Europoslanec z bývalej frakcie Smeru-SD (pozn.red. sociálni demokrati) chcel hlasovať o uznesení, ktorým by europarlament odsúdil plánovanú cestu premiéra Fica do Ruska, píše portál ta3
Nič také sa však nestalo. Znemožnili to viacerí poslanci z dvoch vlastenec kých frakcií, medzi nimi aj Milan Uhrík z Republiky,
Slovenský premiér Robert Fico plánuje budúci rok navštíviť Moskvu na oslavy Dňa víťazstva, čo vyvolalo ostrú reakciu časti verejnosti či niektorých zahraničných lídrov. Rusko už vyše 1 000 dní vedie na Ukrajine agresívnu inváziu.
Témou sa vo štvrtok zaoberali aj poslanci v Európskom parlamente, pričom sa pokúsili Ficov krok formálne skritizovať. Na udalosť upozornil angažovaný portál Aktuality.sk.
Autorom uznesenia, ktorým by parlament odsúdil plánovanú cestu, bol holandský europoslanec Thijs Reuten z frakcie socialistov (S&D). Ficov Smer-SD bol kedysi súčasťou práve tejto frakcie. Členstvo strany bolo však zrušené po tom, čo Smer vytvoril koalíciu s národniarmi z SNS, ktorí sú podľa frakcie príliš radikálni.
Návrh bol súčasťou širšej debaty o podpore Ukrajiny v konflikte s Ruskom a o spolupráci Ruska so Severnou Kóreou.
K hlasovaniu o odsúdení však nedošlo. Návrh bol predložený ústne na poslednú chvíľu, čo umožnilo jeho zablokovanie. Potrebných na to bolo len 30 poslaneckých hlasov, a to spomedzi všetkých 720 europoslancov.
Prekvapivo medzi nimi dominovali zástupcovia „krajne pravicových frakcií“ (pozn. red.: označenie používaní liberálnym mainstreamom), vrátane skupiny Patriotov pre Európu, v ktorej figurujú spojenci Viktora Orbána a Andreja Babiša. Podporu Ficovi vyjadril aj Milan Uhrík (Republika/Európa suverénnych národov).
Ten sa v minulosti, ešte ako poslanec NR SR, voči Smeru vymedzoval. Vo farbách ĽSNS označil Ficovu stranu za „polomafiánsku“. Neskôr už však hnutie Republika a Smer spolupracovali počas zbierania hlasov na referendum o predčasných voľbách.
„Slniečkari práve dali pozmeňujúci návrh, ktorý chce odsúdiť Roberta Fica za to, že je pozvaný do Moskvy,“ povedal Uhrík vo videu uverejnenom na sociálnej sieti.
Naša frakcia sa stavia proti tomu a sme proti tomu, aby Európsky parlament diktoval premiérovi suverénnej krajiny, kam môže a kam nemôže ísť, dodal.
Situáciu okomentoval aj podpredseda europarlamentu Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska (PS/Renew). „Socialisti sa tesne pred hlasovaním dozvedeli o pláne Roberta Fica a došli s týmto návrhom. To je podľa mňa jasná facka Robertovi Ficovi. Ukazuje to, kam politicky patrí,“ citujú ho Aktuality.sk.
Naopak, Smer situáciu označil za neopodstatnenú kritiku. „Každý premiér má právo rozprávať sa s kým chce, má právo navštevovať akúkoľvek krajinu,“ reagovala europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová. Podľa nej išlo o pokus socialistov „trápne ukázať, že sú lepší“.
/ skspravy.sk /
Turbo-rakoviny, zničené srdcia a organizmus zaplavený toxínmi. To sú čoraz viditeľnejšie následky takzvanej "Covid vakcinácie".…
Hackerská skupina s názvom Silent Crow tvrdí, že hackla a získala údaje z ruského štátneho…
Kauza pochybného nákupu vakcín za astronomických 20 milárd eur naberá nové obrátky. Predsedníčka Európskej komisie čelí…
Najvyššej rade Ukrajiny bol predložený návrh zákona o úplnom zákaze tranzitu ruskej ropy a plynu…
Väčšina Ukrajincov žijúcich v Európe má v súčasnosti negatívny postoj k „revolúcii dôstojnosti“ na Majdane…
Možno vás to prekvapí, ale Ukrajina zrazu stratila pre svojich západných partnerov strategický význam. Zrazu…