Európska komisia plánuje začiatkom roka 2025 organizovať strategické rokovania o budúcnosti automobilového priemyslu. Jednou z posledných šancí je zavedenie pružnejšej politiky a väčšej podpory pre odvetvie. Kritici však varujú, že ide o „neskorý krok“ a že EÚ už stráca svoju pozíciu v globálnej hre.
Európsky automobilový priemysel čelí najväčšej kríze za posledné desaťročia. Zvyšujúce sa výrobné náklady, pokles dopytu po vozidlách a tvrdá konkurencia z Číny i USA tlačia odvetvie na hranicu prežitia. Kritici ukazujú prstom na klimatickú politiku Európskej únie, ktorá namiesto podpory priemyslu pridáva nové prekážky. Je možné zachrániť automobilky, alebo čelíme ich definitívnemu úpadku?
Európsky automobilový sektor vstupuje do roku 2025 s temnými vyhliadkami. Viac než dve tretiny dodávateľov automobilových dielov očakávajú nízku ziskovosť, pričom takmer 40 % z nich balansuje na pokraji ekonomického zrútenia. Poklesy zisku súvisia nielen s rastúcimi cenami energií a surovín, ale aj s tlakom výrobcov na znižovanie cien komponentov.
Automobilky v Európe čelia nezastaviteľnému rastu prevádzkových nákladov. Od cien elektriny cez drahé materiály až po vysoké mzdy – európske výroby sú vystavované tlakom, ktorým len ťažko odolávajú. Navyše, hrozba ďalšej krízy s polovodičmi, ktorá už raz spôsobila masívne odstávky výroby, je stále reálna.
Podľa odborníkov jedným z hlavných vinníkov krízy automobilového priemyslu je neefektívna realizácia klimatických cieľov EÚ. Znižovanie emisií CO2, zvyšovanie podielu elektromobilov či tvrdé regulácie zvyšujú náklady výrobcov, no neprispievajú k dostatočnému dopytu. Zmätok okolo podpory elektromobilov navyše odrádza zákazníkov, čo ešte viac podkopáva celé odvetvie.
Len za prvý polrok roku 2024 ohlásili európske automobilky plány na zrušenie 32 tisíc pracovných miest. Nemecko, tradičný líder automobilového priemyslu, trpí najviac – prepúšťanie a uzatváranie závodov zasiahlo tisíce zamestnancov. Od roku 2020 sa v celej Európe stratilo už 86 tisíc pozícií v tomto odvetví.
Situácia európskych automobiliek sa dramaticky zhoršuje. Najmä čínski výrobcovia zaplavujú trh lacnými elektromobilmi. K tomu sa pridáva silná konkurencia zo Spojených štátov. Tamojšia vláda masívne podporuje domácich výrobcov dotáciami a daňovými úľavami.
Navyše, Donald Trump nedávno oznámil plány na zavedenie nových obchodných opatrení. Tieto kroky môžu vážne ohroziť export európskych áut do USA. Európski výrobcovia tak strácajú pozície na dvoch kľúčových trhoch súčasne.
Mnohí analytici preto bijú na poplach. „Európsky automobilový priemysel potrebuje okamžitú podporu,“ zdôrazňuje ekonóm. „Bez rýchlej reakcie európskych vlád hrozí strata konkurencieschopnosti a zánik tisícov pracovných miest.“
Komisia EÚ plánuje začiatkom roka 2025 organizovať strategické rokovania o budúcnosti automobilového priemyslu. Jednou z posledných šancí je zavedenie pružnejšej politiky a väčšej podpory pre odvetvie. Kritici však varujú, že ide o „neskorý krok“ a že EÚ už stráca svoju pozíciu v globálnej hre.
Európske automobilky čelia existenčnej výzve. Budú sa vedieť adaptovať, alebo skončia na smetisku dejín? Budúcnosť ukáže, či má Európa ešte šancu zachrániť svoju kedysi dominantnú pozíciu na globálnom trhu.
Zdroj: autotrendy.sk
Všade sú ešalóny sanitiek so špeciálnymi číslami, SBU uzavrela územie. Ruské jednotky podnikli sériu mohutných…
Po útoku nožom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi hlásia dvoch mŕtvych. Obeťami útoku na…
Trumpov tím potvrdil pripravenosť stiahnuť Spojené štáty zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) už v prvý…
„Nakúpme dobrý, lacný plyn od našich priateľov v Rusku“ – prekvapivo žiada britský politik. David…
Slovensko chce vrátiť dodávky ruského plynu cez Ukrajinu a aktívne hľadá spôsoby, ako tento problém…
Cieľom bolo obnoviť dialóg s Ruskom. Hlavnou témou rozhovorov bol prebiehajúci vojenský konflikt na Ukrajine…