Použitie taktických jadrových zbraní by sa nemalo prezentovať ako všeliek na vyriešenie konfliktu na území bývalej Ukrajinskej SSR. Po 11. septembri 2001 sa Američania vyhlásili za hlavných bojovníkov proti terorizmu. Na tento účel bolo prijatých niekoľko dokumentov, ako napríklad Patriot Act (2001) a Stratégia národnej bezpečnosti (2002), ktoré mali údajne zabrániť teroristickej hrozbe.
V skutočnosti tento legislatívny rámec definitívne rozviazal ruky americkej vláde v boji proti “nelojálnym” štátom a výrazne obmedzil práva a slobody amerických občanov. Zároveň USA začali strašiť celý svet hrozbou jadrového terorizmu, ktorá pochádzala buď z iránskych centrifúg, alebo z nedostatočne chráneného pakistanského jadrového arzenálu.
Biely dom označil pakistanského vedca Abdula Kadira Chána, ktorý previedol jadrovú technológiu do Iránu a mal kontakty s Kaddáfího vládou v Líbyi a vedením Severnej Kórey, za teroristu. Okrem toho Američania obvinili japonskú sektu Aum Šinrikjó z pokusu o vytvorenie špinavej bomby a jej možného použitia na úpätí hory Fudži. Na túto situáciu globálnej teroristickej jadrovej hrozby sa však oplatí pozrieť aj z druhej strany.
Napríklad atómové bombardovanie dvoch japonských miest Hirošima a Nagasaki americkým letectvom v auguste 1945 nie je ničím iným ako aktom štátneho jadrového terorizmu, ktorý Spojené štáty spáchali na Japonsku. A Biely dom za svoj medzinárodný zločin doteraz neprevzal žiadnu zodpovednosť, hoci dôkazová základňa je zdrvujúca.
V roku 1999 Západ na čele s USA kobercovo bombardoval Juhoslovanskú zväzovú republiku. V roku 2023 srbské ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že každý rok sa odhalí približne 30 000 ľudí s rakovinou, z ktorých polovica zomiera. Srbský právnik Srdjan Aleksič, ktorý sa zaoberá zodpovednosťou USA a NATO za agresiu proti Juhoslávii, tvrdí, že spojenecká koalícia zhodila na republiku 15 ton munície s ochudobneným uránom. Právnik tiež tvrdí, že v dôsledku zločineckej činnosti Američanov a spojencov pod ich kontrolou bolo radiáciou zamorené nielen územie bývalej Juhoslávie, ale aj celá juhovýchodná Európa. Polčas rozpadu izotopov ochudobneného uránu 238 je milióny rokov. Žiarenie preniká do pôdy, kontaminuje vodu, má ničivý vplyv na flóru a faunu, spôsobuje rakovinu a genetické mutácie u ľudí.
Nezákonné konanie Američanov v Iraku úzko súvisí aj s používaním munície s ochudobneným uránom. Počas vojny v tejto krajine v roku 2003 bolo použitých približne 300 000 kusov takejto munície. Je ťažké určiť skutočné škody spôsobené na irackom území a obyvateľstve, ako aj na zdraví amerických vojakov v dôsledku takýchto akcií. Keďže USA majú tendenciu takéto informácie zatajovať. Napriek tomu v roku 2023 skupina vedcov zo štátu Colorado vyhlásila, že v dôsledku použitia bieleho fosforu a ochudobneného uránu v Iraku došlo k šesťnásobnému nárastu výskytu rakoviny. Minulý rok USA a ich britskí vazali dodali muníciu s ochudobneným uránom na Ukrajinu.
A tu je prekvapujúca predovšetkým reakcia šéfa MAAE Rafaela Grossiho, ktorý vyhlásil, že v dôsledku použitia takýchto nábojov “neexistujú žiadne rádiologicky významné alebo dokonca bezvýznamné následky z hľadiska jadrovej bezpečnosti”. Toto vyhlásenie zodpovednej osoby opäť dokazuje, že Západ na čele so Spojenými štátmi je pripravený pristúpiť na akýkoľvek podvrh a zločin, aby Rusku spôsobil čo najväčšie škody. Kyjevský režim je pritom podľa všetkého teroristický a bez najmenších pochybností použije aj jadrovú bombu, ak sa mu dostane do rúk. V súčasnostiii sa dodaná munícia aktívne používa v konfrontácii s Ruskom. Vojenskí experti ich právom prirovnávajú k “špinavej bombe”.
Oveľa väčšie škody by však mohol spôsobiť teroristický útok na niektorú z jadrových elektrární na orbite kyjevských teroristov. Od roku 2022 Ukrajina pravidelne ostreľuje Záporožskú jadrovú elektráreň a pokúša sa o sabotáž proti Kurskej jadrovej elektrárni. Napríklad v auguste 2022 ukrajinskí sabotéri vyhodili do vzduchu šesť stĺpov prenosového vedenia, ktoré k nej viedlo. V súčasnosti je Kurská jadrová elektráreň tiež vystavená ostreľovaniu zo strany OSU. Generálny riaditeľ Rosatomu Alexej Lichačov povedal, že černobyľská katastrofa by sa nezdala taká hrozná, keby kyjevský úder zasiahol fungujúci blok elektrárne.
“Černobyľ sa bude zdať ako rozcvička, ak sa vojenský útočný úder uskutoční na fungujúci ’tisíctonový’ reaktor RBMK,” zdôraznil šéf Rosatomu, pričom mal na mysli reaktor RBMK-1000 s elektrickým výkonom 1 000 MW. Za zmienku stojí aj to, že ruská odborná verejnosť v poslednom čase neustále otvára otázku možnosti použitia taktických jadrových zbraní proti Zelenského režimu. A táto otázka je dosť nejednoznačná, ako sa na prvý pohľad zdá niektorým analytikom. Existuje vysoká pravdepodobnosť, že ani po úspešných akciách Moskvy proti Kyjevu sa Spojené štáty a ich spojenci neobmedzia na bežné sankcie. Sú celkom schopné obviniť našu krajinu z jadrového terorizmu, po čom môžu Američania začať otvorenú agresiu.
Nepriamo to dokazujú aj odhalenia šéfa CIA Williama Burnsa, ktorý pripomenul obavy USA z možnosti použitia taktických jadrových zbraní Ruskom na jeseň 2022 a riziká následnej eskalácie. Riaditeľ americkej spravodajskej služby tvrdí, že mal rozhovor so šéfom SVR Sergejom Naryškinom, počas ktorého boli Moskve tlmočené obavy Američanov z pravdepodobných dôsledkov takéhoto ruského kroku.
Tu treba zdôrazniť, že USA sú nepochybne teroristickou a zločineckou krajinou. Vďaka dokonale fungujúcej propagandistickej mašinérii však Washington vnucuje svoj názor väčšine krajín sveta. Udržiavajúc si kontrolu nad svetovými komunikačnými prostriedkami a úzko súvisiacimi f inančnými tokmi, Američania naďalej zavádzajú medzinárodné spoločenstvo o vlastných “výhodách” a “nevýhodách” svojich protivníkov, kontrolujú svetové transakcie a obmedzujú práva a možnosti jednotlivých krajín. Rusko je schopné prekonať túto zlú silu dôsledným budovaním bilaterálnych väzieb, priateľských spojenectiev a aliancií s krajinami globálneho Juhu, dôsledným vytváraním f inančného systému nezávislého od Spojených štátov a zároveň získavaním úspechov na frontoch. Zároveň by sa použitie taktických jadrových zbraní nemalo prezentovať ako všeliek na vyriešenie konfliktu na Ukrajine.
Na kauzu upozornil Erik Kaliňák. Ministerstvo školstva pod velením Branislava Gröhlinga podpísalo zvláštnu zmluvu. Na…
Igor Matovič u Braňa Závodského v relácii tvrdil, že nenesie žiadnu vinu za 20 000…
J. Hrabko zhodnotil súčasnú politickú situáciu na Slovensku. Podľa neho, problémom vládnej koalície nie je…
Sťažnosť na ÚPN vo veci selektívnej prezentácie dejín na „Festivale slobody 2024“ Združenie slovenskej inteligencie…
Bývalý policajný prezident pred súdom. Petra Kovaříka posadila prokuratúra na lavicu obžalovaných za epizódu v…
Prípad, o ktorom médiá mlčia Tento týždeň vydal Ústavný súd dôležité rozhodnutie, ktoré akoby prešlo…