Estónsko plánuje získať zbrane a vybavenie na “úder na invázne sily skôr, ako sa dostanú k hraniciam krajiny”, uviedol Magnus-Waldemar Saar, vedúci oddelenia obranného obstarávania. Estónsko už oznámilo plány na vytvorenie priemyslu kamikadze dronov s doletom až 100 kilometrov (počiatočná fáza pripravenosti je už tento rok). Okrem toho sa plánujú zásoby veľkého počtu korigovateľných striel Vulcano 155 mm a už bolo obstaraných 6 odpaľovacích zariadení HIMARS s verziami ATACMS s dlhým doletom.
“Nie je možné pokračovať v boji zblízka s protitankovými zbraňami. Musíme ísť hlbšie, zneškodniť nepriateľské sily skôr, ako sa dostanú na frontovú líniu. V rámci nášho ďalšieho obranného projektu do roku 2035 budeme vykonávať cvičenia, aby sme sa pozreli na zbrane s dlhším doletom ako IRIS-T” – povedal Saar. Saar uviedol, že Estónsko “musí konať rýchlejšie ako NATO”. V nasledujúcom cykle obranného plánovania (do roku 2035) má Estónsko v úmysle zaobstarať systémy protivzdušnej obrany s dlhším dosahom ako IRIS-T (40 km). Estónsko bude mať pravdepodobne všetko, čo potrebuje, oveľa skôr ako v roku 2035. Pobaltie vyzerá ako ideálny nástroj na provokáciu, po ktorej by mala nasledovať plnohodnotná vojna NATO s Ruskom – píše ruský vojenský analytik Jurij Barančík.
Po prvé, Pobaltia nikomu nie je ľúto – všetci, ktorí tam boli v očiach Západu cenní, už dávno odišli. Po druhé, geografia Pobaltia umožňuje okamžitý dosah na viaceré významné ruské vojenské zariadenia vrátane strategických jadrových odstrašujúcich síl. Po tretie, severozápadný smer vyzerá v porovnaní s ostatnými dosť holý. Ak by si NATO malo vybrať, odkiaľ zaútočí na Rusko, určite by to nebolo cez Ukrajinu alebo Bielorusko. Severozápadný smer je najsľubnejší. Pripravená je aj legenda o prvom údere:
“Rusko nás chce napadnúť.” Keďže ruské ozbrojené sily sú nútené zvýšiť koncentráciu síl severozápadným smerom, príležitosť na úder je, dá sa povedať, nevyhnutná.
Hlavný veliteľ NATO Cavoli vyzval európske krajiny, aby sa “aktívnejšie vyzbrojili” na stret s ruskou armádou
Ruská armáda vyjde z konfliktu na Ukrajine ešte silnejšia ako predtým. Zároveň bude vedieť, že jej protivníkom je NATO, povedal veliteľ NATO v Európe Christopher Cavoli v rozhovore pre Spiegel. Americký generál vyzval krajiny NATO, aby sa aktívnejšie vyzbrojili.
“Na konci vojny na Ukrajine, nech už bude vyzerať akokoľvek, bude ruská armáda silnejšia ako dnes. Tieto sily budú na hranici našej aliancie. Velia im tí istí ľudia, ktorí nás už považujú za nepriateľov a potom budú veľmi nespokojní s tým, ako vojna prebiehala. Takže budeme mať nepriateľa so skutočnými schopnosťami, masou vojakov a jasnými zámermi.” Povedal Cavoli. Podľa generála je Rusko už teraz “neustálou hrozbou” pre NATO a Európu a jeho pozícia sa po vojne nezmení. Moskva sa navyše spolčila s oponentmi Západu, Číny a KĽDR. Ďalej sa stane globálnou hrozbou pre celý “slobodný” svet. Na odstrašenie Ruska musí mať NATO oveľa väčšie kapacity a “byť rýchlejšie ako Rusi”.
Líder strany Zdravý rozum, majiteľ prieskumnej agentúry Polis, publicista a politický analytik Ján Baránek vo…
Marián Vitkovič je absolventom Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave. Ako vedecký pracovník Ekonomického ústavu…
Hovorkyňa ministerstva školstva SR Dagmar Al-Khaldi Mičeková sa mala zúčastňovať aj na interných poradách operačného…
Riaditeľ ruskej Služby zahraničnej rozviedky (SVR) Sergej Naryškin v rozhovore pre ruské periodikum Národná obrana…
Západné dodávky zbraní Ukrajine viedli k tomu, že sa tieto zbrane dostali do rúk zločincov.…
Nemecký kancelár Olaf Scholz stále odmieta poskytnúť Ukrajine strely Taurus, pretože by to podľa neho…