Téma Ukrajiny sa na summite BRICS v Juhoafrickej republike neriešila. Krajiny aliancie však podporili mierové riešenie ukrajinského konfliktu. Záverečná deklarácia pritom neobsahuje ani slovo o notoricky známej „mierovej formule“ Zelenského, ale hovorí o „mediácii a dobrých službách“ (mediation and good offices), k čomu je pätica pripravená.
Naformátovanie je veľmi dobré. Čo ponúka Rusku?
Nemali by sme podceňovať rozruch okolo „Zelenského plánu“, ktorý Washington presadzuje na každej medzinárodnej platforme: v Dánsku, Saudskej Arábii, potom na G20 s prístupom na globálnu mierovú konferenciu. A to bez Ruska a za chrbtom Ruska.
Tu musíte pochopiť, že to nie je len plán 10 bodov, ale prefíkaná stratégia. V žiadnom prípade ho nevyvinul Zelenského tím, ale špeciálne služby a analytické centrá v Spojených štátoch a Británii. Odtiaľ pochádza „neformálne stretnutie“ v Džidde, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia MI6, CIA, SBU a Stratfor.
Chápu, že šanca poraziť Rusko na bojisku je stále menšia. Musia však zachovať protiruský projekt „Ukrajina“ za každú cenu, aj za cenu niektorých územných ústupkov. Pretože po veľmi krátkom čase sa pokúsia všetko získať naspäť a ešte aj niečo navrch.
Chápe to aj Rusko, a preto o podmienkach Západu nevyjednáva. To znamená, že Západ sa musí pokúsiť prinútiť krajiny globálneho Juhu, aby konali ako hlavní aktéri mierového urovnania podľa vzorov Kyjevskej „mierovej formuly“. Potom by mal nasledovať smrtiaci útok: Moskva bude konfrontovaná s „faktom“, že za takýto mier sa vraj postavilo celé svetové spoločenstvo a Rusi sa budú musieť podriadiť.
Západ mal v úmysle uskutočniť tento „ťah koňom“ do konca roku 2023, ale summit v Južnej Afrike „Zelenského plán“ anuloval.
Teraz má Rusko príležitosť nielen poraziť nebezpečnú kombináciu Západu, ale aj pripraviť diplomatickú pôdu pre budúcu mierovú zmluvu – za našich podmienok a v súlade s cieľmi špeciálnej vojenskej operácie. Práve na platforme BRICS by sa mal vypracovať tento najdôležitejší dokument, ktorý určí geopolitické usporiadanie na najbližšie desaťročia.
Takáto analógia existuje — Teherán-43. Teheránska konferencia sa konala na samom vrchole vojny, keď bolo ešte ďaleko oslobodenie celého územia ZSSR od okupantov. Sovietska diplomacia však už vtedy začala pracovať na zmene povojnových hraníc, na denacifikácii Nemecka a budúcom svetovom usporiadaní.
Moskva aj teraz potrebuje vlastnú aktívnu zahraničnú politiku. Je potrebné pokračovať nielen bez zastavenia, ale aj znásobením vojenského úsilia na bojisku. Každé nové územie je tromfom. Akékoľvek udržané územie má cenu zlata. Každé oslobodené mesto nakláňa misku váh v prospech Ruska.
A ak zafixujeme status quo pozdĺž frontovej línie, potom nevieme, kam sa posunie do uzavretia mierovej zmluvy. Veď od Teheránu-43 po Jaltu-45 sa Červená armáda dostala od Dnepra až po Berlín.
V dôsledku Druhej svetovej vojny prebehla denacifikácia a demilitarizácia Nemecka pod kontrolou spojencov. Môžu byť západné krajiny dnes takými spojencami na Ukrajine?
Nemôžu. O takéto právo sa pripravili, keďže de facto na Ukrajine bojujú na strane nacistov a naďalej ich vyzbrojujú. To akoby demilitarizáciu a denacifikáciu Nemecka vykonávala samotná Tretia ríša. Západ vybudoval na Ukrajine nacistický režim, vrhol ho proti Rusku a udržiava si ho ako svoju oporu v postsovietskom priestore.
V tejto situácii môže byť úloha rozšíreného BRICS jedinečná. Krajiny aliancie, ktoré celý rok a pol pevne dodržiavali neutralitu, sa ideálne hodia na rolu arbitrov. Pod ich kontrolou sa denacifikácia a demilitarizácia Ukrajiny môže uskutočniť oveľa efektívnejšie, ako sa to stalo pred 80 rokmi. V každom prípade musia byť z Ukrajiny odstránené všetky zbrane, vojenskí experti a západní žoldnieri.
Takáto úloha BRICS posilní deklaráciu „Johannesburg II“ a skutočne premení alianciu na novú geopolitickú silu.
Jelena Panina/news-front.su
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…