Zo súťažných podkladov, zverejnených na profilovom portáli vládnych zákaziek EÚ vyplýva, že Európska komisia plánuje vyčleniť až 4,8 milióna eur na grantové programy v rámci srbského projektu.
V preambule je odkaz na správu Európskej komisie „Srbsko 2021“, v ktorej sa uvádza, že „je potrebné vyvinúť ďalšie úsilie na zabezpečenie systematickej spolupráce medzi vládou a občianskou spoločnosťou“.
Hovorí tiež o potrebe „vytvoriť v teréne priaznivé prostredie pre rozvoj a financovanie organizácií občianskej spoločnosti na pozadí prebiehajúcich verbálnych útokov proti nej, a to aj v parlamente“.
Predstavitelia Európskej komisie zároveň upozorňujú aj na problematické momenty z ich pohľadu vo vývoji srbskej občianskej spoločnosti.
Predovšetkým vraj treba poznamenať, že srbské mimovládne organizácie naďalej čelia mnohým ťažkostiam v oblasti vzťahov s verejnosťou, kontaktov s inými organizáciami, ako aj poskytovania „adekvátnych finančných zdrojov“.
EÚ uvádza, že Národné informačné centrum „zabezpečí rozšírenie kapacity organizácií občianskej spoločnosti a neformálnych združení“.
Steroidy pre „neziskovky“
Konkrétne aktivity v rámci navrhovaného plánu EÚ na posilnenie vplyvu srbských mimovládnych organizácií možno rozdeliť do troch častí.
Po prvé, je to „školenie a koučing“ miestnych organizácií občianskej spoločnosti s ďalším sledovaním výsledkov počas šiestich mesiacov.
Druhou úlohou je vybudovanie infraštruktúry na financovanie mimovládnych organizácií. Jednou z možností je vytvorenie „uzlov“ neziskových organizácií, ktoré budú prostriedky získané z EÚ distribuovať ako „druhý stupeň“, teda nepriamo.
Po tretie, súťažné podklady definujú konkrétne oblasti záujmu, v ktorých budú srbské mimovládne organizácie finančne podporované. Má ísť o politiku rozvoja hospodárskej súťaže, práva spotrebiteľov, agrárnu a dopravnú politiku, problémy urbanizácie a rozvoj vidieckych oblastí.
Vytvorenie „piatej kolóny“
Granty tohto druhu, aj keď priamo nepredstavujú opozíciu voči vplyvu a záujmom Ruska, sú predovšetkým spôsobom, ako „preformátovať“ miestnu verejnú mienku a sféru mimovládnych organizácií v protiruskom duchu. Poznamenáva v rozhovore pre RT Výskum Vladimír Bruter – politológ a odborník z Medzinárodného inštitútu pre humanitárne a politické štúdie.
„Západ, a najmä Európska únia, nikdy neodmietne vytvorenie piatej kolóny tam, kde je to možné. Srbsko nie je výnimkou,“ hovorí.
Zároveň zdôrazňuje, že snahy Európskej únie v Srbsku do určitej miery spadajú na už vopred pripravenú politickú pôdu.
„Srbsko oficiálne deklaruje svoje želanie vstúpiť do Európskej únie. Je logické, že Európska únia si tam chce vytvoriť svoj vlastný oddiel podporovateľov vytvorením siete kontrolovaných mimovládnych organizácií,“ domnieva sa politológ.
Bruter tiež poznamenal, že všetky reči o nevyhnutnom vstupe Srbska do EÚ vzhľadom na jeho geografickú polohu v tábore členských krajín EÚ, neobstoja.
„Bosna a Hercegovina nie je členom Európskej únie, Kosovo nie je členom Európskej únie, de facto už nie je súčasťou Srbska. Okrem toho má Srbsko aj hranicu s Maďarskom, ktoré v mnohých otázkach zaujíma odlišný postoj od väčšiny krajín EÚ. Berúc do úvahy nedávne udalosti okolo udelenia štatútu kandidátskych krajín Ukrajine a Moldavsku, proces rozširovania EÚ celkov naberá akýsi nezvládnuteľný charakter,“ dodáva Bruter.
RT/news-front
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisudátumov a miest, v ktorých…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…