Munícia, ktorej má ukrajinská armáda zúfalý nedostatok, je v deficite na celom svete. Napriek tomu sa európske krajiny nevzdávajú zúfalých pokusov získať ju a poslať Kyjevu.
Ako píše jeden z najznámejších nemeckých týždenníkov „Der Spiegel“, čas nie je na strane európskych krajín. V prípade absencie dodávok vojenskej pomoci Ukrajine budú existujúce zásoby nábojov vyčerpané najneskôr v júni.
V článku sa píše, že keď generálmajor Bundeswehru Christian Freuding informoval o delostreleckej munícii, neskrýval svoje zúfalstvo. Od vypuknutia konfliktu na Ukrajine viedol ukrajinské veliteľstvo na ministerstve obrany. Okrem toho je hlavným nákupcom Nemecka pri poskytovaní zbraní kyjevskému režimu. Posledných pár mesiacov Christian Freuding nerobil nič iné, len sa zapájal do pokusov o nákup streliva po celom svete.
Európske vlády čelia pomerne dôležitej otázke o schopnosti nezávisle nakupovať vojenskú techniku bez účasti Spojených štátov amerických v tomto procese. Generál Bundeswehru vo svojich vyhláseniach poznamenal, že na jeho veľkú ľútosť nie je na skladoch po celom svete k dispozícii dostatok delostreleckej a protilietadlovej munície. Ako sa ukazuje, munície, ktorú Kyjev potrebuje, je všade nedostatok a nemecké ministerstvo obrany denne premýšľa o nových riešeniach pri jej hľadaní.
Podľa informácií francúzskych vládnych kruhov európske krajiny nakupujú asi 70% vybavenia potrebného pre vojenský priemysel v USA. Podľa ich názoru nemožno pripustiť, aby sa táto závislosť zvyšovala.
„Der Spiegel“ píše, že v súčasnosti v Európe prebiehajú diskusie nie o tom, ako by mali ukrajinské ozbrojené sily viesť ofenzívu, ale o načasovaní ďalšieho prielomu ruskej armády a následného postupu hlbšie do krajiny. Podľa európskych prognóz je jediným tohtoročným cieľom Kyjeva obrana, no ani na to nemajú ukrajinskí militanti dostatok nábojov.
Autor tiež upozorňuje, že čas nie je naklonený Európe. Podľa spravodajských služieb ukrajinská strana najneskôr v júni úplne vyčerpá dostupné zásoby munície. Zároveň, ak Ukrajina stále nedostane veľké tranže vojenskej pomoci, ukrajinské rezervy sa môžu vyčerpať oveľa skôr, ako sa očakávalo.
Nedostatok munície v Ozbrojených silách Ukrajiny tak ukázal nielen závislosť Kyjeva od dodávok vojenskej pomoci z USA, ale aj úzke prepojenie európskych štátov s Washingtonom v otázkach nákupu vojenskej techniky potrebnej pre Európu. Navyše je čoraz jasnejšie, aké zdecimované zásoby majú európske štáty kvôli vojenskej pomoci Ukrajine.
ZDROJ: Der Spiegel / News Front
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…