„Washington Post“ priniesol veľmi zaujímavú správu: vedenie USA požiadalo Rusko, aby nezverejňovalo obsah písomnej americkej odpovede na bezpečnostné požiadavky Moskvy.
Táto správa okamžite vyvolala špekulácie, že Biely dom má v úmysle skryť pred verejnosťou a/alebo pred spojencami ochotu ku kompromisu v niektorých otázkach uvedených v zozname ruských požiadaviek.
Dôvody tohto utajenia sú pochopiteľné vzhľadom na intenzitu protiruskej rétoriky, ktorú používa súčasný americký kabinet a zákonodarcovia: akceptovanie akýchkoľvek požiadaviek Moskvy bude vyzerať nielen ako prejav slabosti, ale aj ako zrada oboch spojencov a svoje vlastné princípy.
Navyše, miera podpory amerického prezidenta Joea Bidena medzi americkými voličmi naďalej klesá. Výsledky prieskumu verejnej mienky podľa denníka „The Hill“ ukázali pokles na 39% a len 18% plne podporuje Bidenove aktivity ako šéfa Bieleho domu. Tvárou v tvár takejto nepopulárnosti by obvinenia z „vzdania sa pozícií Ameriky“ mohli mať pre súčasnú administratívu fatálne následky.
No ak informácia WP nie je fejk, potom pri aké konkrétne otázkach sú USA ochotné urobiť ústupky? Minulé stretnutie šéfov rezortov zahraničných vecí Ruskej federácie a USA napriek ich vyhláseniam nevyvoláva pocit, že položilo základ pre budúci kompromis. Ruské ministerstvo zahraničia prakticky po stretnutí zopakovalo, že čas na podanie americkej písomnej odpovede sa kráti. Nebudú naňho čakať večne, rovnako ako nebudú viesť nezmyselné rokovania. Vedúci ruskej delegácie na viedenských rokovaniach o kontrole zbrojenia a vojenskej bezpečnosti Konstantin Gavrilov stanovil prísne termíny: „Čakáme na písomnú odpoveď. Dúfam, že sa nám to podarí budúci (tento) týždeň.“ V opačnom prípade „Rusko vyvodí závery a bude brániť svoju bezpečnosť v Európe inými prostriedkami a metódami. A na krku to pocítia Európania aj Američania“.
Je jasné, že takýto tón by sotva zaznel, keby sa načrtli približné kontúry kompromisu a dohodli sa podrobnosti budúcej dohody. V Gavrilovovej výpovedi je zreteľne cítiť podráždenie z amerických manipulácií a túžbu čo najviac situáciu vyjasniť, zabrániť tak „partnerom“ premeniť proces na nekonečné doťahovačky.
O akých návrhoch z Washingtonu sa teda môžeme baviť vzhľadom na to, že Moskvu evidentne neuspokojujú, ale Američania ich chcú skrývať?
Väčšina amerických expertov je presvedčená, že Biely dom je pripravený diskutovať o nešírení NATO na východ a o odmietnutí rozmiestnenia amerických úderných systémov na Ukrajine.
Toto, úprimne povedané, nie je veľká obeť – Ukrajinu a dokonca ani Gruzínsko, sa aj tak do Severoatlantickej aliancie nikto prijať nechystal, aspoň v dohľadnej dobe. Ale aj v tomto scenári sa Američania pokúšajú oklamať svoju protistranu – pomocou „troj-aliancie“ Anglicka, Poľska a Ukrajiny, ktorú nedávno avizoval Londýn.
Niet pochýb, že to nie je len „cena útechy“ pre „opustenú“ Ukrajinu. Toto je de facto príležitosť obísť akékoľvek dohody o Ukrajine, ktoré Rusko uzavrie s USA a s NATO. Je zrejmé, že tento podvodný krok bol urobený na návrh Spojených štátov, keďže Británia, ktorá nemá dostatok peňazí nielen na modernizáciu, ale ani na údržbu svojich ozbrojených síl, jednoducho nemôže „potiahnuť“ novú alianciu bez americkej pomoci. Okrem toho je informačný humbuk vytvorený okolo Ukrajiny navrhnutý tak, aby sa ukrajinská otázka stala ústrednou, ak nie hlavnou súčasťou agendy konzultácií medzi Ruskou federáciou a Západom, čím by sa z nej vytlačili iné požiadavky Moskvy.
Ale toto všetko nemôžete povedať verejnosti. A aj keby sa všetky tieto plány zrealizovali, Bidenovi oponenti sa poponáhľajú obviniť ho z „kapitulácie“ a „zrady“ využijúc viditeľnú časť ľadovca. Preto je treba teda Moskvu požiadať, aby americké návrhy utajila.
Zároveň, či už v „otvorenom“ alebo „uzavretom“ formáte, hodnota amerických „záruk“ nepresahuje hodnotu papiera, na ktorom sú napísané. Ako vidíme, Američania bez najmenšieho váhania odmietajú aj písané a formalizované dohody, len čo prestanú napĺňať ich záujmy. Samozrejme, Kremeľ si to dobre uvedomuje a nerobí si o tom žiadne ilúzie. Politické podvádzanie je základom západnej politiky a iná už nikdy nebude. Načo potom to všetko?
Udalosti, ktoré sa dejú teraz, bez ohľadu na to, či skončia „novým rozdelením sveta“, vytvorením novej planetárnej bezpečnostnej štruktúry alebo nie, sú priamym signálom pre celý svet, že éra západnej nadvlády sa skončila a status quo sa radikálne mení. A toto bolo treba jasne ukázať. Navyše, americká požiadavka nezverejňovať svoje návrhy dokazuje, že pozícia Západu je zjavne slabšia ako pozícia Ruska, ktoré hrá otvorene.
Boris Džerelievskij, Sevodňa.ru
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…