svet

FAKTY: Čo Západ sľuboval Rusku o nerozširovaní NATO

V roku 2007 sa ruský prezident Vladimir Putin sťažoval: „Čo sa stalo s ubezpečeniami, ktoré naši západní partneri urobili po rozpustení Varšavskej zmluvy? Kde sú tie vyhlásenia dnes? Nikto si ich ani nepamätá. Ale dovolím si týmto publikom pripomenúť, čo bolo povedané. Rád by som citoval prejav generálneho tajomníka NATO pána Woernera v Bruseli 17. mája 1990. Povedal vtedy, že: „Skutočnosť, že sme pripravení neumiestňovať armádu NATO mimo územia Nemecka, dáva Sovietskemu zväzu pevné záruky bezpečnosti.“ Kde sú tie záruky?“

Putin citoval správne. Možno dodal, ako vieme z novo odtajnených dokumentov , že Woerner tiež „zdôraznil, že Rada NATO a on sú proti rozširovaniu NATO (13 zo 16 členov NATO podporovalo tento názor).

Generálny tajomník NATO tiež 1. júla 1991 ubezpečil Rusov, že na nadchádzajúcom stretnutí s poľským lídrom Lechom Walesom a rumunským Ionom Iliescom „bude proti vstupu Poľska a Rumunska do NATO, a už skôr to bolo oznámené Maďarsku a Československu“ (dokument 30).

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Mnohí obviňujú Putina z historického revizionizmu a popierajú, že Západ niekedy sľúbil Rusku, že ak sa zjednotenému Nemecku povolí vstup do NATO, NATO sa nebude rozširovať na východ. Ako však ukazujú tieto tri citáty z najvyššej úrovne NATO, odtajnené dokumenty pevne dokazujú, že NATO klamalo, keď v správe z roku 2014 uviedlo, že „žiadny takýto prísľub nebol urobený a nikdy neboli predložené žiadne dôkazy na podporu tvrdení Ruska.“

Minister zahraničných vecí USA James Baker tiež trval na tom, že takýto sľub nebol daný. Faktom však je, že 9. februára 1990 Baker slávne ponúkol Gorbačovovi na výber:

„Chcem ti položiť otázku a nemusíš na ňu hneď odpovedať. Za predpokladu, že dôjde k zjednoteniu, čo by ste uprednostnili: zjednotené Nemecko mimo NATO, absolútne nezávislé a bez amerických jednotiek; alebo zjednotené Nemecko udržujúce svoje spojenie s NATO, ale so zárukou, že jurisdikcia alebo jednotky NATO sa nerozšíria na východ od súčasnej hranice?

Baker toto vyhlásenie odmieta a kategorizuje ho len ako hypotetickú otázku. Ale Bakerovo ďalšie vyhlásenie, ktoré predtým nebolo zahrnuté v citácii, ale teraz je v dokumentárnom zázname umiestnené späť do scenára, toto tvrdenie vyvracia.

Potom, čo Gorbačov odpovedal na Bakerovu otázku: „Je samozrejmé, že rozširovanie zóny NATO nie je prijateľné,“ Baker kategoricky odpovedá: „Súhlasíme s tým“ (dokument 6).

Existujú štyri ďalšie odtajnené vyhlásenia, ktoré teraz potvrdzujú dôkazy proti Bakerovmu tvrdeniu. Najdôležitejší je Bakerov vlastný výklad jeho vtedajšej otázky Gorbačovovi. Na tlačovej konferencii bezprostredne po tomto najdôležitejšom stretnutí s Gorbačovom Baker oznámil, že „jurisdikcia NATO nebude posunutá na východ“.

Druhým je, že kým sa Baker stretával s Gorbačovom, zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť Robert Gates položil rovnakú otázku vodcovi KGB Vladimirovi Krjučkovovi v jasne nehypotetických pojmoch. Spýtal sa Krjučkova, čo si myslí o „návrhu, podľa ktorého by bolo zjednotené Nemecko spojené s NATO, ale v ktorom by sa jednotky NATO neposunuli ďalej na východ, ako sú teraz? Gates potom dodal: „Zdá sa nám to ako rozumný návrh“ (dokument 7).

Po tretie, v ten istý deň položil Baker rovnakú otázku sovietskemu ministrovi zahraničných vecí Eduardovi Ševardnadzemu. Spýtal sa, či „môže existovať výsledok, ktorý by zaručil, že vo východnej časti Nemecka nebudú žiadne sily NATO. V skutočnosti by to mohol byť absolútny zákaz.“

Ako zamýšľal Baker túto ponuku? V Not One Inch , ME Sarotte uvádza, že vo svojich vlastných poznámkach Baker napísal: „Konečný výsledok: Unified Ger. Zakotvené v zmenenom (polit.) NATO – ktorého juris. nebude presunutá na východ!“

Podľa teraz odtajneného memoranda ministerstva zahraničia o ich rozhovore Baker už v tomto rozhovore ubezpečil Ševardnadzeho, že „samozrejme, budú musieť existovať pevné záruky, že jurisdikcia alebo sily NATO sa neposunú na východ“ (dokument 4).

Nakoniec, podľa odtajneného memoranda ministerstva zahraničných vecí o rozhovore, ešte v ten istý rušný deň Baker povedal Gorbačovovi a Ševardnadzemu, a to vôbec nie formou otázky, že

Ak si udržíme prítomnosť v Nemecku, ktoré je súčasťou NATO, nedošlo by k rozšíreniu jurisdikcie NATO na sily NATO ani o jeden palec na východ“ (dokument 5)

Hoci ide o najdôležitejšie uistenia ministra zahraničia Bakera, nie sú to jeho jediné uistenia. 18. mája 1990 Baker povedal Gorbačovovi na stretnutí v Moskve: „Chcel som zdôrazniť, že naša politika nie je zameraná na oddelenie východnej Európy od Sovietskeho zväzu“ (dokument 18).

A opäť, 12. februára 1990, je daný sľub. Podľa poznámok pre Ševardnadzeho na konferencii Open Skies v Ottawe Baker povedal Gorbačovovi, že „ak Spojené Nemecko zostane v NATO, mali by sme sa postarať o to, aby sa jeho jurisdikcia nerozšírila na východ“ (dokument 10 ).

Bakerove ubezpečenia Gorbačovovi a Ševardnadzemu boli potvrdené a zdieľané ministerstvom zahraničia, ktoré 13. februára 1990 informovalo americké veľvyslanectvá, že „[minister] to jasne povedal. . . podporovali sme zjednotené Nemecko v rámci NATO, ale že sme pripravení zabezpečiť, aby sa vojenská prítomnosť NATO nerozšírila ďalej na východ.

Vyšetrovanie ministerstva zahraničných vecí z roku 1996, ktoré uskutočnili John Herbst a John Kornblum, sa nielenže stalo oficiálnou politikou USA, ale podľa Sarotteho „kvôli oficiálnej imprimatur a širokej distribúcii . . .pomohol formovať americký postoj ku kontroverzii toho, čo bolo presne povedané. . . .“

Herbst a Kornblum dospeli k záveru, že poskytnuté záruky nemajú právnu silu. Dokázali urobiť tento úsudok oddelením verbálnych sľubov od písomných dokumentov, ktoré „nehovoria o nasadení NATO za hranicami Nemecka“.

Vyšetrovanie nepoprelo, že boli vyslovené výslovné ubezpečenia. A žiadny ruský úradník nikdy netvrdil, že boli napísané v dokumentoch; v skutočnosti ľutovali, že neboli. Ale aj písané dohody sa dajú porušiť a americký rekord v dodržiavaní písomných sľubov nie je o nič lepší ako rekord v dodržiavaní hovorených, pretože Trumpovo porušovanie iránskej jadrovej dohody JCPOA a Bidenove časté porušovanie spoločných komuniké podpísaných s Čínou o Taiwane o tom svedčia.

Tento záznam viedol Putina k tomu , aby sa 21. decembra 2021 sťažoval , že „veľmi dobre vieme, že ani právne záruky nemôžu byť úplne bezpečné, pretože Spojené štáty ľahko odstúpia od akejkoľvek medzinárodnej zmluvy, ktorá pre nich prestala byť zaujímavá. . . .“

Rozdiel, o ktorý sa Herbst a Kornblum opierajú, je aktom právnej sofistiky. V časti „Dohoda alebo žiadna dohoda? Koniec studenej vojny a ponuka USA obmedziť rozširovanie NATO,“ tvrdí Joshua R. Itzkowitz Shifrinson, že ústne dohody môžu byť právne záväzné a že „analytici už dávno pochopili, že štáty nepotrebujú formálne dohody, na ktorých by mohli založiť svoje budúce očakávania.“

Ústne dohody sú základom diplomacie

Shifrinson tvrdí, že neformálne dohody sú dôležité pre politiku a že boli obzvlášť dôležité pre diplomaciu medzi USA a Ruskom počas studenej vojny. Ako príklad uvádza vyriešenie kubánskej raketovej krízy prostredníctvom neformálnych verbálnych dohôd a „poriadok studenej vojny [ktorý] vzišiel z tichých iniciatív USA a Sovietskeho zväzu v 50. a 60. rokoch 20. storočia, ktoré pomohli obom stranám nájsť spôsoby koexistencie.“

Ústne dohody medzi USA a Ruskom „prekvitali počas studenej vojny,“ hovorí Shifrinson. Dôverovať vysloveným sľubom z roku 1990 nebolo ničím novým.

Okrem toho, verbálne dohody, zdôrazňuje Shifrinson, „môžu predstavovať záväznú dohodu za predpokladu, že jedna strana sa vzdá niečoho hodnotného ako protihodnotu“ toho, čo druhá strana na oplátku sľúbila.

Gorbačov určite takto chápal Bakerove sľuby, keď súhlasil s tým, aby NATO pohltilo zjednotené Nemecko výmenou za „železnú“ záruku, že NATO sa nebude rozširovať ďalej na východ.

Až po týchto rozhovoroch s Bakerom Gorbačov súhlasil so zjednotením Nemecka a vstupom do NATO. 

Sľub „ani o jeden palec“ bol podmienkou, aby Gorbačov súhlasil so zjednoteným Nemeckom v NATO. Gorbačov vo svojich memoároch označil rozhovor s Bakerom z 9. februára za moment, ktorý „uvoľnil cestu ku kompromisu“.

A sľuby, ktoré dal Baker, neboli jediné sľuby, ktoré dal Rusku. Ubezpečenia prišli z najvyššej úrovne NATO a od Roberta Gatesa, ktorý na rozdiel od Bakera a NATO nikdy neklamal vo svojich sľuboch. V júli 2000 Gates kritizoval „presadzovanie rozširovania NATO na východ [v 90. rokoch], keď Gorbačov a ďalší boli vedení k presvedčeniu, že sa to nestane“.

Rovnaké sľuby dali aj vodcovia niekoľkých ďalších národov. 15. júla 1996 súčasný minister zahraničných vecí Jevgenij Primakov, ktorý si „prezeral materiál v našich archívoch z rokov 1990 a 1991“, podľa Sarotteho vyhlásil, že „to bolo jasné. . .

Baker, Kohl a britskí a francúzski vodcovia John Major a François Mitterrand všetci „povedali Gorbačovovi, že ani jedna krajina vystupujúca z Varšavskej zmluvy nevstúpi do NATO – že NATO sa neposunie ani o centimeter bližšie k Rusku“

Dôležité je, že tie isté sľuby dali aj nemeckí predstavitelia. Západonemecký kancelár Helmut Kohl sa stretol s Gorbačovom deň po Bakerovi 10. februára. Gorbačova ubezpečil, že „samozrejme, NATO nemôže rozšíriť svoje územie na súčasné územie NDR [Východné Nemecko]“.

Ešte jasnejšie povedal Gorbačovovi, že „sme presvedčení, že NATO by nemalo rozširovať svoj rozsah“ (dokument 9). Západonemecký minister zahraničných vecí Hans-Dietrich Genscher zároveň Ševardnadzemu ostro povedal, že „pre nás je to jasné: NATO sa nebude rozširovať na východ“.

5.marca 1991 si britský veľvyslanec v Rusku Rodric Braithwaite do svojho denníka zapísal, že keď ruský minister obrany Dmitrij Jazov vyjadril, že sa „obáva, že Česi, Poliaci a Maďari vstúpia do NATO“, britský premiér John „Major ubezpečil [d] mu, že sa nič také nestane“ (dokument 28).

Keď sa Yazov špecificky pýtal Majora na „plány NATO v regióne“, britský premiér mu povedal, že „sám nepredvídal okolnosti teraz ani v budúcnosti, kedy sa východoeurópske krajiny stanú členmi NATO“ (dokument 28).

26.marca 1991 britský minister zahraničných vecí Douglas Hurd informoval sovietskeho ministra zahraničných vecí Aleksandra Bessmertnycha, že „v NATO neexistujú žiadne plány na začlenenie krajín východnej a strednej Európy do NATO v tej či onej forme“ (dokument 28).

V júli 2016 Braithwaite napísal, že „americký minister zahraničných vecí James Baker 9. februára 1990 uviedol: „Domnievame sa, že konzultácie a diskusie v rámci mechanizmu 2+4 by mali poskytnúť záruku, že znovuzjednotenie Nemecka nepovedie k rozšíreniu vojenskej organizácie NATO na východe“.

Jasnosť dokumentárneho záznamu je relevantná aj dnes, pretože naznačuje, že keď Rusko hovorí o konečnej červenej čiare pri rozširovaní NATO na Ukrajinu a až po ruskú hranicu a o prísľuboch Západu, že jurisdikcia ani sily NATO nebudú expandovať za hranice Nemecka, nezapájajú sa do historického revizionizmu, ako to Západ obviňuje, ale vyjadrujú skutočné existenčné obavy a vyjadrujú oprávnené očakávania, že Západ dodrží sľuby, ktoré dal, výmenou za to, že Rusko dodrží sľub, ktorý dalo na rokovaniach z rokov 1990 a 1991.

Ted Snider

O autorovi: Ted Snider má postgraduálny titul z filozofie a píše o analýze vzorcov v zahraničnej politike a histórii USA

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Banderovec Samuel “Sláva Ukrajine” Migaľ označil Ficovo stretnutie s Putinom za facku slovenskej diplomacii a slovenskej zahraničnej politike.

Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…

25 minút ago

Fico vyhlásil, že jeho rokovanie s Putinom bolo reakciou na Zelenského odmietnutie prepravovať ruský plyn cez Ukrajinu na územie Slovenska.

Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…

29 minút ago

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

14 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

16 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

16 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

16 hodín ago