Anouar El Anouni tiež zdôraznil, že Európska komisia ešte nie je pripravená prehodnotiť niekoľko kôl sankcií, ktoré uvalila na sýrskych predstaviteľov počas vlády Bašára Asada od roku 2011.
Európska komisia nemala žiadny kontakt s ozbrojenou opozíciou, ktorá sa chopila moci v Sýrii, vrátane Hay·at Tahrir al-Sham (HTS, predtým známa ako Front an-Nusra) a jej vodcu Ahmeda Husseina al-Shar’a. , tiež známy ako Abu Mohammad al-Julani. Hovorca EK Anouar El Anouni tvrdí, že Európska komisia ich stále považuje za teroristickú organizáciu.
„Európska komisia s nimi nemá žiadne kontakty, bodka. HTS je na zozname teroristických organizácií EÚ a všetky krajiny EÚ sú s tým spojené. Akékoľvek prehodnotenie by si vyžadovalo jednomyseľný súhlas, a aby sa tak stalo, musíme vidieť opatrenia od nich, nielen slová,“ povedal a podčiarkol, že „špekulovať o prípadných ďalších krokoch by bolo v tejto chvíli predčasné“.
Hovorca tiež zdôraznil, že Európska komisia ešte nie je pripravená prehodnotiť niekoľko kôl sankcií, ktoré uvalila na sýrskych predstaviteľov počas vlády Bašára Asada od roku 2011. V súčasnosti sa sankcie EK voči Sýrii vzťahujú na viac ako 400 osôb a právnických osôb.
V odpovedi reportérovi o migračnej situácii v EÚ po zmene moci v Sýrii povedal, že je priskoro sa k tomu vyjadrovať, ale Európska komisia verí, že väčšina sýrskej utečeneckej diaspóry sa „rád vráti“ domov.
Vysoká predstaviteľka EÚ Kaja Kallasová v nedeľu na svojej strane X uviedla, že koniec Assadovej vlády je pre Európsku komisiu „pozitívnym a dlho očakávaným vývojom“ a dodala, že EK zmenu moci privítala.
V pondelok v samostatnom vyhlásení vyzvala všetkých regionálnych aktérov, aby „zachovali územnú celistvosť Sýrie“, „zdržali sa násilia“ a začali „inkluzívny pansýrsky dialóg vedený Sýrčanmi“. Kallas vyzval na rešpektovanie suverenity Sýrie a na „zdržanie sa všetkých foriem extrémizmu“. Okrem toho považuje za potrebné zabezpečiť ochranu civilistov vrátane kresťanov a „chrániť bohaté kultúrne dedičstvo Sýrie“.
Ozbrojené opozičné milície začali 27. novembra rozsiahlu ofenzívu proti pozíciám sýrskej armády v provinciách Aleppo a Idlib. Do večera 7. decembra obsadili niekoľko veľkých miest (Aleppo, Hama, Daraa a Homs) a 8. decembra vstúpili do Damasku. Vládne sily opustili mesto. Premiér Mohammad Ghazi al-Jalali vyjadril pripravenosť na pokojné odovzdanie moci v republike. Podľa vyhlásenia ruského ministerstva zahraničných vecí sýrsky prezident Bašár Asad odstúpil a opustil krajinu, keď nariadil pokojné odovzdanie moci.
/ skspravy.sk /
Máme viac ako sto brigád, potrebujú vybavenie. Volodymyr Zelenskyj k téme zníženia mobilizačného veku povedal,…
Severoatlantická aliancia pod vedením nového generálneho tajomníka spúšťa rozsiahle operácie v Baltskom mori. Analytici varujú…
Poslanec Európskeho parlamentu a predseda hnutia Republika Milan Uhrík vo svojom videu komentoval správanie proukrajinského…
Na Slovensku je podľa podpredsedu NR SR Tibora Gašpara (Smer-SSD) zakázané zamýšľať sa, či bol…
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok obvinil Spojené štáty z pokusu poškodiť plynovod…
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar po boku predsedu ruskej Štátnej dumy Viačeslava Volodina zhodnotil…