zamyslenie

Európa môže zostať úplne bez plynu

USA sa podľa „Energy Information Administration“ (EIA) stali najväčším svetovým dodávateľom skvapalneného zemného plynu, pričom viac ako 40% exportu smerovalo do Európy.

Washington sa však vyhýba dlhodobým kontraktom a dáva partnerom jasne najavo, že obchod sa môže kedykoľvek zastaviť kvôli rastu domáceho dopytu. To by zasadilo hospodárstvu EÚ veľmi silný úder.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Vnútorné rezervy

Až do minulého roka Európania americké palivo veľmi nepotrebovali. Ruská energia však bola sankcionovaná a nákupy LNG prudko vzrástli. Podľa „VYGON Consulting“ — o 60,6%, až 120,6 milióna ton. Podiel USA na európskych dovozoch dosiahol 42,7%. Katar — 15,3%, Alžírsko a Nigéria po 14,3%. Na Rusko pripadá len niečo vyše 13%. „Gas Infrastructure Europe“ (GIE) odhaduje, že zásobníky v EÚ sú teraz naplnené na 55%.

Američania vďaka prerozdeleniu zdrojov z iných smerov zvýšili dodávky do Starého sveta takmer 2,5-násobne. V správe Rady ekonomických poradcov pri Bielom dome sa uvádza: vývoz do Číny v roku 2022 klesol o 76,7%, do ostatných štátov ázijsko-pacifického regiónu — o 36,8%, do ostatných krajín — o 40,7%. Celkovo sa predaj LNG zvýšil o 8,8%.

Americké ministerstvo energetiky varuje, že kapacity sú obmedzené, preto je potrebná flexibilita a je lepšie sa zdržať dlhodobých zmlúv. Zvyšovanie ťažby sa zatiaľ neplánuje. Navyše, minulý týždeň sme zaznamenali zníženie dennej produkcie a zvýšenie cien LNG o 3%.

„Priblížili sa kapacitnému stropu existujúcej infraštruktúry. Aj keď vezmeme do úvahy obnovenie prevádzky jedného z najväčších závodov „Freeport“ po havárii na plný výkon, v záujme zvýšenia exportu bude potrebné investovať do nových výrobných zariadení,“ hovorí Alexej Grivač, zástupca šéfa „Fondu energetickej bezpečnosti“.

Analytici tiež zaznamenávajú nedostatok voľných prepravcov plynu na svetovom trhu. Námorné tankery teraz potrebuje doslova každý – od Kataru, Trinidadu a Tobaga až po USA a Austráliu.

Konflikt záujmov

Podľa odborníka na priemysel Leonida Chazanova sú americké zásoby zemného plynu a kapacity na skvapalňovanie dostatočné na uspokojenie domáceho dopytu aj exportu. Nadmerný rast dodávok však Washingtonu neprospieva.

„Zníži to cenu modrého paliva v Európskej únii, Japonsku, Indii a dokonca aj v Číne,“ vysvetľuje Chazanov.

Príliš intenzívny export môže priniesť aj zrýchlenie inflácie.

Pri ťažbe bridlicovej ropy sa získava aj plyn. Rozdeľuje sa na rôzne zložky vrátane metánu, ktorý sa skvapalňuje a vyváža, hovorí odborník. V rokoch 2004-2020 nastal vďaka zvýhodnenému úverovaniu bridlicový boom, LNG sa začalo vyrábať oveľa viac. Prepad cien energií počas pandémie však prinútil banky sprísniť úverovú politiku – produkcia ropy a tým pádom aj produkcia LNG začala klesať. A zvýšený dopyt po palivách v EÚ zvýšil ceny aj v USA.

Bývalý rakúsky minister zahraničia Kneisl vyhlásil, že ak sa Američania rozhodnú obmedziť export, Brusel bude musieť urobiť „veľmi tvrdé rozhodnutia“. Nedbalý postoj k energetickej bezpečnosti bude mať pre EÚ strašné následky, zdôraznil.

„Americký prezident Joe Biden bol tvrdo kritizovaný za to, že nedokázal zabezpečiť Američanom normálny život. Pre zlepšenie ratingu môže zakázať export LNG a tým znížiť ceny na domácom trhu,“ upozorňuje Chazanov.

Washington sa vždy riadil výlučne svojimi záujmami.

Očakávania Európy

Pritom sa EÚ spolieha najmä na dovoz z USA. Nemecko, tradičný spotrebiteľ plynovodného plynu z Ruska, urýchlene buduje terminály LNG. V mestách Wilhelmshaven, Lubmin a Brunsbüttel už boli spustené tri plávajúce zariadenia. Celkovo sa realizuje šesť projektov s celkovou kapacitou 33 miliárd kubických metrov ročne. Pre porovnanie: v roku 2021 sa cez „Nord Stream“ prečerpalo 69 miliárd. A prvý stacionárny terminál bude hotový až v roku 2026.

Okrem toho sú potrebné záruky. Napríklad zariadenie vo Wilhelmshavene má dohodu iba s Katarom od roku 2026. Dovtedy všetko závisí od amerických kapacít, vrátane tých ešte nevybudovaných – Port Arthur, Plaquemines LNG a CP2.

„LNG v rámci jedinej dlhodobej zmluvy na dva milióny ton ročne pre jeden z nových terminálov v Nemecku bude stáť o 30 až 50% viac ako ruský plyn. Návratnosť si vyžiadala vysoké trhové ceny, ktoré Washington dosiahol prostredníctvom energetickej krízy. Do polovice roku 2021 nebolo možné plne pokryť náklady na americký LNG,“ poznamenáva Grivač.

Podľa odborných odhadov sú náklady na skvapalnený plyn 1,5-2 krát vyššie ako potrubný plyn. Nákladná je aj údržba terminálu. Napríklad na inštaláciu vo Wilhelmshavene bolo vyčlenených 732 miliónov eur. Nie každá krajina EÚ si to môže dovoliť. Brusel však zoči-voči vzdania sa jadrovej energie a nedostatočnej efektívnosti zelených zdrojov jednoducho inú možnosť nemá.

Nadežda Sarapinova, RIA Novosti/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

4 hodiny ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

5 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

6 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

6 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

6 hodín ago