Europarlament hlasoval za vytvorenie tzv. špeciálneho tribunálu na vyšetrovanie ruských vojnových zločinov na Ukrajine. V tejto súvislosti sme položili otázku nášmu tahranično-politickému spolupracovníkovi, Mariánovi Ďurišovi: Akým spôsobom chce Európska únia alebo Komisia vytvoriť nový legislatívny orgán, ktorý by mal nezávisle vyšetriť a súdiť inú krajinu? Nie je v medzinárodnom práve dostatok nástrojov, ktoré by niečo také dokázali urobiť?
M. Ďuriš: Európsky parlament uznesením žiada vytvorenie právneho nástroja, resp. tribunálu na potrestanie ruských vojnových zločinov. Údajne chce vyplniť právne vákuum v medzinárodnom trestnom súdnictve, avšak ako obvykle, túto snahu orientuje opäť len smerom na východ. Nejde o tribunál v pravom zmysle slova. Tu sa určitá skupina štátov snaží vnútiť „svoj poriadok“ ostatným pod falošnými zámienkami.
V návrhu je množstvo sporných miest. V prvom rade uznesenie nie je právne záväzné. V druhom rade, Ukrajina nemala ratifikovať Rímsky štatút pre pripojenie k Medzinárodnému trestnému súdu, takže niekto chce vyplniť právne vákuum v prostredí, ktoré ho spôsobilo.
Potom je tam časť, ktorá definuje Bielorusko ako štát umožňujúci agresiu, ale pokiaľ viem, tak Rímsky štatút nič také ako „umožňujúci štát“ nepozná. Brusel vynašiel samoúčelnú, právnu novinku.
Takisto je tu snaha o odstránenie ochrany ruských aktív, aby boli použité ako reparácie. To je precedens, ktorý ruší jeden z princípov medzinárodných obyčajov s nepredvídateľnými následkami.
Obchádza sa tu OSN a inštitúcie, ktoré majú byť arbitrami práva. Takže
tvorí sa umelý koncept, ktorý má presviedčať svet, že euroatlantická verzia udalostí je nielen morálna, ale aj právne korektná.
Očividne však nejde o reálny súd, ale o „nadprácu“, ktorá nemá záujem o reálne vyšetrenie. O tvorbu ilúzie o morálnom arbitrovi, ktorý témou živí svoj okruh médií. Aby bolo o čom písať a bolo zjavné kto koho „súdi“. Ale s pojmami ako morálka, korupcia a zločin by bruselské úrady mali zaobchádzať veľmi opatrne. Najmä v posledných rokoch.
skspravy
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…