Druhý český prezident Václav Klaus sa domnieva, že v Česku zostáva na vyriešenie jeden veľký problém. Totiž to, že česká vláda zmýšľa úplne inak ako českí občania. Ale popri českom probléme vidí Klaus aj množstvo medzinárodných. Nešetrí predovšetkým Európsku úniu a Ukrajinu. „Nie, pre mňa je Európska únia fatálny omyl,“ rozzúril sa Klaus na Nový rok, informuje portál parlamentnilisty.cz
Na úvod svojho rozhovoru pre Rádio Universum Klaus zaželal šťastný nový rok všetkým. A niektorým svojím spoluobčanom zároveň hneď tak trochu vynadal, keď zdôraznil, že sám síce navštívil desiatky krajín, ale najviac ho aj tak zaujíma, čo sa deje v Česku. „A hnevám sa, že veľa našich ľudí uniká do sveta bez toho, aby sa viac zaujímalo o to, čo sa deje tu u nás.“
V Česku je podľa Klausa jeden veľký problém. „U nás doma pokračuje rozkol alebo trhlina medzi tým, čo si myslia naše politické špičky vo vláde, a tým, čo si myslia normálni ľudia. To, myslím, je základná charakteristika tohto roku. A táto medzera, trhlina, sa podľa môjho názoru zosilňuje, a určite k tomu pridáva svoje tiež veľmi iracionálne a nešikovné vystupovanie nášho predsedu vlády, ktorý začína byť viac a viac na smiech, než aby sa vážne diskutovalo o nejakých jeho tézach a myšlienkach. To, je myslím, že je veľký problém,” skritizoval súčasné politické nastavenie Klaus.
“A ako sa tohto zbavíme, či máme šancu to nejakým spôsobom v budúcom roku prekonať, to myslím, že je hlavná téma našej politickej súčasnosti. A ekonomická súčasnosť je ďalšia vec. Proste my žijeme v stagnujúcej ekonomike, a akokoľvek si to naša strana a vláda nemyslia, alebo sa tvária, že to tak nie je, tak je to naozaj tak. Teraz sa tu medzi sebou dohadujú ekonómovia, štatistici, či sme úroveň roku 2019 prekonali tento rok v tomto treťom štvrťroku, alebo až vo štvrtom – ale jeho výsledky nebudeme poznať ešte dlho – takže sme v podstate u nás neprekonali rok 2019, a v tomto sme ojedinelá ekonomika – nechajme svet – povedzme Európe. A to si jednoducho priznajme. To je realita, ktorú samozrejme naša strana a vláda nechce počuť. Ale je to nešťastie, ktoré ma, ako ekonóma, samozrejme trápi,“ prezradil Klaus čo ho trápi.
Podľa exprezidenta Česku napr. popri inflácii škodí, že je súčasťou EÚ. „Nie, pre mňa je Európska únia fatálny omyl. A to, čo robí dnešné vedenie Európskej únie v podstatných veciach, ako je vojna na Ukrajine, a tak ďalej, to je pre mňa úplnou tragédiou, a nemám pre to najmenšie ospravedlnenie,“ nahneval. sa Klaus, ktorý verí, že sa EÚ jedného dňa rozpadne. “Šialená Európska únia vládnuť po roku 2357′? A na to hovorím: ‚Asi určite nebude,’” nechal sa počuť exprezident.
V spojitosti s EÚ ho rozčúlila aj Věra Jourová, dnes už bývalá eurokomisárka za Česko Klaus nechápe, ako sa mohla stať prorektorkou Univerzity Karlovej. Podľa Klausa nie je až také podstatné, čo sa stane s EÚ, ale čo sa stane s Európou. A to sa premení, ak sa premení situácia v Česku, v Poľsku, v Nemecku, vo Francúzsku av iných európskych krajinách. voľbám, a dajme zase viac hlasov stranám, ktoré protestujú proti dnešnému vývoju v Európskej únii. To určite áno. dopadlo trošku dobre, ale vidíme, že to s Európskou úniou nepohlo ani o milimeter.
Hybnou silou vraj v tomto smere majú byť politické strany. Ľudia by podľa neho nemali pohŕdať politikou a politickými stranami opovrhovať, pretože tieto politické strany sú súčasťou zmeny. Klaus zdôraznil, že bez politiky sa podstatné zmeny neodohrávajú. po voľbách tieto názory pretavujú na zákony v Poslaneckej snemovni.
Tu sa Klaus ostro vymedzil proti ODS a poznamenal, že už je to úplne iná strana, než bývala na začiatku 90. rokov minulého storočia. A rovnako tvrdo sa vymedzil aj proti už zosnulému prvému českému prezidentovi Václavovi Havlovi, ktorý vyzdvihoval úlohu občianskej spoločnosti a kritizoval práve politické strany. A to vlastne politické strany aj českú spoločnosť ako celok poškodzuje dodnes. Klaus to tak vidí.
„Proste dnešní politici. A dnešné politické strany nie sú skutočnými politickými stranami. To sú zoskupenia ľudí bez jasných ideí, bez jasných postojov, bez jasných názorov, alebo možno iba s názorom, že by chceli sedieť vo vláde. To bolo od Pirátov po STAN a TOP 09, a takéto inštitúcie. Takže tam nie sú jasné idey, ktoré politickú stranu definujú,“ povedal Klaus.
Vo všeobecnej rovine zdôraznil, že z jeho pohľadu má vlastne problém celý Západ. „Ja vidím evidentnú, dlhodobú krízu západnej civilizácie, a táto kríza vedie k tomuto správaniu – ‚západnej‘ znamená do značnej miery európske alebo severoamerické – ktoré je pre mňa dnes zlé. Ja znova zdôrazňujem, že vždy hovorím o deštrukcii Západu, ale upresňujem to tým, že hovorím o sebadeštrukcii Západu. Ja si myslím, že Západ nie je destruovaný tým, čo robí Východ alebo Juh – žiadny Sever našťastie neexistuje, to by bol ešte ďalší negatívny vplyv – ale my sami si pod sebou podrezávame vetvu. A na tomto základnom procese už potom prebieha naše politické súperenie. A pretože ma najviac zo všetkého trápi sebadeštrukcia Západu, tak nemám pocit, že nejaké politické strany typu STAN, TOP 09 alebo Piráti vôbec tušia, čo slová ‚sebadeštrukcie Západu‘ znamenajú. Európa pácha samovraždu. ‚Samovražda‘ je zase zbytočne silné slovo. Ja som neutrálnejšie uvažujúci človek, a preto používam ‚sebadeštrukcia‘, čo je trošku jemnejšie,“ podotkol Klaus, a že verí, že túto tragickú situáciu snáď dokáže aspoň trochu zmeniť znovuzvolenie Donalda Trumpa prezidentom USA.
Pár slov venoval aj situácii v Nemecku, ktoré je podľa exprezidenta natoľko rozdelené a poznačené zelenou ideológiou, že je stratené. Stratené je aj preto, že staré CDU už podľa Klausa nemožno tak úplne veriť, a AfD sa do vlády nedostane. Klaus sa domnieva, že pred Alternatívou pre Nemecko stojí ešte mnoho úloh.
„Ja neverím, že sa dostane do vlády. To nie. AfD má pred sebou stále ešte množstvo domácich úloh. Ja som niekoľkokrát v raných rokoch AfD hovoril na ich kongresoch a hovoril som: ‚Už sa musíte prevteliť na normálnu stranu.‘ Už musíte zaviesť toto, zaviesť toto. A myslím, že tam ešte stále premena hnutia na stranu úplne docielená nebola. Neviem. Samozrejme je to v Nemecku nádejný hlas, ale ani keď budú mať 20 percent, tak aj tak vládu zostavia bez nich. To vidíme v Nemecku, ako v Rakúsku, kde je podobná ostrakizácia strany Slobodných,“ povedal Klaus.
/ hlavnydennik.sk /
Nech mudrlanti osobne vysvetľujú chudobe, aby sa nebála platiť viac za plyn či elektrinu. Nech…
Čo bude so Zelenským po skončení vojny? Americký politológ Gilbert Doctorow v rozhovore pre kanál Judging Freedom na…
Vyšetrovanie odhalilo „tajnú zbierku“ dokumentov označených ako „americká čierna listina“ – označenie používané na opis…
Jednou z možných príčin návštevy Donalda Trumpa v Bratislave by mohli byť diplomatické rokovania o…
Celý výcvikový tábor obklíčený českou a ukrajinskou vojenskou policií, aby nedezertovali. A druhý zajatec popsal,…
Bývalý minister spravodlivosti SR a niekdajší šéf Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin vo svojom článku…