Mainstreamový názor je, že len ruská vojna proti Ukrajine spôsobila zmätok na globálnych komoditných trhoch, zvýšila ceny energií a potravín a zhoršila globálnu hladovú krízu, no podľa nových údajov bol tento chaos veľkým prínosom pre obchodníkov s komoditami na Wall Street.
Ale aj keď je tento chaos katastrofálny pre chudobných na celom svete – milióny z nich žijú na pokraji hladomoru – podľa nových údajov bol tento chaos veľkým prínosom pre gigantov z Wall Street, podľa nových údajov, ktoré ukazujú, že 100 najväčších svetových bánk sa snaží rozbiť zisk z obchodovania s komoditami v tomto roku na rekordnej úrovni.
Sto najväčších bánk podľa tržieb má v roku 2022 zarobiť 18 miliárd dolárov z obchodovania s komoditama
uviedla agentúra Bloomberg minulý týždeň s odvolaním sa na údaje londýnskej firmy Vali Analytics.
„To by bolo najvyššie v údajoch, ktoré siahajú 14 rokov dozadu, a prekročili by predchádzajúci vysoký vodoznak v roku 2009.“ Bloomber dodal, že poveď je najnovším dôkazom toho, že
divoké výkyvy cien energií vyvolané vojnou na Ukrajine sú prínosom pre obchodníkov s komoditami, aj keď tlačia európske krajiny do krízy
„Vali, analytická firma, ktorá sleduje obchodné podnikanie, zostavila údaje, ktoré zahŕňajú päť popredných bánk v obchodovaní s komoditami:
Hoci ceny pšenice a iných základných potravín klesli zo svojho maxima v posledných mesiacoch, podľa Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo zostávajú v porovnaní s minulým rokom výrazne zvýšené, takže milióny ľudí sú vystavené hladu a hladu.
Svetový potravinový program odhaduje, že „až 828 miliónov ľudí chodí každú noc spať hladných“ a „počet tých, ktorí čelia akútnej potravinovej neistote, od roku 2019 prudko vzrástol – zo 135 miliónov na 345 miliónov“.
Ceny energií sa tiež znížili, ale zostávajú vysoké, čo prispieva ku kríze životných nákladov v celej Európe a iných častiach sveta.
Z biedy ľudí je superzisok kapitalistov
napísal na Twitteri Salvatore De Rosa, výskumník z Centra pre štúdie udržateľnosti Univerzity v Lunde, v reakcii na správy agentúry Bloomberg. „Ako to zreformujete?“
Banky na Wall Street nielen profitovali z nárastu cien komodít, ale aktívne im pomáhali podporovať ich, hovoria odborníci.
Sme na trhu, kde špekulanti zvyšujú ceny
povedal v júli pre Mongabay Michael Greenberger, bývalý šéf divízie obchodovania a trhov v americkej komisii pre obchodovanie s komoditnými futures.
„Komoditné trhy majú slúžiť ako zaisťovacie trhy pre ľudí, ktorí sa zaoberajú danou komoditou,“ povedal Greenberger.
„V prípade pšenice by to boli farmári a ľudia, ktorí by kupovali pšenicu. Ale keby sme sa na to pozreli, boli by tam banky, ktoré by sa nezaujímali o cenu pšenice, písali by swapy a kontrolovali túto cenu.“
Je príliš ľahké povedať, že vojna na Ukrajine vyviedla z rovnováhy všetky tieto trhy…
… [alebo že] sú rozstrieľané dodávateľské reťazce a prístavy, a že tieto ceny stúpajú z dôvodu ponuky a dopytu,“ dodal Greenberger.
„Môj vlastný najlepší odhad je niekde od 10% do 25% ceny, aspoň je diktovaných deregulovanou špekulatívnou aktivitou.“
Jake Johnson
O autorovi: Jake Johnson je stály publicista Common Dreams
Článok pôvodne vydal Common Dreams.
Poznámka: preklad, medzititulky, zvýraznenie v texte: redakcia SKsprávy
„Z našej strany musíme urobiť všetko pre to, aby sa táto vojna skončila budúci rok,…
„Hodina príbehov o pornografii“ sa skončila pre jednu školskú štvrť vo Virgínii. Verejné školy v…
V nedeľu sa objavili správy, že USA konečne schválili žiadosť Ukrajiny o použitie rakiet dlhého doletu ATACMS…
Podarilo sa nám dostať k odpovedi na otázku, komu ide o neprestajnú eskaláciu konfliktu na…
Minister zahraničných vecí Donalda Trumpa Marko Rubio vo svojom dramatickom odklone od vyzbrojovania kyjevského režimu hovorí , že…
Ukrajina súhlasí s pravidelnými stretnutiami s ministrami poľnohospodárstva zo susedných členských krajín Európskej únie (EÚ).…