Krajiny Západu v snahe znížiť Rusku príjmy z predaja ropy uvalili niekoľko kôl sankcií zameraných na jej vrátane cenových limitov a embárg.
Export ropy z Ruska v marci vzrástol na najvyššiu úroveň za takmer tri roky aj napriek západným sankciám. Príjmy z jej predaja však oproti minulému roku výrazne klesli. Uviedla to v piatok Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA).
Po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 uvalil Západ na Moskvu množstvo sankcií vrátane cenových stropov na ropu a ropné produkty a embarga na ich dovoz do Európskej únie.
Rusko na to zareagovalo znížením produkcie ropy o 500-tisíc barelov denne. Jeho partneri v ropnom karteli OPEC+ začiatkom tohto mesiaca šokovali trhy, keď oznámili, že od mája tiež znížia produkciu.
Podľa IEA však celkové dodávky ropy z Ruska minulý mesiac vzrástli oproti februáru o 600-tisíc barelov denne na 8,1 milióna barelov za deň. Hoci aj príjmy Ruska z ropy v marci stúpli o 1 miliardu dolárov na 12,7 miliardy dolárov, stále boli o 43 percent nižšie v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka.
Agentúra so sídlom v Paríži uviedla, že k vyšším marcovým príjmom prispel z veľkej časti nárast vývozu ropných produktov, ktorý sa vrátil na úroveň spred pandémie ochorenia covidu-19, pričom stúpol o 450-tisíc barelov denne na 3,1 milióna barelov za deň.
Krajiny Západu uvalili niekoľko kôl sankcií zameraných na ruský vývoz ropy vrátane cenových limitov a embárg. Vo februári EÚ a krajiny G7 zaviedli cenový strop 100 dolárov za barel nafty, leteckého paliva a benzínu z Ruska a limit 45 dolárov za barel pre ostatné ropné produkty, ktoré sa obchodujú pod cenou ropy. Na vývoz pohonných hmôt s cenou nad týmito limitmi sa nevzťahuje zákaz poistenia a prepravných služieb ponúkaných západnými firmami. Limity nasledovali po predtým zavedenom cenovom strope 60 USD za barel ruskej ropy.
Rusko odpovedalo tým, že odmietlo predávať svoju ropu krajinám, ktoré podporujú systém cenových stropov, a od marca znížilo svoju ťažbu o 500 000 barelov denne.
Podľa IEA ruský vývoz ropy v apríli prvýkrát od zavedenia obmedzení prekročil cenový strop. Agentúra odhalila, že vážený priemer ropy nakladanej z prístavov krajiny prekročil 5. apríla cenový strop najmä v dôsledku nárastu triedy ESPO na približne 74 dolárov za barel.
Začiatkom apríla osem členov skupiny OPEC+ vrátane hlavných producentov ropy vrátane Ruska, Saudskej Arábie, Iraku a Kuvajtu šokovalo trhy oznámením o znížení ťažby ropy o 1,16 mil. barelov denne nad rámec obmedzení zavedených už v novembri. Toto oznámenie spôsobilo prudký nárast svetových cien ropy.
Zdroj: trend.sk / rt.com / InfoVojna
Katastrálne odbory okresných úradov nebudú v utorok (7. 1.) poskytovať služby. Dôvodom sú nevyhnutné úpravy…
Indonézia je s počtom obyvateľov 280 miliónov 4. najľudnatejší štát sveta a zároveň štát s…
„Nedostatočný dopyt po elektromobiloch v tomto segmente naznačuje, že pre zákazníkov loviacich v luxusnej triede…
Trudeau (53) je vo funkcii viac ako deväť rokov Trudeau hovorí, že stranícky boj znamená,…
Snáď najväčšou zmenou, o ktorú sa Trump usiluje, je rozviesť Spojené štáty z ich manželstva…
Talianska premiérka odletela v sobotu do Trumpovho letoviska Mar-a-Lago na neformálne stretnutie, píše portál Politico…