V novembri 2022 správa agentúry Reuters o Yahoo uviedla, že zásoby ropy v USA v strategickej rezerve ropy klesli na 390,5 milióna barelov, čo je najnižšia úroveň od marca 1984, ako uviedol Úrad pre energetické informácie.
Správa tiež uviedla, že zásoby benzínu na východnom pobreží USA v tom období klesli na 47,1 milióna barelov, čo bola najnižšia úroveň od novembra 2012. Využitie rafinérií v regióne tiež vzrástlo na 102,9 %, čo bolo najvyššie v histórii.
USA už viac ako rok čerpajú zo svojich strategických zásob ropy, pričom ju rafinujú na benzín pre vnútornú spotrebu, pričom sa snažia udržať nízke náklady na benzín. Prečo však v prvom rade existuje energetická kríza?
Ak je na svete dostatok ropy na to, aby vydržala dlho, ako niektorí veria, nenastala by žiadna kríza a zásoby ropy v USA by sa nemuseli využívať, však?
Niektorí sa môžu domnievať, že príčinou nedostatku energie je takzvaná pandémia, ktorú sme zažili. Ale to jednoducho nie je pravda.
Počas počiatočných štádií plandémie v roku 2020 dopyt po rope klesol na celom svete v dôsledku blokovania populácie, ale produkcia, ktorá už bola v zásobovacích linkách, by pokryla reštart ekonomiky.
Pamätajte, že veľké korporácie sa vtedy nezatvorili, ani zaoceánske plavidlá. Pokračovali vo vykladaní napriek oneskoreniam v prístavoch v dôsledku nedostatku pracovných síl spôsobených príkazmi na blokovanie.
Ak by sa vtedy verilo teórii nekonečnej ropy, nebolo by 22 rokov západných ropných vojen, ak by bola hojnosť ropy pravdivá.
Dnes, v januári 2023, sú ceny nafty v Kanade stále extrémne vysoké, 2,30 USD/liter v Montreale 14. januára 2023. Možno preto, že ropná rafinéria spaľuje polnočnú ropu (prepáčte slovná hračka), aby si udržala svoje potreby benzínu.
Možno sa nafta presúva do Európy s nedostatkom energie. Bez ohľadu na dôvod, ako už každý vie, vysoká cena motorovej nafty podporuje infláciu, pretože ak je na vašom stole alebo vo vašej domácnosti, priviezlo ju nákladné auto s naftovým pohonom.
Vyššie uvedený graf ukazuje, že zásoby ropy SPR pokračovali v poklese až do decembra 2022 a nepochybne budú pokračovať v tomto roku až do roku 2023 alebo cena benzínu porastie.
Otázkou je, ako dlho budú čerpať zo strategických zásob ropy, kým veľká kríza spôsobí severoamerický energetický a ekonomický krach? A odkiaľ získajú budúce dodávky ropy na podporu rastu západných ekonomík?
Sme uprostred ekonomickej búrky, takže podľa všetkých indícií vzhľadom na súčasný geopolitický postoj západných národov s ich ekonomickou energetickou vojnou proti Rusku by som povedal, že menej ako rok…ale odkiaľ to ide, pretože ekonomické vojny môžu viesť k vojenským vojnám, ale energetické vojny bez vypínača určite povedú k vojne medzi mocnými národmi.
Čím skôr sa na svet vráti zdravý rozum, tým skôr dokážeme riešiť dlhodobé problémy, ktoré nedostatok energie vytvára… a sú to obrovské problémy, ktoré si vyžadujú rozsiahlu reštrukturalizáciu spôsobu, akým žijeme.
Problém jednoducho nezmizne, pretože dodávky ropy a plynu majú limity vzhľadom na rast ekonomiky. Ekonomika a dopyt po energii klesajú najmä v dôsledku súčasnej recesie, no ceny energií zostávajú vysoké. Rozhodne nepotrebujeme také dystopické riešenia, ktoré poskytli naše západné vlády, zablokovanie, vojny, atď. Nemali by sme im ani dovoliť, aby pokračovali vo vojnovom trende, ktorým momentálne smerujú do budúcnosti.
My, ľudia zo západného sveta, musíme vstať a zabrzdiť naše vlády, prinútiť ich, aby si sadli a začali racionálne rozhovory o zahraničných a domácich záležitostiach.
Naše vlády sú na ceste k veľkej vojne a toto jednoducho NIE JE možnosťou, o ktorej by sa v jadrovom veku malo vôbec uvažovať.
Čím dlhšie budeme, my ľudia, čakať a neurobíme nič, aby sme ich zastavili, tým reálnejší bude globálny konflikt; a jediný spôsob, ako zabrániť našim vládam ísť do vojny, je spojiť ľudí v každom národe a potom na celom svete. Naše rozdelenia, ktoré sú založené na „viere“, ktorá je založená na výskume alebo propagande, musia skončiť, ak máme prežiť cestu, na ktorej sme. Ľudia už určite môžu vidieť veľkú vojnu na obzore.
Postavte sa a vládnite svojim vládam, vojna určite príde, ak to neurobíme. Čas sa rýchlo kráti..
Stewart Brennan
O autorovi: Stewart Brennan je geopolitický a ekonomický analytik, aktivista, bloger a autor. Pracoval v odvetví letectva, balenia, dopravy a logistiky a je autorom dvoch kníh o politickom aktivizme a poézii „The Activist Poet“. (Pozri tu a tu ) Je tiež autorom niekoľkých blogov vrátane World United News a World United Music a prispievateľ do Global Research .
Tento článok bol pôvodne publikovaný na World United News .
skspravy
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…