Uhorka je teplomilná rastlina. V severných oblastiach sa táto plodina môže úspešne pestovať v skleníkoch pod fóliovými prístreškami. Teplotný režim uhorky je určený jej tropickým pôvodom.
Klíčenie semien, podobne ako semená iných plodín, vyžaduje vlhkosť, vzduch a teplo. Každá plodina má iné nároky na teplo. Uhorka má optimálnu teplotu na klíčenie semien 23 – 26 °C, minimálna je 15 – 16 °C. Nižšia teplota je jedným z dôvodov, prečo semená neklíčia. Pri skorej sejbe, keď je teplota pôdy nižšia ako 8 – 9 ᵒС, semená hnijú. Ale požiadavky na teplo v uhorkách sa počas vegetačného obdobia menia. V počiatočnom štádiu je najpriaznivejšia teplota vzduchu 18 – 20 °C. Táto teplota vzduchu trochu obmedzuje rýchly rast nadzemnej časti, rozťahovanie rastliny, zatiaľ čo sa koreňový systém vyvíja. Ďalej sa požiadavky uhorky na teplo zvyšujú, najmä so začiatkom obdobia kvitnutia. Optimálna teplota počas tohto obdobia je 24 – 28 °С. Pri teplote vzduchu pod +7°C sa rast rastlín zastaví a pri 0°C rastlina odumiera. Pre uhorky sú nepriaznivé aj teplotné výkyvy. Pri prudkých výkyvoch sú rastliny častejšie vystavené hubovým chorobám.
Na začiatku rodenia môžu uhorky zhadzovať plodonosné puky z nasledujúcich dôvodov: keď sa pôda ochladí pod 12 – 14 °C, keď teplota vzduchu klesne pod 15 °C, keď sa rastliny zavlažujú studenou vodou pod 15 °C.
Uhorka nepatrí k rastlinám, ktoré sú obzvlášť náročné na osvetlenie, no pri slabom osvetlení sa rast a vývoj rastlín uhoriek značne spomalí. A počas slnečných dní, v porovnaní so zamračenými, sa rast, vývoj a hlavné plodenie uhorky minimálne zdvojnásobí. Toto je potrebné vziať do úvahy pri výbere miesta pre skleníky, zahusťovaní výsadby uhoriek a tiež je potrebné udržiavať čisté kryty skleníka (polykarbonát, sklo, fólia).
Optimálna vlhkosť vzduchu pre uhorky je 75 – 80 %, optimálna vlhkosť pôdy na začiatku vegetačného obdobia je 75 – 80 %, v období plodenia sa zvyšuje a dosahuje 85 – 90 %. Porušenie parametrov vlhkosti vedie k prudkému poklesu výnosu. Rast koreňového systému je úplne pozastavený, keď vlhkosť pôdy klesne na 10 % celkovej kapacity vlhkosti. Nadmerná vlhkosť však tiež nepriaznivo ovplyvňuje vývoj a plodnosť uhorky a tiež prispieva k porážke rastlín hubovými chorobami. Zalievanie uhoriek sa vykonáva na záhradných pozemkoch vodou ohrievanou slnečnými lúčmi popoludní. Maximálna potreba vody uhoriek sa objavuje v polovici obdobia plodenia a klesá ku koncu plodenia a v období poklesu teploty vzduchu na konci leta. Požiadavky uhoriek na režimy vlhkosti pôdy a vzduchu sa výrazne líšia od požiadaviek na tieto parametre pre paradajky. Práve tieto faktory sú hlavnou prekážkou pestovania uhoriek a paradajok v jednom skleníku.
Uhorka je náročná rastlina na úrodnosť pôdy, neznáša však vysoké koncentrácie pôdneho roztoku. Z tohto dôvodu sa do hlavnej zálievky pridáva iba časť všetkých hnojív, zvyšok sa dáva rastline do vrchnej zálievky. Uhorka dobre reaguje na organické hnojivá.
Fraktálne uhorky z ruskej farmy:
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…