Nemecko nateraz neprestane od Ruska dovážať ropu a plyn, oznámil nemecký kancelár Olaf Scholz.
Vlády členských štátov Európskej únie (EÚ) sú rozdelené v názore, či sa majú pripojiť k Spojeným štátom, ktoré uvažujú o zákaze dovozu ruskej ropy.
To by zvýšilo tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby zastavil vojnu proti Ukrajine.
Ministri EÚ diskutujú o rozšírení sankcií, aby zahŕňali aj reštrikcie týkajúce sa dovozu ropy a ropných produktov. Niektoré štáty, ako napríklad Nemecko, sú proti takémuto náhlemu prerušeniu dodávok z Ruska. Ostatné krajiny, ako Poľsko, naopak, tlačia na to, aby sa cieľom sankcií stali aj fosílne palivá, z ktorých vývozu Moskva financuje vojnu.
Nemecký kancelár Olaf Scholz zatiaľ vylúčil takého reštrikcie. Dovoz energií z Ruska je podľa neho dôležitý pre európsku ekonomiku.
Podľa Scholza si Európa aktuálne nedokáže z iných zdrojov zabezpečiť dodávky energií na kúrenie, dopravu, elektrinu a priemysel. Dodal, že takáto zmena, ako je odrezanie sa od ruských energií, sa nedá uskutočniť zo dňa na deň.
Nemecko pokrýva dovozom z Ruska 40 percent spotreby plynu a tretinu spotreby ropy. V tejto chvíli podľa nemeckého kancelára Olafa Scholza nie je možné zaviesť energetické embargo voči Rusku bez ohrozenia základného chodu krajiny.
“Zásobovanie Európy energiami potrebnými na vykurovanie, dopravu a pre priemysel sa v súčasnosti nedá zabezpečiť inak,”uviedol nemecký kancelár. „Preto padlo rozhodnutie aj naďalej povoliť nemeckým podnikom tie kontakty s Ruskom, ktoré sa týkajú dodávok energií.“
Podľa šéfky Európskej komisie von der Leyen sa EÚ musí „zbaviť závislosti od ruského plynu, ropy a uhlia“ a návrhy predloží 8. marca.
Európska únia hľadá možnosti, ako znížiť závislosť na ruských komoditách. Prepočty bruselského analytického tímu Bruegel však ukazujú, že v prípade plynu sa to nedá bez obmedzenia spotreby a to najneskôr počas budúcej vykurovacej sezóny.
Únii by totiž bez ruského plynu chýbalo od desať do pätnásť percent toho, čo v zime spotrebuje dnes.
Ceny ropy v pondelok prudko stúpli po správach, že USA uvažujú o zákaze dovozu ruskej ropy. Výrazne sa zvýšili aj ceny plynu, keď referenčný termínovaný európsky kontrakt na plyn vyskočil o 79 percent na 345 eur za megawatthodinu (MWh).
Od začiatku ruskej invázie sa väčšina obchodníkov rozhodla, že nebude kupovať ruskú ropu ani ropné produkty. Z úplného zákazu importu ruskej ropy môžu profitovať exportéri v iných krajinách vrátane USA, ale tiež cez nárast cien podporí príjmy Moskvy z predaja ropy inde.
Avšak pre pokračujúcu inváziu sa čoraz častejšie ozývajú výzvy na zastavenie dovozu ruskej ropy a plynu aj v Nemecku, ktoré vždy bolo proti takýmto sankciám, keďže je vysoko závislé na importe z Ruska.
Podľa zdroja oboznámeného s záležitosťou by Taliansko návrh na zákaz dovozu ruskej ropy podporilo. Slovinsko údajne podporuje zákaz importu ropy aj plynu.
Zdroj: trend.sk / e.dennikn.sk
Dag Daniš ukázal pseudomorálku Denníka N v plnej nahote. Tí, ktorí "vyziapujú" o tom, ako…
Podľa ukrajinského vodcu sa však telefonátom Scholza s Putinom otvorila Pandorina skrinka. Novozvolený americký prezident…
Pochybenia, ktoré zistil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR pri príprave a výstavbe priemyselných parkov Valiliky…
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši spolu s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny…
Prezident SR Peter Pellegrini dnes prijal predstaviteľov Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku…
Europoslanec Milan Mazurek na sociálnej sieti informoval o liste desiatok europoslancov najmä z frakcie Európa suverénnych národov…