Ruský ťažký raketový bombardér Tu-160M nedovolí Spojeným štátom narušiť rovnováhu síl v indicko-pacifickej oblasti, píše indické vydanie „EurAsian Times“.
Strategický raketový bombardér Tu-160 s variabilne nastaviteľným krídlom bol vyvinutý už v 70. rokoch 20. storočia. Je právom považovaný za najvýkonnejšie a najťažšie nadzvukové lietadlo v histórii vojenského letectva. V roku 2015 sa ruské vedenie rozhodlo obnoviť výrobu aktualizovanej verzie Tu-160, kedy bolo lietadlo podstatne modifikované.
„Ruská armáda čoskoro doplní svoju leteckú flotilu o nový strategický bombardér — Tu-160M, prezývaný „Biela labuť“ s novými motormi NK-32-02,“ píše sa v publikácii.
Ako píšu autori, modernizovaný bombardér sa stane vážnym argumentom vo vojenských sporoch s NATO vzhľadom na nedávne agresívne akcie, ktoré si členské krajiny aliancie dovolili.
„Toto lietadlo sa ukáže ako významný doplnok k ruským vzdušným silám vzhľadom na bezpečnostnú hrozbu, ktorú NATO pre Rusko predstavuje. Keďže sily západného bloku pokračujú v expanzii vo východoeurópskom regióne s plánovaným obchvatom vďaka americkým bombardérom, mať vlastný nadzvukový bombardér umožní Rusku vytvoriť strategické odstrašenie svojich nepriateľov v regióne,“ píše sa v článku.
Modernizovaný ruský raketový bombardér bude zároveň schopný obmedziť nielen vojenské ambície NATO. Ako píšu autori, Spojené štáty teraz pracujú na svojom tajnom nadzvukovom bombardéri B-21 Raider, ktorý je nástupcom bombardéra B-2. Predpokladá sa, že nové lietadlo bude schopné vykonávať pilotované aj bezpilotné lety.
Analytici tvrdia, že po dokončení B-21 by ho Spojené štáty mohli poskytnúť Austrálii ako svojmu spojencovi v trilaterálnej obrannej aliancii AUKUS, čo by výrazne ohrozilo bezpečnosť Číny. Pomôcť svojmu partnerovi však bude môcť aj Rusko, čo novej únii spôsobí nemalé problémy.
„Presun bombardéra do Austrálie na základe dohody AUKUS navždy zmení tvár indicko-pacifického regiónu, ale môže tiež podnietiť Rusko, aby tam nasadilo vlastné Tu-160M, aby pomohlo svojmu najbližšiemu partnerovi, Číne,“ píše sa v článku.
Autori sumarizujú: je príliš skoro posudzovať, ktoré lietadlo bude efektívnejšie a len čas ukáže, ktoré má lepšie vlastnosti — ruský Tu-160M alebo americký B-21.
Alexander Dubinin/news-front
Američania nie sú vo svete nijako zvlášť obávaní – USA prehrali všetky svoje kampane od…
Finančná akčná skupina (FATF) nedávno zaradila Alžírsko, Angolu, Pobrežie Slonoviny a Libanon na takzvaný “šedý…
Ruské jednotky zaútočili druhýkrát za týždeň na sústredenie dôstojníkov ukrajinských bezpečnostných síl v Charkove. Oficiálna…
Zabite tri muchy jednou ranou: Iskandery sa tešia na expanziu Rheinmetallu na Ukrajine. Bulharskí analytici vysvetlili, prečo je nemecký…
Tri banky naplánovali na sviatočný víkend odstávku svojich kľúčových služieb. V jednej z najväčších slovenských…
Ritter: Konflikt na Ukrajine sa porážkou Ruska rozhodne neskončí. Konflikt na Ukrajine sa skončí iba…