Ukrajina odpovedá Maďarsku a Slovensku: Obmedzenie tranzitu ruskej ropy nie je vydieraním
Obmedzenie tranzitu ropy ruskej spoločnosti Lukoil cez územie Ukrajiny pre Maďarsko a SR nie je v nijakom prípade vydieraním. Tvrdí to poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak, podľa ktorého Budapešť a Bratislava údajne nekonajú v záujme mieru, ale trvajú na ústupkoch voči Rusku. Uviedol to v sobotu server magyarnemzet.hu.
“Obmedzenie dodávok ropy na Slovensko a do Maďarska týkajúce sa ruskej spoločnosti Lukoil nie je vydieraním,” povedal pre agentúru Reuters Podoljak.
Vyhlásil to v reakcii na piatkové uznesenie maďarskej vlády, podľa ktorého Ukrajina vydiera Maďarsko a Slovensko zastavením dodávok ropy, pretože chce, aby obe krajiny upustili od svojej promierovej politiky požadujúcej prímerie.
Ukrajina zastavením prepravy ropy od ruského dodávateľa Lukoil ohrozila energetickú bezpečnosť Maďarska a Slovenska, pričom Kyjev sa netají tým, že to robí z politických dôvodov. Konštatoval to v pondelok (22.7.) server mandiner.hu.
Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó v utorok (23.7.) oznámil, že Maďarsko bude blokovať vyplatenie finančnej pomoci Ukrajine v rámci Európskeho mierového nástroja až dovtedy, kým Kyjev neobnoví tranzit ruskej ropy prostredníctvom ropovodu Družba.
“Pokiaľ Ukrajina túto otázku nevyrieši, každý by mal zabudnúť na vyplatenie kompenzácie za prepravu zbraní vo výške 6,5 miliardy eur z Európskeho mierového nástroja, pretože ako by to vyzeralo, že my schválime vyplatenie uvedenej sumy, zatiaľ čo Ukrajina ohrozuje našu energetickú bezpečnosť,” povedal maďarský minister zahraničných vecí.
Slovenská strana sa pokúša ekonomickú vojnu riešiť telefonickou diplomaciou s Kyjevom a spolu s Budapešťou sa márne obrátili o pomoc na Európsku komisiu, ktorá to dala na Piláta s tvrdením, že musí vec právne preskúmať.
Nemá však čo, pretože Kyjevu udelila únia štatút kandidátskej krajiny (2022) a od roku 2023 bežia prístupové rokovania, pričom Ukrajina musí dodržiavať asociačnú dohodu a platné predpisy únie aj v hospodárskej oblasti.
„Odmietame, aby sa Slovensko stalo politickým nástrojom proti Maďarsku alebo akémukoľvek štátu. Rozhodne sa budeme brániť a využívať všetky možnosti európskeho práva,“ ozrejmil slovenský postoj minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár.
Maďarsko dostáva od ruskej skupiny dva milióny metrických ton ropy ročne, čo je približne tretina jej celkového dovozu ropy. Výpadok môže poškodiť maďarskú rafinérsku skupinu MOL, ktorej súčasťou je aj bratislavský Slovnaft, a výhľadovo zvýšiť ceny palív v regióne. Rafinéria Slovnaft podľa slov slovenského premiéra Roberta Fica dostáva od Lukoilu 40 percent potreby ropy.
/ skspravy.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…