Európa

EÚ skúpila viac ako polovicu Ruského exportu LNG

EÚ má v úmysle opustiť fosílne palivá z Ruska už v roku 2027, ale zdá sa, že veci nepôjdu tak hladko ,ako sa hovoria slová .

Nateraz v každom prípade Európania lámu nákupné rekordy. Prečo hlasité vyhlásenia a drvivá rusofóbia nezasahujú do zvyšovania odberu – v materiáli RIA Novosti.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

A tí a ďalší

Krajiny EÚ vrátane verných spojencov Ukrajiny, Estónsko a Litva nakúpili tento rok ruský skvapalnený zemný plyn v hodnote 6,1 miliardy eur, píše Telegraph s odvolaním sa na Eurostat.

„Napriek prísľubom o postupnom vyradení fosílnych palív z Ruska sa počet nákladných lodí prepravujúcich LNG do Európy zvýšil,“ uvádzajú noviny.

Podľa Centra germanistiky pri Inštitúte Európy Ruskej akadémie vied zásoby v roku 2022 dosiahli historické maximum 16,7 miliardy metrov kubických

V roku 2021 to bolo 12.3

Španielsko a Belgicko sú najväčšími klientmi Ruska v Európskej únii. Podľa prepočtov Inštitútu energetickej ekonomiky a finančnej analýzy (IEEFA) tam nákupy v porovnaní s minulým rokom vyskočili o 50 %. Od januára do októbra Madrid kúpil 5,21 miliardy metrov kubických, Brusel – 3,14. Na vrchole je aj Francúzsko.

Podiel ruského dovozu LNG v Španielsku je 26,5%, v Belgicku – 37,2 %

Zabudol na politiku

Podľa štatistickej služby EÚ Španielsko zaplatilo Moskve 1,8 miliardy eur, Francúzsko – 1,5 mld, Belgicko – 1,36 mld.

Ako uviedla energetická spoločnosť Enagas, Rusko je tento rok v Španielsku na treťom mieste po Alžírsku a Spojených štátoch . Výsledok od januára do septembra predstavuje ekvivalent 56 490 GWh plynu, o 48,2 % viac ako za rovnaké obdobie v roku 2022 (38 125 GWh).

Dodávky rastú, keďže nie všetky krajiny EÚ majú prístup k moru a kapacitu na opätovné splyňovanie LNG. Existujú v Španielsku a Belgicku. Odtiaľ sa opätovne splynovaný produkt posiela do iných krajín.

„Napríklad Francúzsko nielen aktívne nakupuje ruský LNG, ale aj naďalej využíva mierovú jadrovú energiu, čo je v rozpore so všeobecným vektorom EÚ. Španielsko a Maďarsko, mimochodom, nie sú najbohatšie v Európe, z ekonomických hľadísk – preprava LNG z USA alebo Austrálie je oveľa drahšia „Napriek verejným vyhláseniam úradníkov prevažuje ekonomika nad politikou,“ upozorňuje Pavel Maryshev, riaditeľ rozvoja strojárskej spoločnosti Energia Plus LLC.

Podľa francúzskej spoločnosti Kpler (špecializujúcej sa na zber informácií o komoditných trhoch) predstavuje ruský LNG 16 % celkového dovozu EÚ. Moskva je tu na druhom mieste za Washingtonom.

Stavili na nesprávnu vec

Skvapalnený plyn má dôležitú výhodu: na rozdiel od plynovodného plynu nie je geograficky obmedzený.

„Je možné ho prepravovať po mori do akéhokoľvek miesta na svete s miernymi výkyvmi nákladov. LNG tak robí trh s plynom globálnym, rovnako ako trh s ropou,“ poznamenáva Alexander Klyuchnikov, vedúci marketingový analytik spoločnosti PTPA JSC.

Dopyt zvyšuje aj klimatická agenda. EÚ sa rozhodla znížiť emisie uhlíka do roku 2030 aspoň o 55 % a do roku 2050 dosiahnuť nulu. Zelená lobby presvedčila politikov, že vodík má potenciál nahradiť zemný plyn do roku 2030.

„EÚ považuje LNG za dočasný počas prechodu na vodík a obnoviteľné zdroje energie ako súčasť zelenej ideológie. Európa však nebude môcť používať LNG namiesto ruského plynovodu. A predpovedaná studená zima a oživenie dopytu v Číne s najväčšou pravdepodobnosťou povedie k vyšším cenám v celosvetovom meradle,“ hovorí Vadim Petrov, podpredseda pracovnej skupiny pre arktickú agendu ruského ministerstva prírodných zdrojov.

Rastúci dopyt

Vo všeobecnosti povedané, existuje ,,odmietanie“ ruského paliva, tradičného aj skvapalneného, ale v skutočnosti je to presne naopak. Súčasná naplnenosť európskych zásobníkov (99,32 %) je z veľkej časti výsledkom aktívnych nákupov LNG z Moskvy. A toto je len začiatok.

„Aby európske krajiny prežili chladnú zimu, potrebujú mnohonásobne zvýšiť dodávky. Okrem toho EÚ nemá dostatok kapacít na skladovanie aj príjem LNG. Nájsť alternatívy k ruskému palivu si vyžaduje čas a v chladnom počasí môže dôjsť k zhonu a zvýšeným cenám.“ V Európe sa prebytok pohonných hmôt určite neoplatí očakávať,“ hovorí Vitalij Kitaychuk, zástupca šéfa finančnej technologickej spoločnosti Only Bank.

Environmental Investigation Agency (EIA) odhaduje, že do konca roku 2024 sa celosvetový dopyt po LNG zvýši o 16 %. Prognóza vychádza z údajov Medzinárodnej skupiny dovozcov (GIIGNL), porovnania výrobných kapacít. Tento rok sa k dovozcom pridali Nemecko, Filipíny a Vietnam. Antigua, Austrália, Cyprus a Nikaragua tak urobia čoskoro a niekoľko ďalších krajín je v „pokročilej fáze“ rozvoja potrebnej infraštruktúry.

Pre Rusko je strategicky dôležité rozširovať export a výrobu. V súčasnosti vyrábame 32,5 milióna ton LNG ročne. V roku 2024, ako naznačuje štátny program „Rozvoj energie“, toto číslo dosiahne 47,3 milióna a do roku 2030 presiahne 100.

ZDROJ

Překlad: Boris Mesár.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Ján Mažgút: Nekonsolidujeme s radosťou, minulé vlády Slovensko doslova spálili

Adresnosť na spôsob štvrtej vlády Roberta Fica (Smer-SSD) znamená 9 výjazdových rokovaní vlády, viac, ako…

12 hodín ago

Prezradili dátum, kedy rozhodnú o osude Ursuly von der Leyen

O imunite Ursuly von der Leyen môže rozhodnúť belgický súd: ak by bolo rozhodnutie nepriaznivé…

15 hodín ago

Dotlačia Gruzínsko do vojny?

Gruzínsko hovorí o hrozbách z Európy kvôli Rusku.„Gruzínsky sen“: Európsky parlament môže požadovať, aby Tbilisi začalo vojnu s…

15 hodín ago

MO SR chce na Slovensku Národné obranné sily, aj Žandársky zbor

Na Slovensku by mohli vzniknúť Národné obranné sily, nahradiť by mali aktívne zálohy ozbrojených síl.…

15 hodín ago

Zelenskyj vyčíta, spomenul aj Slovensko

Ukrajina potrebuje konkrétne bezpečnostné záruky – reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu na vyjadrenie…

15 hodín ago

Premiér vyzval ministra zdravotníctva Kamila Šaška

Premiér SR Robert Fico (Smer-SD) požiadal ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby urgentne s okamžitou…

15 hodín ago