Vyhlásenie tureckého lídra bolo zverejnené krátko po jeho telefonáte s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Rusko je spolu s Britániou, Čínou, Francúzskom a USA jedným z piatich stálych členov BR OSN.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil Bezpečnostnú radu Organizácie Spojených národov (BR OSN) z toho, že svojím údajným proizraelským postojom prehlbuje súčasnú krízu v Gaze. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.
Erdogan je podľa AFP horlivým zástancom Palestínčanov, no v prvých dňoch vystupoval umiernenejšie a obe strany konfliktu vyzýval na zdržanlivosť. Jeho postoj sa však zásadne zmenil po minulotýždňovom výbuchu v nemocnici al-Ahlí v meste Gaza, ktorý v celom moslimskom svete vyvolal mohutnú vlnu protestov.
Militantné hnutie Hamas tvrdí, že smrtiacu explóziu v nemocnici spôsobil izraelský útok. Izrael to však popiera a uvádza, že výbuch spôsobila palestínska raketa, ktorá po odpálení smerom na Izrael spadla v zástavbe na palestínskom území. Izraelskú verziu podporili analýzy tajných služieb USA, Francúzska a Kanady. Americké tajné služby odhadli počet zabitých na 100 až 300.
„Medzinárodné spoločenstvo sa nestavia na odpor nezákonným a bezuzdným útokom izraelského režimu na civilistov,“ vyhlásil Erdogan v utorok pri príležitosti 78. výročia založenia Organizácie Spojených národov (OSN).
„Zastávame názor, že BR OSN nezastavila krviprelievanie a nenastolila prímerie, ale svojim jednostranným prístupom krízu ešte prehĺbila,“ tvrdil Erdogan.
Izrael šokoval útok 7. októbra, keď cez hranice z pásma Gazy na jeho územie vtrhli militanti z palestínskeho hnutia Hamas. Tí podľa oficiálnych záznamov zabili vyše 1400 ľudí a zajali vyše 220 osôb, čím sa tento útok stal najhorším v histórii Izraela.
Odvetné izraelské letecké útoky si podľa hnutia Hamas na území pásma Gazy vyžiadali už vyše 5700 obetí.
Izraelská armáda v tejto súvislosti upozorňuje, že Hamas zámerne umiestňuje svoju vojenskú infraštruktúru do civilných objektov a využíva palestínskych civilistov ako ľudské štíty.
Erdoganovo vyhlásenie bolo zverejnené krátko po jeho telefonáte s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Rusko je spolu s Britániou, Čínou, Francúzskom a USA jedným z piatich stálych členov BR OSN.
Turecký prezident obvinil BR OSN z toho, že sa nečinne prizerá kolektívnemu trestaniu obyvateľov Gazy a že umožnila ochromenie činnosti agentúry OSN pomáhajúcej palestínskym utečencom.
My však aj naďalej dôrazne podporujeme hodnoty, ktoré presadzuje OSN, ako aj princíp multilateralizmu tvoriaci základ globálneho systému postaveného na dodržiavaní pravidiel,“ dodal Erdogan.
Zdroj: cas.sk
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisu dátumov a miest, v…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…