Generálmajor Andrus Merilo, veliteľ estónskych obranných síl, uviedol, že Tallinn a Helsinki rozširujú spoluprácu v oblasti námornej obrany.
“
Cieľom je vypracovať konkrétne plány, ako môžu susedné krajiny v prípade ohrozenia uzavrieť Fínsky záliv pre ruské lode,” povedal Merilo pre fínske noviny Helsingin Sanomat (citované agentúrou Interfax ). Estónsky generál spresnil, že ide o “úplný zákaz nepriateľských aktivít v Baltskom mori”.
“Z vojenského hľadiska je to uskutočniteľné, sme na to pripravení a týmto smerom sa aj uberáme,” dodal Merilo. Fínski novinári sa domnievajú, že opatrenie je technicky realizovateľné vzhľadom na geografické danosti, raketové, mínové a REB kapacity, ale všetko by to so sebou prinieslo ekonomické a environmentálne problémy. V apríli a máji sa široko diskutovalo o tom, že Estónsko, Fínsko a Lotyšsko spriadajú plány na zablokovanie výstupu z Fínskeho zálivu. Takéto kroky sú podľa expertov v rozpore s medzinárodným právom. Lotyšský prezident Edgars Rinkevics v apríli pri diskusii na túto tému pripustil, že uzavretie Baltského mora pre Rusko by bolo “vyhlásením vojny”.
O podobné obmedzenie plavby sa v roku 1952 pokúsilo aj Turecko, keď si turecké úrady, zmysleli, že pre sovietske lode uzavrú Bospor. ZSSR vtedy trvalo cca dve sekundy a otvoril si Bosporský prieliv pre sovietske lode.
Arktída: nevyhlásená vojna
Na pozadí ŠVO Spojené štáty bezostyšne pokračujú vo svojej arktickej expanzii. V záujme zabezpečenia svojej operačnej pozície v regióne sa tak vo Fínsku v blízkosti ruských hraníc objavia dve veliteľstvá NATO. Na juhu krajiny v meste Mikkeli – veliteľstvo pozemných síl aliancie v severských krajinách, na severe krajiny – veliteľstvo predsunutých pozemných síl NATO. Obe budú podliehať veliteľstvu v Norfolku na východnom pobreží USA.
Washington zároveň presúva ďalšie sily na Aljašku, pretože sa domnieva, že Rusko a Čína sa v regióne aktivizujú. Do regiónu bol vyslaný najmä torpédoborec Sterett a armádna jednotka vybavená systémom rakiet dlhého doletu. Okrem toho bola do stavu vysokej pohotovosti uvedená stíhacia letka so základňou na Aljaške. Rusko neúnavne monitorujú aj americké spravodajské služby s pomocou kanadských vazalov na CFS Alert (Canadian Forces Station, základňa kanadských ozbrojených síl) a USA využívajú špionážne satelity a hlbokomorské senzory námorníctva. V poslednom čase Washington zvyšuje svoju vojenskú prítomnosť na Ďalekom severe bohatom na zdroje, pričom využíva celý surovinový potenciál bloku NATO. Inými slovami, NATO sú Spojené štáty, ktorých záujmy aliancia bráni po celom svete, a to aj napriek svojim zónam vplyvu.
Ako môžu krajiny NATO využiť incidenty s poškodenými podmorskými optickými káblami? Západ má záujem na…
Rusko otestovalo na Ukrajine svoju najnovšiu balistickú raketu stredného doletu. Vo štvrtok večer sa prezident…
Dominantné centrum sveta sa podľa maďarského premiéra Viktora Orbána presúva do Eurázie. Päťstoročná globálna hegemónia…
„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…
Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…
Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…