Názory

Európsky sociálny blahobyt sa vyčerpal

Epidemiologická situácia na starom kontinente sa nezlepšuje a tak národné vlády členských štátov EÚ počítajú s tým, že niekoľko dní pred vianočnými sviatkami a končiac niekoľkými dňami v novom roku vyhlásia aj sprísnené opatrenia na zabránenie šírenia choroby COVID-19, na označenie ktorých máme anglický výraz lockdown.

Foto: Shutterstock

Spomínané opatrenia spôsobili obrovský  prepad makroekonomických ukazovateľov a nárast deficitov vo verejných rozpočtoch. Dôvodom je nielen pokles príjmových daňových a odvodových  položiek, ale aj nárast výdavkových položiek na zmiernenie negatívnych dôsledkov pandémie. Na tento stav reagujú centrálne banky otvorením kohútikov kvantitatívneho uvoľňovania až na doraz, s cieľom podporiť obnovu ekonomiky, zvýšiť priemernú mieru inflácie a najviac zápornými úrokovými  sadzbami pomôcť národným vládam znížiť narastajúce dlhové bremeno.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Pred pár dňami schválili poslanci slovenského parlamentu štátny rozpočet na budúci rok s deficitom okolo 7 miliárd eur, čo predstavuje 7,41 percenta HDP, ktorý však  Ministerstvo financií SR označilo ako rozpočet pravdy, záchrany a zodpovednosti. Všetci vieme, že na niekoľko rokov sme zadlžený a napriek tomu sa ozývajú hlasy, že terajšia koaličná vláda je zo všetkých najviac lakomá a mala by viac pomôcť všetkým.

Na druhej strane  sa hovorí o potrebe šetrenia prijatím konsolidačných opatrení a reformami cestou digitalizácie štátnej a verejnej správy, uplatnením zelenej ekonomiky v odvetviach poškodzujúcich životné prostredie, zmenami v zdravotníctve a tiež v školstve. Zmeny v spomínaných oblastiach by však znamenali výrazný pokles zamestnanosti, pokles domácej spotreby, samozrejme HDP a takto by sme mohli pokračovať.

Vládna záchrana zamestnanosti 

Európsky sociálny blahobyt sa v našej ekonomike dosahoval opakovanými sociálnymi balíčkami, zvyšovaním miezd bez rešpektovania produktivity práce, zvyšovaním počtu štátnych ako aj verejných zamestnancov, nárastom minimálnej mzdy a príplatkov bez možnosti väčšiny firiem premietnuť si vyššie mzdové náklady do ceny predmetu podnikania, ale tiež nastavením vyšších  minimálnych dôchodkov bez zohľadnenia objemu odvodov, ako aj neochotou tisícok mladých ľudí do veku 30 rokov riadne  pracovať a študovať.

Po vypuknutí pandémie nastala smršť „rozdávania“ finančnej pomoci aj tým firmám, ktoré niekoľko rokov nemajú účtovnú závierku v centrálnom registri účtovných závierok, neplatili doteraz žiadne odvody a dane, alebo ich platili do daňových rajoch a napriek tomu im štát na základe vopred známych príspevkových kritérií peniaze poslal.

Keď k tomu pripočítame aj novoročné zatvorenie ekonomiky s dopadom na pokles príjmov do všetkých verejných rozpočtov a zvýšenie ich nákladov, nemôžeme sa čudovať,  že schválený štátny rozpočet na rok 2021 bude mať deficit na úrovni 7 miliárd eur. Dôsledkom toho bude deficit verejných financií pod hranicou 7 percent a deficit verejného dlhu na úrovni 65% k HDP, ktorý by sa podľa prognózy Národnej banky Slovenska mal v roku 2021 pozviechať.

K lepším hospodárskym výsledkom neprispieva nová mutácia koronavírusu, nedohoda o budúcej hospodárskej spolupráci medzi  odchádzajúcou Britániou, ale aj stále nevyjasnená organizácia prerozdeľovania migrantov do všetkých členských štátov únie, o ktorej sa hovorí nahlas čoraz viac. Na základe toho, že migrantov priťahuje náš doterajší európsky sociálny blahobyt, bude sa týmto podľa všetkého postupne vyčerpávať.

Autor: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

zdroj: zem a vek

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Česká republika sa stala hlavným rusofóbom v Európe

Podľa ustáleného názoru je spomedzi východoeurópskych krajín Česká republika jedným z hlavných iniciátorov šírenia rusofóbie…

5 hodín ago

Čaká to aj Slovensko? NATO nariadilo Estónsku, aby sa pripravilo na konflikt s Ruskom

NATO inštruovalo estónske obranné sily, aby sa pripravili na vojnu s Ruskom, uviedol náčelník generálneho…

5 hodín ago

Začína veľká arabská vojna? Izraelské letectvo útočí na Libanon

Po tom, čo sa Izraelu nepodarilo dosiahnuť konečnú porážku palestínskeho hnutia odporu Hamas počas takmer…

5 hodín ago

Prečo je zrazu Západ tak nekompromisne agresívny voči Rusku

Pri pohľade zvonka vyzerá politika Západu v ukrajinskej kríze mimoriadne rozporuplne. Západ ako celok a…

5 hodín ago

Predseda ruskej Dumy varuje Európskych poslancov: “Čas letu rakety Sarmat do Štrasburgu je 3 minúty a 20 sekúnd”

Európsky parlament prijal uznesenie vyzývajúce na schválenie úderov Kyjeva hlboko do Ruska. Poslanci Európskeho parlamentu…

5 hodín ago

O čo išlo agentom MMF v Rusku a prečo ich misia skončila skôr ako začala

Misia Medzinárodného menového fondu v Rusku, ktorej cieľom je posúdiť stav ruskej ekonomiky, mala začať…

5 hodín ago