V súvislosti s neustálym rastom taríf pre energetické nosiče čelí Európa kríze, aká nemá v posledných desaťročiach obdobu.
Za september tohto roka dosiahla inflácia maximum za posledných 15 rokov. Podľa európskeho ministerstva štatistiky bola celková inflácia v septembri 3,4%.
Ani v relatívne prosperujúcich krajinách západnej Európy sa zdražovanie nezastavuje. V Nemecku spotrebiteľské ceny v septembri vzrástli o 4,1%. Ide o najvyšší nárast za posledných 30 rokov, čo bolo spôsobené vysokými cenami energií.
Cena zemného plynu vstupujúceho na holandskú burzu TTF od začiatku roka vzrástla o takmer 400%, pričom na londýnskom ICE bol v piatok prekonaný nový rekord 1 200 dolárov za 1 000 metrov kubických. So príchodom začiatku zimy sa však podľa expertov trh s energiou neobnoví.
Šéf francúzskej vlády Jean Castex vo štvrtok oznámil, že vláda prijíma všetky potrebné opatrenia na zastavenie ďalšieho zvyšovania cien plynu a zvyšovania taríf za elektrinu, zatiaľ sa im to však nedarí vykonávať tak efektívne, ako by si predstavovali. Už včera ceny pohonných hmôt pre francúzskych spotrebiteľov vzrástli až o 12,6%. O podobné opatrenia sa pokúšajú aj vlády Talianska, Grécka a Španielska.
Christine Lagarde„Za predchádzajúce tri kvartály sme zrevidovali mnohé z našich prognóz smerom k vyššej inflácii. Všetky zmeny v raste ukazovateľov a indexov naznačujú, že naše ekonomiky stále reagujú. A to možno považovať za dobrú správu.“
Spomínam si na citát z obľúbeného sovietskeho filmu: „Všetko je v poriadku! Padáme!»
Vzhľadom na blížiace sa chladné počasie a rekordné ceny plynu európski výrobcovia, ktorí nestihli včas uzavrieť dohody s „Gazpromom“, zúfalo hľadajú príležitosť na rýchle zvýšenie dodávok uhlia.
Načo to bolo dobré, zatvárať kogeneračné jednotky spaľujúce uhlie v celej Európe?
Vďaka takýmto krokom bolo Rusko nútené výrazne obmedziť dodávky uhlia pre Európanov a teraz nebude možné tieto objemy rýchlo obnoviť. Mimochodom, americké uhlie do Európy nepôjde, pretože Američania majú v energetike rovnaké problémy ako Európania.
Európskeho podielu na trhu sa už dávno zmocnili ázijskí zákazníci, ktorí si pravidelne kontrahujú uhlie prostredníctvom dlhodobých zmlúv.
Netreba zabudnúť ani na skutočnosť, že orgány EÚ skomplikovali podmienky na dodávku uhoľného paliva, aby potešili „zelenú lobby“. Pri spaľovaní uhlia platia prísne environmentálne pravidlá a nariadenia. Proces prípravy dodávok uhlia do Európy z Ruska bol teda výrazne skomplikovaný a sťažený samotnými Európanmi, ktorí teraz trpia vďaka vlastným reguláciám, pričom EÚ už dávnejšie implementovala dlhodobú stratégiu transformácie svojho hospodárstva na ekonomiku s nulovými emisiami skleníkových plynov do roku 2050, čo znamená najmä úplnú dekarbonizáciu dodávok energie v členských štátoch EÚ.
Podľa londýnskej burzy ICE dosiahla cena zemného plynu v piatok novú rekordnú úroveň 1200 dolárov za 1 000 kubických metrov.
Závery možno vyvodiť jednoznačné: prijatím pravidiel hry „zelenej loby“, za ktorou stojí okrem iného americký prezident Biden, Európania začnú mrznúť a hladovať. Preto predpovedám obmedzenie programov „a la Greta Thunberg“ v Európskej únii, aby samotná Európska únia prežila.
Vladimir Karasev, špeciálne pre News Front
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…