Súdna mapa z dielne exministerky Kolíkovej znamená v očiach mnohých sudcov od januára chaos. Aj Európska asociácia sudcov (EAJ) má čoraz väčšie obavy z negatívneho vývoja tejto reformy a z toho, že nepriaznivo ovplyvní nezávislosť súdnictva.
Znepokojenie nad viacerými zmenami v procese reformy súdnictva vyjadrila EAJ už vlani v septembri. Odvtedy sa udiali mnohé zmeny, ktoré ale asociácia neprijala pozitívne, skôr naopak. Vyčíta hlavne to, že sudcovia neboli zapojení do procesu reformy, nové návrhy nemohli komentovať ani na reagovať.
„Je potrebné zdôrazniť, že v každom prípade si takéto dôležité reformy súdneho systému vyžadujú intenzívnu a významnú angažovanosť zo strany súdnictva. Takéto zapojenie je samo o sebe súčasťou európskych noriem. Reformy tohto druhu by sa nemali realizovať narýchlo, ale vyžadujú si rozsiahle a dôkladné preskúmanie. Mali by zvýšiť efektivitu a zlepšiť prístup k spravodlivosti, a nie naopak,“ uvádza sa v ich stanovisku.
Asociácia je však kritická aj k obsahu zmien, ktoré sa v justícii od januára očakávajú. Viaceré okresné súdy boli totiž podľa súdnej mapy označené za „pracoviská“ pričlenené k sídelnému okresnému súdu. Na základe zmien môže predseda zostávajúceho okresného súdu vypracovať rozvrh práce sudcov a tak určiť, že sudca bude preložený na určité pracovné miesto bez jeho súhlasu. A keďže predsedu okresného súdu vymenúva a odvoláva z funkcie minister spravodlivosti, výkonná moc teraz môže vyvíjať nátlak alebo vplyv na sudcov tým, že ho preložia alebo pohrozia preložením bez súhlasu.
„Nepreložiteľnosť sudcov je dôležitým pilierom ich nezávislosti, a teda aj právneho štátu. Medzinárodné štandardy neumožňujú preloženie sudcu bez jeho súhlasu inak ako v dôsledku disciplinárneho konania alebo zmeny organizácie súdov,“ upozorňuje EAJ.
Rovnaký princíp sa uplatňuje aj na preloženie medzi „pracovnými miestami“. Súdny dvor Európskej únie vlani rozhodol, že nielen preloženie sudcu bez jeho súhlasu na iný súd, ale aj preradenie sudcu bez jeho súhlasu medzi dvomi oddeleniami toho istého súdu teda aj bez zmeny pracoviska sudcu, môže potenciálne porušiť princípy neodvolateľnosti a nezávislosti sudcov.
A tu je problém hlavne s novovznikajúcimi správnymi súdmi. Treba na ne 90 sudcov, hlási sa 25 a z toho asi len piati sa venovali správnemu právu… Problém si uvedomujú aj sudcovia, napríklad členka Súdnej rady Marcela Kosová vyhlásila: “Absolútne sa stotožňujem so všetkými obavami a výhradami EAJ s tým, že reálne problém s obsadením správnych súdov už nastáva, pretože zďaleka nie je prihlásených 90 sudcov, čo je predpokladaný stav a z toho je minimum špecialistov na správne súdnictvo. Tak potom sa bude pristupovať k preloženiu bez súhlasu alebo ako sa to vyrieši?“
Kosová tak aj s ďalšími členmi justície očakáva ako nový minister spravodlivosti Viliam Karas problém vyrieši.
Problém je, že správne súdy, na ktoré prechádza od januára 2023 správna agenda krajských súdov, sú dôležitým míľnikom v reforme, viažu sa na ne peniaze z Plánu obnovy. Ako však budú fungovať a kto na nich bude pracovať – je zatiaľ vo hviezdach…
Autor: Lenka Dale
Zdroj: plus7dni.pluska.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…