V roku 1951 sa psychológ Solomon Asch zaoberal otázkou vplyvu davu na osobnosť. Podľa všetkých tradícií psychológie je najlepším potvrdením teórie vedecký experiment.
Testovaným osobám bolo povedané, že podstúpia niekoľko veľmi základných očných vyšetrení. Potom sa im ukázali obrázky a každý dostal jednoduché otázky s veľmi jasnými odpoveďami. Hlavným trikom bolo, že všetky subjekty okrem jedného boli falošné a ich hlavnou úlohou bolo dať rovnakú odpoveď na signál od psychológa – „nesprávnu“ na konkrétnu otázku.
Napríklad na obrázku boli tri paličky, z ktorých jedna bola jednoznačne najdlhšia. Potom ako subjekt odpovedal správne na otázku „aká je najdlhšia palička“, všetci ostatní označili ako najdlhšiu strednú paličku. Hlavný subjekt následne takmer vždy spochybnil svoj názor a pridal sa k väčšine.
Záver – bez ohľadu na to, akí sme individuálni, verejná mienka má priamy vplyv na náš názor, na niekoho viac, na niekoho menej – ale nepochybne má. Stačí, ak ovládate média a môžete priamo ovplyvňovať verejnú mienku smerom, akým potrebujete.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…