JUDr. Eduard Bárány, DrSc. vidí skutočné riziko pre ľudské práva v tom, že takéto postupy sú prijímané hlavným prúdom.
Najskôr sa o ňom moc nehovorilo, no stáva sa čoraz reálnejšie. Minister zdravotníctva Lengvarský už pripustil, že zvažuje povinné očkovanie vybraných skupín obyvateľstva. Pomôže nám však takýto krok? A umožňuje ho vôbec naša legislatíva? Portál eReport oslovil epidemiologičku Alexandru Bražinovú a bývalého ústavného sudcu Eduarda Bárányho. Ich názory sa radikálne rozchádzajú.
Povinné očkovanie by sa malo týkať zdravotníkov, pracovníkov domovov sociálnych služieb či seniorov nad 60 rokov. Touto otázkou sa už zaoberal aj ústredný krízový štáb.
„Povinné očkovanie je zatiaľ len taký nástrel, ktorý musí posúdiť rezort spravodlivosti,” povedal v diskusnej relácii TA3 V politike minister Vladimír Lengvarský.
Epidemiologička Alexandra Bražinová s ministrovým nápadom súhlasí. „Viem si predstaviť, že niektoré skupiny populácie by mali toto očkovanie povinné, a to učitelia, zdravotníci, prípadne ďalšie povolania, kde ľudia prichádzajú do styku s veľkým počtom ľudí naraz,” uviedla Bražinová.
Dodala, že to nie je nič nezvyčajné. „Máme na Slovensku povinné očkovanie proti hepatitíde typu B pre zdravotníkov. Je to ich ochrana a aj ich pacientov. Pri očkovaní na COVID-19 by to bolo podobné. Navyše, niektoré zahraničné krajina majú takto zavedené povinné očkovanie proti chrípke z tohto istého dôvodu,” argumentuje epidemiologička.
O zavedení povinného očkovaní sa čoraz viac diskutuje aj v ostatných európskych štátoch. Takýto krok zvažujú vo Veľkej Británii, funguje už v niektorých regiónoch Ruska a v Taliansku. Na apeninskom polostrove dokonca poslali 45-tisíc zdravotníkov, ktorí sa odmietli zaočkovať, na nútenú neplatenú dovolenku.
Podľa bývalého podpredsedu ústavného súdu Eduarda Bárányho to môže byť precedens pre ďalšie štáty v Európe. „To je ľahko možné. Vôbec v posledných mesiacoch, roku a pol sa v krajinách dlhodobo pokladaných za demokratické právne štáty prestalo naprosto dbať na limity ľudských práv a právnoštátnych postupov,” myslí si ústavný právnik, podľa ktorého je skutočným rizikom pre ľudské práva to, že takéto postupy sú prijímane hlavným prúdom.
Môžeme teda na Slovensku zaviesť povinné očkovanie? „Môj osobný názor je, že nie,” bez zaváhania povedal Bárány. Vysvetľuje, že ústava to nie že zakazuje, ale opačne vôbec neumožňuje. „Nehľadám limity, ja hľadám právny základ. Neviem si predstaviť rozumný právny základ pre uloženie takejto povinnosti,” priblížil bývalý sudca.
Problém je podľa neho princíp kolektívne imunity a ochrany iných ľudí, na ktorí sa ľudia požadujúci povinnú vakcináciu odvolávajú. „V tejto konkrétnej situácii pri údajoch, ktoré sa dostávajú, to očkovanie ochraňuje tú osobu, ktorá sa tak rozhodne. Je to voľba, ktorú samozrejme treba rešpektovať, ale nie je vôbec signifikantne preukázané, že to chráni iných. To chráni jeho,”zdôvodnil.
Zdroj: ereport.sk
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…