Dátový analytik Michal Pukan Témou zverejnil analýzu, ktorá má za cieľ vysvetliť, čo sa skrýva za výrazmi ako pandémia, epidémia epidemický prah ich definície, kto a kedy ich vyhlasuje.
Dňa 11.3.2020 vyhlásila WHO pandémiu koronavíru SARS-CoV-2, ktorý pomenovali Covid-19 a svet už rok a pol žije pojmami ako pandémia, epidémia, počty pozitívnych, falošná pozitivita, počty úmrtí, „vakcína je liek“, klinické štúdie, úmrtnosť, komorbidita, atď… Každý deň počujeme z masmédií vyjadrenia politikov, analytikov, expertov, ako počty pozitívnych rastú a aké opatrenia sú potrebné na ukončenie pandémie, resp. epidémie. Veľmi často sa však stretávam s tým, že ľudia presne nevedia, čo tieto pojmy znamenajú a berú ich ako nejaký abstraktný pojem.
Témou analýzy je vysvetliť si, čo sa skrýva za niektorými z uvedených výrazov ako sú:
ich definície, kto a kedy ich vyhlasuje a keďže podmienky na Slovensku a v Českej republike sú podobné, tak si prejdeme stav v oboch krajinách za posledných 22 mesiacov.
Pandémia je epidémia veľkého rozsahu zasahujúca do viacerých kontinentov. Jedná sa teda o výskyt ochorení s vysokou incidenciou na veľkom území (kontinenty) za určité časové obdobie.
Epidémia (resp. Epidemický výskyt choroby; z gr. Epi-, na, nad a démos, ľud) znamená prudký rast výskytov najčastejšie toho istého ochorenia za určitú dobu a v určitej populácii. Kritériá pre vyhlasovanie epidémií môžu byť v rôznych krajinách a pre rôzne choroby odlišné, najčastejšie je to nárast novo chorých za istú dobu alebo počet súčasne chorých na počet obyvateľov. Pre vyhlásenie chrípky je to:
Významné sú aj ďalšie okolnosti, napríklad trend, nákazlivosť alebo úmrtnosť. Štúdiom epidémií a obranou proti nim sa zaoberá lekárska veda epidemiológia.
https://www.khsova.cz/obcanum/otazky-chripka
otázka: „Kdy se mluví o epidemii?“
odpoveď: „Jedno z kritérií, které vypovídá o počínající epidemii chřipky je počet nemocných na 100 000 obyvatel. Jde o hranici okolo 1 600 – 1 800 případů. Nemocnost je nutno hodnotit v souvislostech, nutno hodnotit trend nemocnosti, a ne jednorázový nárůst.
Samostatně interpretována klinická, epidemiologická a virologická data nejsou dostačující k monitorování chřipky v populaci. Je třeba kombinovat informace z řady různých zdrojů, abychom získali komplexní obraz o chřipkové epidemii. Kritéria pro definici chřipkové epidemie jsou v různých zemích odlišná.
V ČR je chřipková epidemie vyhlašována podle hodnot incidence týdenních monitoringu ARI. Při dosažení epidemického prahu 1 600 – 1 800 je vyhlašována v ČR chřipková epidemie.“
otázka: „Je pravda, že jste snížili ta čísla? (počet nemocných na počet obyvatel – hranice epidemie posunuta)“
odpoveď: „V minulosti jsme hovořili o epidemii chřipky až tehdy, kdy počet pacientů překročil hranici 2 000. Nyní se epidemický práh pohybuje mezi 1 600 až 1 800 nemocnými na 100 000 obyvatel.
K přehodnocení tohoto kritéria přispělo dle NRL zavedení neproplácení prvních tří dnů nemocenské. Což vedlo k omezení návštěv u lékařů v souvislosti s chřipkou a zkreslení údajů o reálné nemocnosti. Místo nemocenské lidé čerpali řádnou dovolenou.“
Na Slovensku je chrípková epidémia vyhlasovaná podľa hodnôt incidencie týždenných monitoringov ARI. Pri dosiahnutí epidemického prahu 1 600 nemocných na 100 000 obyvateľov je vyhlasovaná v SR chrípková epidémia.
Ďalej tu máme odpovede Ministerstva Zdravotníctva ČR na otázky JUDr. Tomáša Nielsena za Zdravé Fórum – Kto vyhlasuje a ukončuje stav epidémie.
TN: „Který orgán je oprávněný vyhlásit v České republice stav epidemie (tj. stav umožňující orgánům veřejného zdraví ukládat občanům povinnosti v souladu s ust. § 69 zákona č. 258/2000 Zb. Či § 2 zákona č. 94, / 2021 Zb.)? „
MZ: „Epidemie je přírodní proces, který nikdo nevyhlašuje.“
TN: „Který orgán je oprávněný takto vyhlášený stav epidemie ukončit?“
MZ: „Epidemie je přírodní proces, který nikdo neukončuje.“
Teraz si pripomeňme chrípku z roku 2019. Citujem článok z iRozhlas.cz, z 28.01.2019, kde sa výskyt ochorení v ČR dostal na hodnotu 1 447 na 100 tisíc obyvateľov, čo je 90% epidemického prahu a žiadna epidémia sa nevyhlásila. Citujem:
„Česko je na hranici chřipkové epidemie. ‚Počet nakažených dále poroste,‘ varují zdravotníci.
iRozhlas.cz, 28.01.2019
Nemocných chřipkou v Česku stále přibývá, a to ve všech krajích. Už brzy by mohla být vyhlášená plošná epidemie. Aktuálně je průměrně 1.447 nemocných na 100 tisíc obyvatel, oproti minulému týdnu je to čtvrtinový nárůst. Hranice pro epidemii je 1.500. „Počet pacientů s akutními respiračními infekcemi dál poroste,“ předpovídá Martina Havlíčková ze Státního zdravotního ústavu.“
Mnoho politikov, lekárov a expertov hovorí o Covid-19, že:
Státní zdravotní ústav ČR na svojich stránkach píše:
„Zatímco projevy jsou u obou onemocnění podobné (hlavně suchý kašel, horečka, dušnost), liší se podíl onemocnění se závažným průběhem.“
Vzhľadom k tomu, že aj uvedený popis uvádza, že sú podobné a k tomu, že aj keď tu máme koronavíry mnoho rokov, tak špeciálne ku koronavírom nemáme z nejakého dôvodu definované epidemické prahy, tak pre porovnanie použijem epidemický prah chrípky, ktorá je tiež respiračným ochorením a ktorý používajú vo svojich vyjadreniach a porovnaniach často aj samotný lekári a vlády.
Ďalej musím uviesť i vyjadrenie epidemiologičky p. profesorky Alexandry Bražinovej zo dňa 20.9.2021 na TA3. Citujem:
AB: “Chrípku tu máme dlho, sledujeme pravidelne, monitorujeme jej výskyt desaťročia, kdežto Covid je nové ochorenie. Ešte by som dodala takú základnú definíciu, kedy hovoríme o epidémii – epidémia je náhly a nadmerný počet prípadov, a to slovo nadmerný je veľmi dôležité, pretože to znamená, že je to počet prípadov, ktorý je väčší ako je nejaká norma, ako nejaký dlhodobý stav. A ten rozdiel teda medzi chrípkou a covidom je v tom, že covid, keďže je nové ochorenie, tak ten nadmerný počet prípadov je už viac ako 2 prípady, ktoré sú v epidemiologickej súvislosti, čiže nejak spolu súvisia epidemicky..“
TA3: „Môžem sa opýtať? To by bolo takto v prípade aj nejakej inej novej choroby, keby sa teraz objavila nejaká nová choroba a tiež by bolo nejaký ojedinelý výskyt, že jeden, dva prípady, a už by ste to nejakým spôsobom sa na to pozerali vy epidemiológovia, ako že je to možná epidémia?“
AB: „To tak presne je. A nemusíme teda hovoriť o nových ochoreniach, ktoré sú zatiaľ v celku raritné, ale môžeme hovoriť o ochoreniach, ktoré sa v populácii dlhodobo nevyskytujú, pretože, napríklad, ako prevenciu voči nim očkujeme, konkrétne si vezmime osýpky, tie sa v slovenskej populácii takmer nevyskytujú, pretože máme vysokú preočkovanosť, okolo 95% detí v rámci povinného očkovania.“
Pani profesorka je určite odborník vo svojej oblasti a v tejto analýze sa k tomuto nebudem vyjadrovať, len to nechávam k zamysleniu sa, do akých nebezpečných extrémov niektoré vedné disciplíny neváhajú vmanipulovať spoločnosť pod záštitou jej ochrany.
Nižšie uvedená tabuľka obsahuje vybrané štatistické ukazovatele prípadov COVID-19 na Slovensku a v Česku v týždňoch od 02/2020 do 43/2021 – posledný stav, minimum, maximum, priemer a najdôležitejší medián, ktorý nás odprostí od okrajových extrémov.
Na nižšie uvedenom grafe vidíme, že
Graf s počtom prípadov COVID-19 s prepočtom týždenne na 100 000 obyvateľov od 02/2020 do októbra 2021. Červené linky ukazujú epidemický prah a modrá pod ňou úroveň chrípky v roku 2019.
Pohľady na web Ministerstva Zdravotníctvo ČR k 17.08. a 27.10.2021. Viz link, kde sa dá overiť situácia každý deň. Ľavé okno ukazuje počet prípadov za 7 dní na 100 000 obyvateľov, takže v auguste to bolo 12, čo je 0,75% epidemického prahu a koncom októbra 246 prípadov, čo je 15,3% EP.
MZ SR tieto konkrétne údaje neuvádza, je potreba si ich prepočítať – viz link.
Koľko je teda pre vlády a zodpovedných málo, aby zrušili všetky neodôvodnené opatrenia a vrátili život do normálu? Vychádza mi z toho len stratégia vytvorená World Economic Forum (WEF) nazvaná „Zero-Covid strategy“.
Ak si to celé zhrnieme tak:
tak vlády ochromili svojimi opatreniami obe krajiny a ktoré sú neraz v rozpore so zákonom, ústavou a listinou práv a slobôd…
Súčasný vládny predstavitelia tu nastolili veľmi nebezpečný precedens, ktorý podporujú aj niektorí epidemiológovia a lekári – takto môžu ignorovať akékoľvek zásady a princípy a zákony, stačí len bez podkladov povedať že tu máme 2 prípady, vyhlásiť epidémiu, a môžu si nastavovať vlastné pravidlá a reštrikcie, ako to vidíme už rok a trištvrte.
Otázka znie „Prečo?“
Jeden ekonóm to vystihol troma slovami – „Sledujte cestu peňazí“ a to sa potom nestačíme diviť.
A ja dodávam – ako už som písal v článku o manipulácii technikou „Vymysleného nepriateľa“, tak v roku 2019 chrípke nedali meno.. bola to proste iba chrípka a tej sa nikto nebojí, len sa lieči doma s čajmi, vitamínmi a prípadne ATB ..
Epidémia? Aká? Kde? Prečo? A kto ju (ne)vyhlásil? II. časť – Svet – si môžete prečítať TU
Epidémia? Aká? Kde? Prečo? A kto ju (ne)vyhlásil? III. časť – Úmrtnosť – si môžete prečítať TU
Autor: Ing. Michal Pukan – dátový architekt/analytik (28.10.2021)
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…