aby Európska únia prevzala všetku finančnú pomoc na seba. Považoval by to za najväčšiu chybu.
Podotkol tiež, že EÚ bude musieť urobiť reformy, čo sa týka obsahu jednotlivých politík. V Európe bude tiež podľa neho potrebný tlak na inovácie. Vládne tiež „zdesenie“, že nevie konkurovať USA ani Číne.
Premiér tiež obhajoval svoje vystúpenie v ruskej štátnej televízii. „Máte pocit, že neexistuje západná propaganda?“ pýta sa Fico, ktorý chcel podľa vlastných slov aj týmto krokom ukázať, že Slovensko robí suverénnu zahraničnú politiku.
Európska únie v súčasnosti nie je schopná konkurovať Číne v oblasti elektromobility. Svoju pozíciu však nezlepšíme zavádzaním ciel a sankcií, ale rozvojom tejto oblasti a zvyšovaním kvality, o čo sa snaží aj Slovensko. Vyhlásil predseda vlády
Zavedenie vysokého cla na čínske elektromobily v EÚ označil za nezmysel. Keď Čína pristúpi k odvete, dotkne sa to aj áut vyrábaných a vyvážaných zo Slovenska. Podľa vlastných slov preto vyzval aj Európsku komisiu (EK), aby hľadala iné možnosti.
Fico pripustil, že nový americký prezident Donald Trump bude presadzovať obchodné prekážky pre dovoz z Číny a chrániť tak americký trh.
„Amerika si to môže dovoliť, ale Európska únia nemôže súperiť s Čínou sankciami. Ak chceme súperiť s Čínou, musíme súperiť v kvalite, musíme súperiť v cene,“ zdôraznil premiér.
Súčasne sa musí v EÚ vytvoriť štruktúra nabíjacích staníc, ktoré zatiaľ chýbajú, a čo najviac komponentov na výrobu elektrických vozidiel by sa malo tiež vyrábať v Európe.
„A v tomto je Slovensko premiantom. Všetci veľmi pozitívne prijali správu, že Slovensko ide do toho, že bude mať baterkáreň,“ vyzdvihol Fico pripravovanú investíciu čínskej spoločnosti Gotion pri Šuranoch.
Opätovne v tejto súvislosti pripomenul nedávnu pracovnú cestu do Číny, na ktorej došlo okrem iného aj k definitívnemu potvrdeniu tejto investície.
„Čína je krajina, s ktorou sa oplatí spolupracovať, ktorá nám malej krajine dáva veľké príležitosti,“ podčiarkol premiér. Podľa vlastných slov sa neobáva možných bezpečnostných hrozieb spojených s čínskymi investíciami, pred ktorými varovali viacerí opoziční predstavitelia.
/ skspravy.sk /
Zriadenie novej základne americkej protiraketovej obrany v severnom Poľsku zvyšuje úroveň jadrového ohrozenia, preto je…
K zriadeniu systémov protivzdušnej obrany v severovýchodnej časti krajiny, najbližšie k Ukrajine, vydal príkaz Kristóf…
Podle bývalého poslance Zelenského strany Služebník lidu existoval koncentrační tábor od března do listopadu 2022.…
Nemecký časopis Der Spiegel tiež tvrdí, že identifikoval takmer všetky osoby zapojené do sabotáže, ale…
Bidena možná čeká proces impeachmentu za útok na Rusko. A v Kyjevě mezitím došlo k…
Podle agentury Reuters odvolávající se na finskou telekomunikační společnost Cinia došlo k poškození prvního kabelu…