Epidemiologická situácia na starom kontinente sa nezlepšuje a tak národné vlády členských štátov EÚ počítajú s tým, že niekoľko dní pred vianočnými sviatkami a končiac niekoľkými dňami v novom roku vyhlásia aj sprísnené opatrenia na zabránenie šírenia choroby COVID-19, na označenie ktorých máme anglický výraz lockdown.
Spomínané opatrenia spôsobili obrovský prepad makroekonomických ukazovateľov a nárast deficitov vo verejných rozpočtoch. Dôvodom je nielen pokles príjmových daňových a odvodových položiek, ale aj nárast výdavkových položiek na zmiernenie negatívnych dôsledkov pandémie. Na tento stav reagujú centrálne banky otvorením kohútikov kvantitatívneho uvoľňovania až na doraz, s cieľom podporiť obnovu ekonomiky, zvýšiť priemernú mieru inflácie a najviac zápornými úrokovými sadzbami pomôcť národným vládam znížiť narastajúce dlhové bremeno.
Pred pár dňami schválili poslanci slovenského parlamentu štátny rozpočet na budúci rok s deficitom okolo 7 miliárd eur, čo predstavuje 7,41 percenta HDP, ktorý však Ministerstvo financií SR označilo ako rozpočet pravdy, záchrany a zodpovednosti. Všetci vieme, že na niekoľko rokov sme zadlžený a napriek tomu sa ozývajú hlasy, že terajšia koaličná vláda je zo všetkých najviac lakomá a mala by viac pomôcť všetkým.
Na druhej strane sa hovorí o potrebe šetrenia prijatím konsolidačných opatrení a reformami cestou digitalizácie štátnej a verejnej správy, uplatnením zelenej ekonomiky v odvetviach poškodzujúcich životné prostredie, zmenami v zdravotníctve a tiež v školstve. Zmeny v spomínaných oblastiach by však znamenali výrazný pokles zamestnanosti, pokles domácej spotreby, samozrejme HDP a takto by sme mohli pokračovať.
Vládna záchrana zamestnanosti
Európsky sociálny blahobyt sa v našej ekonomike dosahoval opakovanými sociálnymi balíčkami, zvyšovaním miezd bez rešpektovania produktivity práce, zvyšovaním počtu štátnych ako aj verejných zamestnancov, nárastom minimálnej mzdy a príplatkov bez možnosti väčšiny firiem premietnuť si vyššie mzdové náklady do ceny predmetu podnikania, ale tiež nastavením vyšších minimálnych dôchodkov bez zohľadnenia objemu odvodov, ako aj neochotou tisícok mladých ľudí do veku 30 rokov riadne pracovať a študovať.
Po vypuknutí pandémie nastala smršť „rozdávania“ finančnej pomoci aj tým firmám, ktoré niekoľko rokov nemajú účtovnú závierku v centrálnom registri účtovných závierok, neplatili doteraz žiadne odvody a dane, alebo ich platili do daňových rajoch a napriek tomu im štát na základe vopred známych príspevkových kritérií peniaze poslal.
Keď k tomu pripočítame aj novoročné zatvorenie ekonomiky s dopadom na pokles príjmov do všetkých verejných rozpočtov a zvýšenie ich nákladov, nemôžeme sa čudovať, že schválený štátny rozpočet na rok 2021 bude mať deficit na úrovni 7 miliárd eur. Dôsledkom toho bude deficit verejných financií pod hranicou 7 percent a deficit verejného dlhu na úrovni 65% k HDP, ktorý by sa podľa prognózy Národnej banky Slovenska mal v roku 2021 pozviechať.
K lepším hospodárskym výsledkom neprispieva nová mutácia koronavírusu, nedohoda o budúcej hospodárskej spolupráci medzi odchádzajúcou Britániou, ale aj stále nevyjasnená organizácia prerozdeľovania migrantov do všetkých členských štátov únie, o ktorej sa hovorí nahlas čoraz viac. Na základe toho, že migrantov priťahuje náš doterajší európsky sociálny blahobyt, bude sa týmto podľa všetkého postupne vyčerpávať.
Autor: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm
zdroj: zem a vek
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Premiér poukazuje aj na potrebu mať v čase napätej geopolitickej situácii predvídateľných politikov usilujúcich o…
Podľa zistení denníku Financieel Dagblad je výroba batérií v Európe extrémne chybová, kontrolou neprejde viac…
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…