Rozhodol Všeobecný súd Súdneho dvora EÚ deň pred hlasovaním v Európskom parlamente, pri ktorom sa šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová uchádza o znovuzvolenie. Vyjednávaním von der Leyenovej so šéfom farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albertom Bourlou o vakcínach proti covidu-19 sa na jar začal zaoberať Úrad európskeho verejného žalobcu (EPPO).
Európska komisia neposkytla verejnosti dostatočný prístup k zmluvám na nákup vakcín proti COVID-19, ktoré uzavrela s farmaceutickými spoločnosťami v čase pandémie. Rozhodol o tom dnes Všeobecný súd Súdneho dvora EÚ. Podľa agentúry Reuters tak unijný súd v Luxemburgu potvrdil námietku podanú europoslancami proti postupu eurokomisie pri uzatváraní zmlúv.
Medzi nezrovnalosťami, na ktoré súd poukázal, bolo čiastočné odmietnutie zverejniť vyhlásenie o neexistencii konfliktu záujmov predstaviteľov EÚ zodpovedných za vyjednávanie týchto nákupov s farmaceutickými spoločnosťami.
Skupina europoslancov podnikla právne kroky po tom, čo im komisia odmietla poskytnúť úplný prístup k zmluvám na vakcíny proti covidu, ktoré EK zaistil s výrobcami.
Súd verdikt oznámil deň pred hlasovaním v Európskom parlamente, na ktorom sa šéfka Komisie Ursula von der Leyenová uchádza o znovuzvolenie
Vyjednávaním von der Leyenovej so šéfom farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albertom Bourlou o vakcínach proti covidu-19 sa na jar začal zaoberať Úrad európskeho verejného žalobcu (EPPO). Vyšetrovatelia EPPO prípad prevzali od belgických žalobcov, ktorí von der Leyenovú vyšetrovali kvôli zasahovaniu do verejných funkcií, ničeniu SMS, korupcii a konfliktu záujmov.
Otázky okolo toho, ako sa zrodila zmluva s Pfizerom, prenasledujú šéfku Európskej komisie od chvíle, keď denník New York Times uviedol, že si vymieňala správy so šéfom tejto farmaceutickej firmy v čase prípravy obrovského kontraktu z mája 2021. Vakcín si EÚ od Pfizeru objednala stovky miliónov a dvojica si podľa novín volala a vymieňala správy asi mesiac, pričom táto osobná diplomacia vraj zohrala pri dohode veľkú úlohu.
Európska komisia v stredu zareagovala na rozhodnutie Všeobecného súdu Európskej únie, podľa ktorého neumožnila verejnosti dostatočný prístup k informáciám o kúpnych zmluvách na vakcíny proti vírusu COVID-19. Exekutíva EÚ podľa vlastného vyjadrenia dôkladne preštuduje rozsudky súdu a ich dôsledky.
„Komisia berie na vedomie rozsudky Všeobecného súdu v dvoch prípadoch týkajúcich sa prístupu k zmluvám o očkovaní proti COVID-19 a súvisiacim informáciám,“ uvádza sa v stredajšej správe pre médiá.
Podľa stanoviska eurokomisie Všeobecný súd EÚ vo svojich rozsudkoch pri väčšine nárokov uznal ňou predložené dôvody. Súd z pohľadu EK uznal najmä to, že ochrana obchodných záujmov sa vzťahuje na ustanovenia zmlúv týkajúce sa: umiestnenia výroby, ustanovení o právach duševného vlastníctva, ustanovenia o zálohových platbách a prístupu k harmonogramom dodávok vakcín.
„Komisia vo všeobecnosti poskytuje čo najširší prístup verejnosti k dokumentom v súlade so zásadami otvorenosti a transparentnosti. V týchto prípadoch však Európska komisia potrebovala nájsť zložitú rovnováhu medzi právom verejnosti vrátane poslancov Európskeho parlamentu na informácie a právnymi požiadavkami vyplývajúcimi zo samotných zmlúv o COVID-19, čo by mohlo viesť k nárokom na náhradu škody na náklady daňových poplatníkov,“ píše sa v stamovisku exekutívy EÚ.
Podľa eurokomisie Súdny dvor EÚ v skutočnosti v minulosti už v mnohých prípadoch uznal potrebu chrániť obchodné záujmy zmluvných partnerov.
„V každom prípade Európska komisia poskytla Európskemu parlamentu, podľa rámcovej dohody o vzťahoch medzi týmito dvoma inštitúciami, úplné informácie o zmluvách o očkovaní proti COVID-19,“ zdôraznila EK a spresnila, že v súlade so svojou inštitucionálnou úlohou je zodpovedná za to, aby nedochádzalo ku konfliktu záujmov, a má tiež povinnosť chrániť súkromie a osobné údaje dotknutých jednotlivcov.
Súdna inštancia z Luxemburgu sa zaoberala podnetom zo strany poslancov Európskeho parlamentu za skupinu Zelených, ktorí sa sťažovali, že EK im odmietla poskytnúť úplný prístup k zmluvám o vakcínach proti ochoreniu COVID-19, o ktorých exekutíva EÚ rokovala počas pandémie s ich výrobcami.
Europoslanci chceli preskúmať podmienky zmlúv, ale dostali k nim len čiastočný prístup, pričom niektoré dokumenty boli začiernené. Komisia to zdôvodnila tým, že sa tak stalo v záujme ochrany obchodných záujmov a rozhodovacieho procesu.
Zdroj: pravda.sk / hnonline.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…