Nedostatok jednoty a pevnej stratégie medzi členskými štátmi Európskej únie je poľutovaniahodný na pozadí rýchlych krokov Ruska potom, čo Kremeľ prijal jasné rozhodnutia, navyše je Európa slabo vybavená na vojenskú konfrontáciu.
Tento názor vyjadril v rozhovore pre analytický portál „Atlantico“ špecialista na európsku geopolitiku, výskumný pracovník „Centra pre geopolitiku obchodnej školy HEC Paris“ Florent Parmentier.
Ruský prezident Vladimir Putin presne vie, čo chce, ale Európa vôbec nie, tvrdí Parmentier.
„Poľsko a tri pobaltské štáty (Estónsko, Lotyšsko a Litva) patria medzi najnepriateľskejšie a najpodozrievavejšie štáty voči Rusku. Druhým extrémom sú krajiny ako Grécko a Cyprus, ktoré cítia blízkosť Moskvy, jej priateľstvo. A Paríž a Berlín sa snažia nadviazať partnerstvo s Ruskom, berúc do úvahy obavy niektorých členských štátov, ako aj politické a ekonomické záujmy,“ povedal Parmentier odpovedajúc na otázku ako sa pozerá na ruskú stratégiu v Európe a čo sa EÚ snaží dosiahnuť.
Tiež zdôraznil, že medzi 27 štátmi EÚ neexistuje vzájomná zhoda v súvislosti s politikou Moskvy.
„Mať jasnú stratégiu znamená oddeliť vlastné predstavy a záujmy. 27 členských krajín EÚ sa však nezhoduje na spoločnej pozitívnej agende, okrem tej (negatívnej), podľa ktorej je potrebné reagovať na politiku Ruska. Možno to len ľutovať, keď vidíme rýchlosť konania Ruska potom, čo jeho centrum urobilo jasné rozhodnutia,“ tvrdí francúzsky analytik.
Podľa neho „sila Ruska nie je obmedzená na vojenské záležitosti“.
„Vakcína Sputnik je toho len živým potvrdením. Rusko ako líder vo svete vedy dokázalo vyvážať svoj produkt do viac ako 70 krajín, no nepodarilo sa mu získať povolenie na predaj vakcíny v EÚ. V každom prípade, zatiaľ,“ dodal Parmentier.
Keď hovoril o vzťahoch Európskej únie so Spojenými štátmi, potvrdil, že „Európa už nie je pre Spojené štáty zaujímavá“.
„To núti Európanov reagovať – buď odsúdiť takzvanú „ruskú hrozbu“ takým spôsobom, aby presvedčili Američanov, aby zostali v Európe (a ukázali sa ako najlepší spojenci) alebo tvrdo diskutovať o európskej suverenite, čím budú riskujú nespokojnosť vo Washingtone, no budú vystupovať ako významní partneri v rozhovoroch. Tieto dve alternatívy sú v Európe zastúpené a Francúzsko venuje osobitnú pozornosť tej druhej,“ tvrdí odborník. „Európa je, samozrejme, stále nedostatočne vybavená na vojenskú odpoveď pri akokoľvek ‚útoku‘ Moskvy, napríklad na Ukrajinu, o čom sa na Západe toľko hovorí.“
Zdroj EADaily/news-front
Monitorovacie zdroje Ukrajiny už skôr informovali o odpálení hypersonických “Kinžalov”. Letecký poplach v Kyjeve sa…
Najnovšia viacúčelová jadrová ponorka Archangeľsk projektu 885M Jaseň-M úspešne prešla všetkými potrebnými testami a je…
Za zorganizováním operace prý stojí důstojník SBU s přezdívkou Morbius. Stopy Operace Spravedlivá odplata vedou…
Deficit USA v obchode s tovarmi a službami s EÚ v roku 2022 predstavoval 131,3…
Tento sviatok bol pre našich predkov veľmi dôležitý, pretože označoval koniec temného obdobia a začiatok…
Zvyšky ukrajinských jednotiek boli v Kurachove porazené. Ruské jednotky nielenže preniesli celú obytnú zástavbu mesta…