Európa

Európsky úrad pre boj proti podvodom žiada kvôli vyšetrovaniu korupčného škandálu Katargate o prístup do europarlamentu. Šéf OLAF-u obvinil Európsky parlament, že ignoruje jeho úrad pri vyšerovaní prípadu

Imunita chrániaca poslancov Európskeho parlamentu je tak silná, že úradu OLAF znemožňuje prístup do kancelárií či k počítačom europoslancov.

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) vie o jednoduchom spôsobe, ako v Európskom parlamente bojovať proti korupcii – treba ho pustiť dnu, píše Politico. EP sa snaží prísť na to, ako by na seba vedel lepšie dozerať po tom, čo ním otriasol škandál Katargate, v ktorom dochádzalo k výmene peňazí za vplyv.

Šéf úradu OLAF a bývalý fínsky minister vnútra Ville Itälä si myslí, že inštitúcia ignoruje to najočividnejšie riešenie – jeho úrad.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

OLAF má v Bruseli v rámci vyšetrovania podvodov a korupcie plný prístup do kancelárií zástupcov verejnej služby EÚ od bežných zamestnancov po predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú.

Pokiaľ však ide o europarlament, právomoci úradu OLAF často končia na prahu tohto zákonodarného orgánu EÚ. Itälä vysvetľuje, že jeho úrad má prístup do kancelárie predsedníčky Európskej komisie a k informačným technológiám, ktoré využíva, no pri europoslancoch tomu tak nie je. „Europarlament nám nedovolí mať takýto prístup,“ dodáva bývalý minister.

Tento rozdiel súvisí s europoslaneckou imunitou, ktorá je tak silná, že úradu OLAF znemožňuje prístup do kancelárií či k počítačom europoslancov. Itälä však tento pohľad odmieta a argumentuje, že europoslanci majú síce imunitu pred trestným vyšetrovaním, no nie pred administratívnym vyšetrovaním zo strany úradu OLAF.

Sporná imunita

Imunita europoslancov sa stala horúcou témou po tom, čo úrady v decembri odhalili, že vyšetrujú, či si Katar a Maroko v EP nezákonne nekupovali vplyv. V súvislosti s týmto prípadom už zatkli troch súčasných europoslancov a jedného bývalého. Pokiaľ však ide o tých súčasných, europarlamentu ich najprv musel zbaviť imunity, aby mohla polícia začať svoje vyšetrovanie.

Polícia takisto zatkla aj jedného asistenta europoslanca. Pre OLAF by malo byť teoreticky jednoduchšie asistentov vyšetrovať, no realita je často iná, vysvetľuje Itälä.

„Máme prístup do ich kancelárií a k ich informačným technológiám, no nie je to také jednoduché. Zvyčajne majú iba jednu miestnosť a tú zdieľajú s europoslancom,“ približuje bývalý minister s tým, že kancelárie europoslancov sú pre jeho úrad zakázanou zónou.

Prístup k notebookom asistentov má OLAF takisto obmedzený, ak sa zistí, že ich používal aj europoslanec.

Vnútorná reforma

Tlačové oddelenie EP obhajuje imunitu europoslancov a argumentuje, že v zakladacej zmluve a súčasných smerniciach úradu OLAF sa „výslovne píše, že OLAF podlieha protokolu o imunitách“.

Ak OLAF verí, že by akýkoľvek europoslanec mal prísť o svoju imunitu, tak sa úrad podľa tlačového oddelenia môže obrátiť na Európsku prokuratúru, ktorá trestné činy stíha.

Katargate vytvoril príležitosť, aby OLAF prehodnotil svoj vzťah s EP, tvrdí Itälä. Zároveň verí, že určite dôjde k nejakým zmenám, keďže v hre je zodpovednosť europarlamentu.

Predsedníčka EP Roberta Metsolová sa snaží pretlačiť vlastný súbor 14 vnútorných reforiem, ktorých cieľom je zlepšiť transparentnosť inštitúcie. Itälä túto iniciatívu víta, pretože ide o vývoj dobrým smerom a k lepšej budúcnosti, lenže to podľa neho nestačí.

„Rád by som videl ešte jeden bod, ktorý tieto problémy objasní – prístup úradu OLAF do priestorov europarlamentu,“ uzavrel Itälä.

Zdroj: trend.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Poľským farmárom definitívne došla trpezlivosť s EÚ a Ukrajinou

Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…

2 hodiny ago

Novembrové prekliatie Ukrajiny

November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…

2 hodiny ago

Zelenského kancelária tvrdí, že Rusko nemá raketu Orešnik. Zacharovová odporučila pozrieť do Južmašu

Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…

2 hodiny ago

Za záhadných okolností zomrel americký novinár Scott Bennett, ktorý žiadal Putina o ruské občianstvo

V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…

2 hodiny ago

VIDEO: Ján Baránek o baterkárni v Šuranoch, ktorá je len malou skladačkou v hre čínskych globalistov financujúcich šialenú zelenú politiku

O Ficovej neschopnosti rozlíšiť negatíva od pozitív ich záujmov a o Rusku ako vhodnejšom investorovi…

2 hodiny ago