Korčok to nahlas priznal! Bývalý šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok pre mnohých možno prekvapujúco „kápl božskou“. Bez škrupúľ a natvrdo zverejnil informáciu o tom, čo je všeobecne známe. A teda to, že zďaleka nie všetky štáty sveta takpovediac vyrušuje vojna na Ukrajine. A v podstate ide iba o krajiny Európy a USA, ktoré v tejto súvislosti, ako sa hovorí, tlačia na pílu.
Korčok v sobotu informoval, že sa vracia na Slovensko z indickej metropoly Dillí. Podobne, ako jeho nástupca na rezorte zahraničia Rastislav Káčer sa tam zúčastnil na renomovanej medzinárodnej konferencii Raisina Dialogue, Vážnosť tohto podujatia podčiarkuje aj fakt, že sa tam zúčastnilo viac ako 100 krajín z celého sveta. Ako sme vás informovali, so svojim prejavom tam vystúpil aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Korčokovi slúži ku cti, že pri svojom hodnotení tejto konferencie férovo priznal, že nie všetci jej účastníci sú takpovediac proukrajinskí bojovníci. Ako napríklad, vďaka vláde Eduarda Hegera (OĽANO), Slovensko. Či Nemecko vedené kancelárom Olafom Scholzom. Rovnako aj vláda Poľska, kde je lídrom premiér Mateusz Morawiecki. A o Spojených štátoch na čele s prezidentom Joe Bidenom nehovoriac.
„Každý vidí svet zo svojho uhla pohľadu,“ konštatoval po konferencii v Indii Kočok. „My, Európania sme dnes logicky zameraní na vojnu na Ukrajine, ale napr. krajiny tzv. globálneho juhu a indo-pacifického priestoru sa pozerajú na tento konflikt s odstupom, ako na lokálny a, keď to veľmi zjednoduším, dávajú nám najavo, aby sme si ho vyriešili my sami,“ otvorene pripustil, že názory na vojnu u nášho východného suseda sa skutočne rôznia.
Bývalý slovenský minister zahraničia dokonca prejavil aj istú empatiu voči tým, ktorí nevidia dôvod miešať sa do konfliktu medzi Kyjevom a Moskvou. „Viem ich do určitej miery pochopiť, keď hovoria, že naše európske problémy nie sú problémami celého sveta. A keď sú konflikty a problémy vo svete, my Európania sa často tvárime, ako by sa nás netýkali,“ s náznakom určitého geopolitického pochopenia vyhlásil Korčok. A to spôsobom, až by sa zdalo, že si sype, ako sa vraví, popol na hlavu.
Aj napriek istému náznaku empatického chápania exministra, však Korčok zjavne nesúhlasí s postojmi istých krajín. Áno, tých, pre ktoré je konflikt na Ukrajine len jedným zo série mnohých. Mnohých, pri ktorých sa takisto „na hulváta“ porušovalo medzinárodné právo. A nebolo to len zo strany Ruskej federácie. Korčok však napriek tomu v Dillí skúšal presviedčať publikum o svojej pravde. A tiež o pravde západných krajín. A rovnako o pravde USA skúšal presviedčať tých, ktorým je vojna na Ukrajine zrejme z celkom logických dôvodov ukradnutá.
„V mojom vystúpení som sa preto snažil publikum presvedčiť, že im nemôže byť jedno ak Chartu OSN a medzinárodné právo porušuje Rusko ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN. A práve preto vojna proti Ukrajine zďaleka nemá len lokálny význam. Bez ohľadu na to, odnášam si presvedčenie, že my Európania musíme oveľa intenzívnejšie komunikovať. A argumentovať aj voči vzdialeným krajinám a regiónom,“ takto ďalej referoval o svojej „akčnosti“ v indickej metropole Korčok. A ešte pochválil Káčera a šéfa organizácie Globsec, Aj si všetci traja urobili v Indii spoločné foto.
Na záver chtiac-nechtiac však musel pripustiť aj to, že India, ktorú vojna na Ukrajine nezaujíma, nie je iba nejaký bezvýznamný hráč v geopolitike. „Samozrejme, veľmi dobre vieme, že v Indii žijú naďalej stovky miliónov ľudí v neprestaviteľne chudobných podmienkach. Ale niet sporu o tom, že ak si ako Európania chceme dlhodobo udržať postavenie a vplyv vo svete, máme sa čo obracať…“ – dodal Ivan Korčok
GALÉRIA – Foto: fb/ivan.korcok
ZDROJ: E-Report/FB Ivan Korčok
Zpracoval: Lukáš Krupa
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…