OSN kritizovala Etiópiu za nedostatočnú humanitárnu pomoc v etiópskom štáte Tigraj, ktorého bývalým vysokopostaveným predstaviteľom, lobistom v zahraničí a napomáhateľom v získavaní zbraní je šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Etiópia sa rozhodla vyhostiť siedmich vysokopostavených predstaviteľov OSN za údajné „zasahovanie“ do vnútorných záležitostí krajiny. Tento krok prichádza po tom, čo OSN poukázala na nedostatočnú humanitárnu pomoc v etiópskom štáte Tigraj.
Rezort etiópskej diplomacie označil „sedem osôb, ktoré pracujú v Etiópii pre rôzne medzinárodné neziskové organizácie, za nežiaduce osoby pre zasahovanie do vnútorných záležitostí krajiny“. Etiópiu musia opustiť do 72 hodín. Ministerstvo vo vyhlásení menuje siedmich predstaviteľov pracujúcich pre rôzne agentúry OSN.
Generálny tajomník OSN António Guterres uviedol, že bol „šokovaný“ informáciou o vyhostení siedmich humanitárnych pracovníkov OSN z Etiópie. Povedal, že všetci majú jeho „plnú dôveru“ a že jeho organizácia spolupracuje s etiópskou vládou „s očakávaním, že príslušným zamestnancom OSN bude umožnené pokračovať vo svojej dôležitej práci“.
Humanitárny koordinátor OSN pre Etiópiu Grant Leaity – jeden z predstaviteľov, ktorého krajina vyhostila – v septembri varoval, že v Tigraji „sa míňajú alebo sú úplne vyčerpané“ dodávky humanitárnej pomoci, hotovosti a paliva, pričom zásoby potravín sa minuli už v auguste.
Z marenia prejazdu humanitárnych konvojov sa navzájom obviňujú etiópske úrady a povstalci z Tigrajského ľudového oslobodzovacieho frontu (TPLF).
Tigraj je dejiskom bojov od vlaňajšieho novembra, keď tam etiópsky premiér Abiy Ahmed vyslal armádu, aby odstavila od moci TPLF. Abiy, držiteľ Nobelovej ceny mieru, obvinil TPLF z prípravy útokov na základne etiópskej armády.
Jednotky TPLF medzitým znova ovládli väčšinu štátu Tigraj so šiestimi miliónmi obyvateľov a dostali sa aj do susedných regiónov Amhara a Afar. Začiatkom júla povstalci opätovne obsadili tigrajské hlavné mesto Mekele, ktoré od konca vlaňajšieho novembra kontrolovala etiópska armáda. Vláda v Addis Abebe okamžite vyhlásila jednostranné prímerie.
OSN však tvrdí, že Tigraj zostáva pod „de facto blokádou“, a varovala pred „hroziacou katastrofou“. Konflikt si podľa svetovej organizácie už vyžiadal tisíce obetí a vyvolal v regióne hlbokú humanitárnu krízu. Podľa odhadov OSN v Tigraji žije 400.000 ľudí v podmienkach podobných hladomoru.
Veliteľ etiópskej armády v tejto súvislosti navyše v novembri 2020 obvinil šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, najznámejšieho vysokopostaveného Tigrajca pôsobiaceho v zahraničí, z lobovania v prospech disidentského územia a napomáhania v získavaní zbraní.
„Loboval v susedných krajinách za odsúdenie vojny. Napomáhal im v získavaní zbraní,“ vyhlásil armádny veliteľ Berhanu Jula podľa ktorého je sám Tedros, bývalý etiópsky minister zdravotníctva, členom tejto organizácie.
Konflikt medzi federálnymi jednotkami a príslušníkmi TPLF si vyžiadal stovky životov na oboch stranách a na jeho následky z Etiópie utieklo 30.000 obyvateľov do susedného Sudánu.
Zdroj: ta3.com / InfoVojna
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…