Rakúsky kancelár Sebastian Kurz napriek prevzatiu moci v Afganistane radikálnym islamským hnutím Taliban nechce poskytnúť ochranu ďalším utečencom z tejto krajiny.
Európska komisia (EK) vyzvala všetky krajiny Európskej únie, aby prostredníctvom programu presídlenia Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) prijali viac ľudí z Afganistanu. Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA.
„Okrem tamojších bývalých diplomatov a miestnych zamestnancov s rodinami existujú aj ďalšie skupiny, ktoré naliehavo potrebujú pomoc, ako napríklad aktivisti za ľudské práva a novinári,“ povedala pre nemecký nedeľník Welt am Sonntag eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová.
„Ide aj o ochranu dievčat a žien,“ uviedla komisárka s apelom, aby všetky členské krajiny EÚ „zvýšili svoje kvóty pre presídlenie utečencov v rámci programu UNHCR“. Dôležité je podľa nej zaistiť utečencom legálnu, riadnu ochranu v rámci tohto programu, aby sa nevydávali na nebezpečné cesty, pri ktorých prevádzači budú využívať ich núdzu.
Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v sobotu na návšteve španielskeho prijímacieho strediska pre evakuovaných z Afganistanu adresovala podobnú výzvu všetkým štátom, ktoré sa podieľali na misii v tejto stredoázijskej krajine. Členovia EÚ, ktorí prijmú utečencov, môžu podľa nej dostať finančnú pomoc.
„Do Európy sa dosiaľ nepresúva veľa ľudí, ale situácia sa teraz mení veľmi rýchlo a my musíme byť pripravení na rôzne scenáre,“povedala Johannsonová. Komisárka sa domnieva, že „by sme nemali urobiť rovnakú chybu ako v roku 2015“, keď do Európy dorazilo veľké množstvo migrantov. „Nemali by sme čakať, kým budú ľudia stáť na vonkajšej hranici EÚ,“ doplnila s tým, že Únia musí spolu s inými štátmi a medzinárodnými organizáciami pomôcť Afgancom v ich vlastnej krajine i v susedných štátoch.
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz napriek prevzatiu moci v Afganistane radikálnym islamským hnutím Taliban nechce poskytnúť ochranu ďalším utečencom z tejto krajiny.
„Nie som názoru, že by sme mali v Rakúsku prijímať viac ľudí, práve naopak,“ vyhlásil Kurz v rozhovore pre televíznu stanicu Puls 4. Interview odvysielajú v nedeľu večer, vyjadrenia z neho priniesla v sobotu vopred agentúra DPA.
V Rakúsku sa v súčasnosti nachádza viac ako 40.000 Afgancov, čo je ich druhá najväčšia skupina v Európskej únii v pomere k počtu obyvateľov hostiteľskej krajiny.
Prijatie ďalších Afgancov Kurz z tohto dôvodu odmieta. „K tomu počas môjho pôsobenia v úrade kancelára nedôjde,“ dodal s poukázaním na „mimoriadne náročnú integráciu“ tejto skupiny obyvateľstva: „Prijať ľudí, ktorých nemožno integrovať, je pre nás ako krajinu obrovský problém.“
Podľa Kurza je nepochybné, že Taliban je krutý a že životné podmienky v Afganistane sú hrozné. Tým šéf rakúskej vlády odôvodnil aj výzvu, aby medzinárodné spoločenstvo urobilo všetko pre zlepšenie situácie v samotnej krízou zmietanej stredoázijskej krajine.
Na druhej strane musí aj Rakúsko priznať, že „nie všetko je v jeho moci“, doplnil Kurz a zopakoval návrh, aby sa ľuďom z Afganistanu pomáhalo v susedných krajinách, ktoré by mala v tomto smere podporiť aj EÚ. V rozhovore pre Puls 4 konkrétne spomenul Turkménsko a Uzbekistan.
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…