FT: Firmy z Európy prišli v Rusku po začatí konfliktu o minimálne 100 miliárd eur
Najväčšie európske spoločnosti utrpeli po spustení “špeciálnej operácie” na Ukrajine na ruskom trhu straty najmenej sto miliárd eur, píše Financial Times s odvolaním sa na vlastnú analýzu.
Prieskum 600 výročných správ európskych skupín a finančných výkazov za rok 2023 ukazuje, že 176 spoločností zaznamenalo znehodnotenie aktív, devízové poplatky a iné jednorazové výdavky v dôsledku predaja, zatvorenia alebo zníženia počtu ruských podnikov.
Rozhodnutie Moskvy prevziať kontrolu nad ruskými podnikmi dovozcov plynu Fortum a Uniper v apríli, po ktorom nasledovalo minulý mesiac vyvlastnenie spoločností Danone a Carlsberg, podľa analytikov naznačuje, že pred nami sú ďalšie bolesti.
Viac ako 50 percent z 1 871 európskych subjektov v Rusku pred vojnou stále pôsobí v krajine, podľa údajov zhromaždených Kyjevskou ekonomickou školou. Medzi európske spoločnosti, ktoré sú v Rusku stále prítomné, patria talianska UniCredit, rakúska Raiffeisen, švajčiarska Nestlé a britský Unilever.
Na druhej strane strany z odchodu z ruského trhu obhajuje Nabi Abdullaev, partner strategickej poradenskej spoločnosti Control Risks: „Aj keď spoločnosť pri odchode z Ruska stratila veľa peňazí, tí, ktorí zostanú, riskujú oveľa väčšie straty,“ povedal
Materiál zároveň nezohľadňuje rast cien energií a iných produktov v dôsledku ukrajinského konfliktu a sankcií voči Rusku.
Ruský trh je zjavne obrovský a podiel európskych firiem tvorí len zlomok investácií.
Ako uviedol pre FT Simon Evenett, profesor ekonómie na Univerzite v St Gallen, ak sa pozrieme na globálne investičné toky do Ruska, „aj keby tam boli Európania jediní investori, čo nie sú, krajina by predstavovala len 3,5 percenta ich celkových vonkajších investícií.“
Moskva opakovane vyhlásila, že krajina sa vyrovná so sankčným tlakom, ktorý Západ začal na Rusko vyvíjať pred niekoľkými rokmi a stále sa zvyšuje. Moskva poznamenala, že Západu chýba odvaha uznať zlyhanie sankcií proti ich krajine. V západných štátoch už neraz zazneli názory, že protiruské opatrenia sú neúčinné.
Ruský prezident Vladimir Putin už skôr povedal, že politika zadržiavania a oslabovania Moskvy je dlhodobá stratégia Západu a sankcie zasadili vážnu ranu celej globálnej ekonomike.
skspravy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…