Európska únia pracuje na zákone, ktorý by prinútil mimovládne skupiny, poradenské spoločnosti a akademické inštitúcie zverejniť akékoľvek financovanie mimo EÚ v rámci zásahu proti zahraničnému vplyvu v bloku. Pre POLITICO to potvrdili tri zdroje. Tak tomuto sa hovorí gól do vlastnej bránky, okomentoval novinku politický analytik Eduard Chmelár. Len pred pár dňami totiž Gruzínci rázne odmietli podobný návrh zákona. Demonštranti tvrdili, že ten zákon im zabráni vstúpiť do EÚ – tej EÚ, ktorá pracuje na tom istom.
Plánovaná legislatíva, ktorá je vo veľmi ranom štádiu, odráža podobné zákony v Austrálii a Spojených štátoch. V USA zákon o registrácii zahraničných agentov vyžaduje, aby sa lobisti pracujúci v mene zahraničných vlád od roku 1938 registrovali u federálnej vlády.
Podľa jedného úradníka Európskej komisie, ktorý si neželal byť menovaný, je nepravdepodobné, že by sa verzia EÚ zamerala na jednotlivcov, ale prinútila by komerčné aj neziskové organizácie z celého bloku odhaliť financovanie mimo EÚ týkajúce sa transakcií, ako je napríklad platba za akademické štúdium. Zákon má byť dokončený koncom mája.
Európa sa v posledných rokoch potýka s množstvom operácií zahraničného vplyvu – od ruských kampaní zameraných na „hack and-leak“, ktorých cieľom je zmeniť výsledky volieb, cez čínske granty pre univerzity, ktorých cieľom je formovať rétoriku o ľudských právach, až po – najnovšie – korupciu v Katare, čo je škandál, ktorý otriasol Európskym parlamentom.
Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyen ohlásila balík „obrany demokracie“ počas svojho prejavu o stave Únie v septembri minulého roka. Ten odštartoval prácu na návrhu zákona o zahraničnom vplyve vedenom podpredsedníčkou Komisie pre spravodlivosť Věrou Jourovou.
Kritici však načasovanie označujú za nepríjemné. EÚ zintenzívnila prácu na návrhu práve v čase, keď v Gruzínsku prepukli protesty proti podobnému návrhu zákona, ktorý by prinútil organizácie zaregistrovať sa ako „agenti cudzieho vplyvu“, ak by viac ako 20 percent ich financií pochádzalo zo zahraničia. Tento návrh zákona, všeobecne vnímaný ako pokus o sprísnenie vládnej kontroly podľa ruského vzoru, bol po masívnych protestoch minulý týždeň stiahnutý.
„Je to očividne chúlostivá záležitosť,“ povedal úradník Komisie. „Stále sme v počiatočných fázach zhromažďovania informácií od širokého spektra zainteresovaných strán, aby sme sa uistili, že zastávame správny prístup.“ Mimovládne organizácie dokazujú, aká citlivá táto záležitosť je, a lámu si hlavu nad predbežným dotazníkom zaslaným v mene Komisie, ktorý má slúžiť ako podklad pre hodnotenie vplyvu. Hodnotenie sa má uzavrieť v apríli ako súčasť prípravy zákona. Od respondentov už žiada, aby podrobne informovali o svojich zdrojoch financovania mimo EÚ.
Legislatíva „vystrašila“ ľavicové charitatívne organizácie a mimovládne organizácie, pretože by od nich vyžadovala zverejnenie akéhokoľvek medzinárodného financovania v snahe znížiť zahraničný vplyv, píše americký portál Breitbart.
Táto otázka týkajúca sa financovania „zaskočila veľa ľudí,“ povedal Nick Aiossa, vedúci politiky a advokácie v Transparency International. Aiossa, ktorého organizáciu finančne podporujú nadácia otvorenej spoločnosti globalistického miliardára Georga Sorosa, ako aj zahraničné vlády mimo EÚ, ako sú Spojené štáty, Spojené kráľovstvo, Kanada, Taiwan, a iné, dodal: „Navrhované hlavné otázky hodnotili, či Transparency International predstavuje hrozbu pre demokraciu.“
Niektoré mimovládne organizácie vyjadrili obavy, že ak Európa pristúpi k vlastnej verzii zákona o registrácii zahraničných agentov ako je v USA, mohli by ju podporiť silní muži, ako je maďarský premiér Viktor Orbán, aby zatlačili na „prodemokratické sily“ v ich krajine.
Orbán sa už dlho snaží preveriť mimovládne organizácie financované zo zahraničia, o ktorých tvrdí, že často pracujú v mene liberálnych vlád v Spojených štátoch, aj keď za bývalého prezidenta Donalda Trumpa boli pozastavené. Postavy ako maďarsko-anglo-americký miliardár George Soros boli obviňované zo zasahovania do maďarskej politiky s cieľom presadzovať body globalistickej agendy, ako je migračná politika otvorených hraníc, proti ktorej sa Orbán aktívne postavil.
ko uviedol Breitbart London v roku 2017, líder Fideszu povedal : „Tieto teórie otvorených hraníc vznikli v dielni Sorosa a tiež infiltrovali množstvo medzinárodných inštitúcií. Tieto bitky musíme vybojovať. Musíme proti nim argumentovať. Musíme urobiť ich operácie transparentnými a musíme objasniť, že často nejde o princípy ľudských práv, ale o chamtivosť a biznis s migrantmi.“
Konzervatívci v iných krajinách EÚ, najmä v Taliansku, sa tiež dostali do sporu s medzinárodnými mimovládnymi organizáciami, z ktorých niektoré v skutočnosti sponzorovali lode na vyzdvihnutie migrantov z Afriky unášaných v Stredozemnom mori.
Jedna z takýchto organizácií, Lekári bez hraníc – ktorá tiež dostávala Sorosove peniaze – bola začiatkom tohto roka obvinená z porušenia vládneho nariadenia talianskej premiérky Giorgie Meloniovej, ktoré zakazuje takéto mimovládne „migrantské taxi“.
Operácie taxislužieb pre migrantov financované mimovládnymi organizáciami už v minulosti obvinila hraničná agentúra Európskej únie Frontex z toho, že slúžia ako „ťahač“ nelegálneho prisťahovalectva do bloku. Organizácie boli tiež obvinené z priamej spolupráce s operáciami prevádzačov ľudí, ako aj z toho, že viedli k väčšiemu množstvu úmrtí migrantov na otvorenom mori.
„Tak tomuto sa hovorí gól do vlastnej bránky,“ okomentoval nový zákon politický analytik Eduard Chmelár.
Pikantné podľa historika na tom je najmä to, že EÚ zintenzívnila prácu na tomto návrhu práve v čase, keď v Gruzínsku prepukli protesty proti podobnému návrhu zákona, ktorý by prinútil organizácie zaregistrovať sa ako „agenti cudzieho vplyvu“, ak by viac ako 20 percent ich financií pochádzalo zo zahraničia.
„Demonštranti tvrdia, že ten zákon im zabráni vstúpiť do EÚ – tej EÚ, ktorá pracuje na tom istom. O neustálej kritike Ruska za podobnú legislatívu ani nehovoriac. Potrebujete ešte viac dôkazov o extrémnom pokrytectve Západu? Som naozaj zvedavý, čo na to povie náš tretí sektor,“ uzavrel Chmelár
hlavnydennik.sk
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…
O Ficovej neschopnosti rozlíšiť negatíva od pozitív ich záujmov a o Rusku ako vhodnejšom investorovi…
Rozpráva aj o chystanej knihe venovanej Danielovi Lipšicovi, o eskalácii konfliktu na Ukrajine odchádzajúcim režimom…