Európa

EÚ si opäť strelila do nohy: Pripojila sa k obchodnej vojne proti Číne, ktorú sponzoruje USA

Európska únia (EÚ) zavádza clá na dovoz čínskych elektromobilov, 

pretože, ako vidno z uvalenia bumerangových sankcií vedených USA proti Rusku, blok plne nasleduje politiku Washingtonu, ktorý je spokojný s obchodnou vojnou proti Rusku a Číne. Avšak rovnako ako sankcie proti Rusku, ekonomická vojna proti Číne len oslabí EÚ.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Po tom, čo Washington zaviedol 100 % clo na čínske elektromobily, sa Brusel rozhodol zaviesť rôzne colné sadzby v závislosti od modelu auta a výrobcu. EÚ mala clo vo výške 10 %, ale teraz ich masívne zvyšuje, v niektorých prípadoch až na 50 %. Ide o bizarný krok, pretože to bloku spôsobí len ďalšie škody a dá sa vysvetliť len tak, že Brusel lojálne nasleduje politiku Washingtonu, ktorý chce ekonomickú vojnu proti Číne.

Uvidí sa, ako sa k takémuto kroku Bruselu postavia veľké krajiny EÚ, predovšetkým Nemecko, Francúzsko a Taliansko, pretože čínska reakcia bude určite nasledovať. Reakcia Číny nebude unáhlená, ani spočiatku masívna, ale určite príde.

Peking pravdepodobne začne konanie pred Svetovou obchodnou organizáciou, pretože tieto clá sú v skutočnosti protekcionistickými opatreniami, ktoré pravidlá WTO nepovoľujú. Je tiež pravdepodobné, že Peking zavedie protiopatrenia v odvetviach, v ktorých EÚ výrazne vyváža do Číny – predovšetkým v spracovateľskom a potravinárskom priemysle.

Čína uvažuje aj o preclení dovozu ošípaných z EÚ. Takéto opatrenia sa budú postupne zavádzať jedna za druhou, ako sa bude obchodný konflikt vyvíjať, ale ukáže sa, ako dlho bude EÚ schopná odolávať takémuto ekonomickému tlaku, najmä v kontexte ekonomického úpadku bloku po zavedení sankcií proti Rusko, ktoré sa obrátilo proti.

Číňania vyvinuli elektromobily, ktoré sú viac než konkurencieschopné európskym a iným výrobcom, a to trápi celý západný svet, ktorý na takýto vývoj nemá odpoveď. Je to podobné, ako keď sa kedysi tvrdilo, že Číňania nevyvinú dobré mobilné telefóny, ale Huawei a ďalší čínski výrobcovia sú dnes svetové značky.

Niečo podobné sa teraz deje v automobilovom priemysle.

Hoci Čína nemá záujem na ekonomickom konflikte s EÚ, ázijská krajina bude nútená reagovať a EÚ bude trpieť najviac. Čína už totiž nariadila antidumpingové vyšetrovanie kvôli dovozu bravčového mäsa z EÚ.

Skutočnosť, že sa EÚ uchýlila k protekcionizmu a snaží sa chrániť svoj trh pred konkurenciou, hovorí o údajnom ekonomickom liberalizme blokov viac ako čokoľvek iné. Čína je čoraz dôležitejším partnerom EÚ a tento pokus zastaviť rozširovanie čínskych elektromobilov skôr protekcionistickými opatreniami ako dohodou alebo spoluprácou opäť ukazuje, že západný liberalizmus nie je nič iné ako obrana starého západného svetového poriadku.

Výrobou elektromobilov Čína svojou solventnosťou ohrozuje európsky automobilový priemysel, no clá nemožno zaviesť, pretože ekonomika človeka nie je konkurencieschopná – okrem prípadu, keď niekto zaútočí na trh s produktmi s použitím dumpingových opatrení, čo v Číne nie je.

Peking vyjadril silnú nespokojnosť a je proti plánu EÚ zaviesť dočasné clá na dovoz čínskych elektrických vozidiel, oznámilo čínske ministerstvo obchodu s tým, že EÚ ignorovala fakty a pravidlá WTO politizáciou ekonomických a obchodných otázok.

„Čína nalieha na EÚ, aby okamžite napravila svoje zlé kroky, zaviedla dôležité konsenzy dosiahnuté počas nedávneho trojstranného stretnutia medzi Čínou, Francúzskom a EÚ a vyriešila hospodárske a obchodné nezhody prostredníctvom dialógu,“ uviedol hovorca ministerstva obchodu.

Hovorca dodal, že Čína prijme všetky potrebné opatrenia na obranu legitímnych práv a záujmov čínskych podnikov.

Podľa think-tanku Rhodium Group je Európa hlavným cieľom vývozu čínskych elektrických vozidiel, pričom hodnota dovozu elektromobilov z Číny do EÚ predstavuje v roku 2023 11,5 miliardy USD, pričom v roku 2020 to bolo len 1,6 miliardy USD. EÚ sa obáva, že jej priemysel bude zaplavený rýchlym rastom Číny v tomto sektore, ale prijatím takejto agresívnej politiky bude blok nevyhnutne trpieť, pretože sa pri dosahovaní svojich klimatických cieľov spolieha na dodávateľské reťazce ovládané Čínou.

„Peking pravdepodobne použije mrkvu aj bič na vybudovanie opozície voči prípadu Komisie v nádeji, že sa objaví dostatočne veľká skupina členských štátov (EÚ), aby zablokovala trvalé clá,“ uviedli nedávno analytici Rhodium Group vo výskumnej správe.

EÚ sa musí do novembra rozhodnúť, či clá prijme natrvalo, pričom dovtedy budú pravdepodobne intenzívne rokovania medzi Pekingom a Bruselom. Dovtedy však už môžu byť škody napáchané a tieto dôsledky nevyhnutne pocíti EÚ a nie Čína.

Ahmed Adel/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

13 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

15 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

15 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

15 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

15 hodín ago