Za korupciu a zneužitie právomoci verejného činiteľa podmienka a pokuta! Obvinený Adrián Szabó sa dohodol s prokurátorom o vine a treste.
Szabó sa po dvoch mesiacoch vo väzbe dohodol s prokurátor na podmienečnom treste a na peňažnej pokute 25-tisíc eur. Medzitým sa priznal k úplatkom, za ktoré vynášal citlivé informácie z vyšetrovaných káuz. Bývalý šéf inšpekcie čelí obvineniu z korupcie aj zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, píšuaktuality.sk.
Keďže sa priznal a spolupracoval s políciou, výsledkom jeho vyšetrovania nie je podaná obžaloba na súde, ale takzvaná dohoda o vine a treste. Uzavrel ju s prokurátorom, ktorý mu navrhol miernejší trest.
Kajúcnik by mohol vyviaznuť s trojročným trestom, ktorý mu ale na päť rokov podmienečne odložia. Okrem toho má dostať peňažný trest 25-tisíc eur a sedemročný zákaz vykonávať funkciu verejného činiteľa.
Dohodu môže, no nemusí schváliť Špecializovaný trestný súd. O Szabóovom prípade v pondelok rozhodne sudkyňa Ružena Sabová.
Szabó mal za úplatky vynášať informácie z Úradu inšpekčnej služby bývalému riaditeľovi finančnej jednotky NAKA Bernardovi Slobodníkovi. Šéf inšpekcie vraj vyzrádzal, na čom pracujú jeho podriadení, či už išlo o neoprávnené lustrácie Jána Kuciaka a ďalších novinárov alebo o vyšetrovanie Kočnerovej Threemy.
Práve Slobodník je kľúčovým svedkom v Szabóovom prípade. Polícii opísal za aké peniaze aké informácie získaval. Podľa obvinenia išlo o úplatky v hodnote niekoľkých tisícok eur, dohromady minimálne 20-tisíc.
Szabó však údajne prijal od Slobodníka nielen hotovosť, ale aj niekoľkotisícový televízor a značkové mobily. Exriaditeľ spočiatku priznával len prijatie elektroniky a tvrdil, že aj so svojím zástupcom Róbertom Zaplatílkom na oplátku kúpili a darovali Slobodníkovi značkové hodinky za takmer štyritisíc eur.
Úplatky najprv popieral, spomínal iba dva peňažné dary po 500 eur k narodeninám a k narodeniu syna.
Obvinený exšéf inšpekcie a Zaplatílek o prijatí darov od Slobodníka spísali aj záznam. Ako informuje portál, urobili tak však až výrazne neskôr.
„Z obsahu úradného záznamu vyplýva (hoci nie je datovaný), že tento bol spísaný viac ako rok po dodaní dotknutých televízorov,“ upozornil senát Najvyššieho súdu, ktorý rozhodol o Szabóovej väzbe. Skonštatoval, že takéto postupy naznačujú kolúzne správanie – teda marenie vyšetrovania.
Na kauzu upozornil Erik Kaliňák. Ministerstvo školstva pod velením Branislava Gröhlinga podpísalo zvláštnu zmluvu. Na…
Igor Matovič u Braňa Závodského v relácii tvrdil, že nenesie žiadnu vinu za 20 000…
J. Hrabko zhodnotil súčasnú politickú situáciu na Slovensku. Podľa neho, problémom vládnej koalície nie je…
Sťažnosť na ÚPN vo veci selektívnej prezentácie dejín na „Festivale slobody 2024“ Združenie slovenskej inteligencie…
Bývalý policajný prezident pred súdom. Petra Kovaříka posadila prokuratúra na lavicu obžalovaných za epizódu v…
Prípad, o ktorom médiá mlčia Tento týždeň vydal Ústavný súd dôležité rozhodnutie, ktoré akoby prešlo…