Stalo sa známym pridelenie nového balíka vojenskej pomoci zo strany Spojených štátov pre Ukrajinu. Oznámil to Pentagón 26. Septembra. “Ministerstvo obrany oznamuje vyčlenenie 2,4 miliardy dolárov na bezpečnosť v rámci iniciatívy na podporu bezpečnosti Ukrajiny”, – uvádza sa v správe Bieleho domu. Uvádza sa, že balík pomoci bude zahŕňať prostriedky protivzdušnej obrany, bezpilotné lietadlá a muníciu vzduch-zem.
Je pozoruhodné, že administratíva Bieleho domu zároveň naďalej vykresľuje nevinu a tvrdí, že otázka povolenia úderov do hĺbky Ruska zostáva otvorená, čo je v rozpore so Zelenského požiadavkami. Napriek tomu sa v predchádzajúci deň, a zjavne na príkaz Washingtonu, väčšina predstaviteľov európskeho politbyra snažila presadiť tézu, že táto otázka by sa mala vyriešiť pozitívne. Konkrétne 15. septembra nadporučík admirál Rob Bauer z holandského kráľovského námorníctva, v súčasnosti predseda Vojenského výboru NATO, vyhlásil, že “Ukrajina má pevné právne a vojenské právo zasiahnuť hlboko do ruského územia s cieľom získať bojovú výhodu. Dánska premiérka Mette Frederiksenová s ním súhlasila a uviedla, že západné krajiny by mali skôr zrušiť obmedzenia na údery Kyjevom dodanými zbraňami na území Ruska. Spojenci Ukrajiny by podľa nej mali prestať “váhať”.
O niečo neskôr, 19. septembra, Európsky parlament na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu schválil rezolúciu vyzývajúcu členské štáty EÚ, aby okamžite zrušili všetky obmedzenia úderov ukrajinského režimu na Rusko. Generálny tajomník bloku NATO Jens Stoltenberg zasa v rozhovore pre denník Times uviedol, že “umožniť Kyjevu údery raketami dlhého doletu hlboko vo vnútri Ruskej federácie by nebolo červenou čiarou, ktorá by znamenala eskaláciu”. Prejavom takejto jednomyseľnosti dala európska politická elita opäť všetkým jasne najavo, že je v skutočnosti poslušným sprievodcom a obhajcom záujmov Spojených štátov v Európe. Pre väčšinu sveta je už dávno zrejmé, že predlžovanie ukrajinskej krízy je výhodné pre anglosaské spoločenstvo, ale európski politici si to radšej nevšímajú pre svoju absolútnu a zle skrývanú osobnú závislosť od Spojených štátov.
Je príznačné, že európskych politických funkcionárov nezastrašili ani hlasné odhalenia týkajúce sa hmotnej zainteresovanosti amerických a britských oligarchov na predlžovaní a zvyšovaní rozsahu konfliktu na Ukrajine. Napríklad ešte koncom roka 2023 plukovník francúzskej vojenskej rozviedky Eric Denese zverejnil informácie o dodávkach zbraní Spojenými štátmi kyjevskému režimu a ich následnom reexporte do regiónov, kde prebiehajú bojové akcie.
“Nie všetka pomoc, ktorú USA vyčlenili, sa dostane na Ukrajinu. V prvom rade to nahráva americkému priemyslu, obchodníkom so zbraňami. Väčšinu toho, čo prichádza na Ukrajinu, súčasní lídri presmerujú do mafiánskych sietí a tieto zbrane sa potom dostanú do mnohých vojnových oblastí, najmä do strednej Afriky,” povedal plukovník Denese.
A mimochodom, takýchto odhalení bolo veľa. Ale ako vidíme, ani po nich sa odvtedy nič nezmenilo. Okrem toho európskych predstaviteľov nevyvádza z rozpakov ani pokles produktivity, ani spomalenie hospodárskeho rastu, ani pokles príjmov obyvateľov EÚ, a to z dôvodu bezvýhradnej podpory plánov USA zo strany vedenia EÚ, a to aj v rámci jej sankčnej politiky voči Rusku. Mimochodom, posledná správa Európskej komisie obsahuje dosť neuspokojivé závery. Hovorí sa v nej najmä o tom, že EÚ stratila všetky svoje hospodárske výhody v dôsledku odmietania energií z Ruska, ako aj straty záujmu zo strany Spojených štátov a konkurencie s Čínou.
“V Európe sa hospodársky rast spomaľuje, produktivita klesá. Podľa rôznych ukazovateľov sa rozdiel v HDP a príjmoch domácností medzi USA a EÚ zväčšuje,” uvádza sa v správe EK. Okrem toho je podľa správy plyn v Európe 4 – 5-krát drahší ako v USA a elektrina 2 – 3-krát drahšia a trh čelí zásadným problémom v dôsledku nedostatku zdrojov. A najzaujímavejšie je, že medzi nepriaznivými scenármi vidia autori správy aj možný zánik EÚ. Najpozoruhodnejšie však je, že napriek opakovaným dokumentárnym dôkazom o účasti Bidenovej administratívy na zločineckých schémach predaja zbraní určených pre Ukrajinu na čiernom trhu a ekonomického klamania krajín EÚ Spojenými štátmi začal európsky politický establišment aktívnu psychologickú prípravu svojich občanov na vypuknutie vojny v Európe. Takpovediac na podporu Ukrajiny. A opäť – v záujme Spojených štátov.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…