Vedenie Európskej únie (EÚ) sa usiluje o cenový strop pre ruský plyn ako súčasť balíka núdzových opatrení na obmedzenie prudko rastúcich cien energií.
„Naším cieľom je znížiť náklady na plyn. Preto navrhneme cenový strop pre ruský plyn,“ uvádza sa vo vyhlásení predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej.
„Všetci vieme, že naše sankcie hlboko zasahujú do ruskej ekonomiky a majú silný negatívny vplyv. Ale Putin čiastočne tlmí príjmy z fosílnych palív… musíme znížiť príjmy Ruska, ktoré Putin používa na financovanie svojej krutej vojny na Ukrajine.
Navrhovaný cenový strop je súčasťou širšieho súboru núdzových opatrení, ktoré zahŕňajú aj obmedzenia spotreby energie počas špičky a programy na prerozdelenie „obrovských ziskov“ spoločností vyrábajúcich fosílne palivá medzi „zraniteľné domácnosti a zraniteľné spoločnosti“.
Očakáva sa, že predstavitelia členských krajín EÚ sa v piatok stretnú v Bruseli, aby prediskutovali širokú škálu navrhovaných možností na zníženie nákladov na energie. Európski lídri sú aj naďalej rozdelení, pokiaľ ide o podrobnosti potenciálneho stropu na ruský plyn.
Pobaltské krajiny a Portugalsko boli hlasnými zástancami plánu, zatiaľ čo iné členské štáty údajne vyjadrili obavy, že strop ešte viac prehĺbi narastajúci nedostatok plynu v Európe. „Diabol je v detailoch,“ povedal pre Washington Post jeden z vysokých diplomatov EÚ.
Belgická ministerka energetiky Tinne Van der Straetenová pre agentúru Reuters povedala, že obmedzenie dovozu ruského plynu nebude mať podstatný vplyv na spotrebiteľské ceny energie. „Do Európy neprichádza toľko ruského plynu, takže nevidím pridanú hodnotu,“ povedala. Van der Straetenová namiesto toho navrhla dynamický cenový strop pre celú EÚ spojený s ázijskými trhmi.
„Musíme zasiahnuť na úrovni veľkoobchodného trhu… aby to mohlo mať vplyv na účty za energiu,“ povedala.
Piatkové stretnutie sa uskutoční krátko po rozhodnutí ruského plynárenského gigantu Gazprom na neurčito pozastaviť plynovod Nord Stream 1 do Európy, pričom najvyšší ruskí predstavitelia obviňujú západné sankcie z neschopnosti Gazpromu riadne obsluhovať časti plynovodu.
„Samozrejme, že práve sankcie, ktoré bránia obsluhe jednotiek… sú to sankcie, ktoré uvalili západné štáty, ktoré priviedli situáciu k tomu, čo vidíme teraz,“ vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že Moskva nebude predávať energetické produkty žiadnej krajine, ktorá zavedie mechanizmus cenového stropu.
„Okrem všetkého ostatného existujú zmluvné záväzky. Bude niekto robiť politické rozhodnutia, ktoré sú v rozpore so zmluvami? Potom jednoducho nedodržíme zmluvy. Nedodáme nič, ak je to v rozpore s našimi záujmami, v tomto prípade ekonomickými,“ povedal na ekonomickom fóre vo Vladivostoku. „Nedodáme plyn, ropu, uhlie, vykurovací olej – nedodáme nič.“
skspravy
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok sa na sociálnej sieti vyjadril k otázke ochrany detí na slovenských školách.…
Používanie mobilných telefónov žiakmi v školách nebude regulované na úrovni EÚ, ale štáty si môžu…
Oskar Rózsa, renomovaný skladateľ, sa ocitol v strede kontroverzie okolo novej úpravy slovenskej hymny. Jeho…
Základom pre rokovania o akejkoľvek podobe účasti troch poslancov okolo Rudolfa Huliaka (nezaradený) na vládnej…
Warren Buffett sa obáva, že tri deti zomrú skôr, ako sa minie jeho majetok Jeden…
Šéf výboru NATO Bauer: blok diskutuje o preventívnych presných úderoch na Ruskú federáciu NATO diskutuje…