Súčasné smerovanie rezortu diplomacie je podľa nich elitárske a zakorenené v minulosti. Británia sa podľa nich nemôže spoliehať iba na spojenectvo s USA a EÚ, a mala by namiesto toho nadviazať pragmatické nové partnerstvá s ďalšími štátmi sveta a predovšetkým v Ázii.
Skupina bývalých vysoko postavených britských diplomatov vydala brožúru, ktorá navrhuje radikálnu reformu zahraničnej politiky Spojeného kráľovstva. Autori sú kritickí voči súčasnej politike ministerstva zahraničia. Navrhujú dokonca jeho zrušenie.
Britské ministerstvo zahraničia by malo byť zrušené a nahradené novým rezortom pre medzinárodné záležitosti, ktorý by Británii pomohol prispôsobiť sa pozícii mocnosti strednej veľkosti. K tomuto záveru dospela skupina bývalých vysoko postavených diplomatov v brožúre, ktorá navrhuje radikálnu reformu zahraničnej politiky.
Ministerstvo je podľa nich elitárske a zakorenené v minulosti a stretáva sa s problémami pri plnení jasného mandátu, uviedol v pondelok 8. apríla 2024 server BBC News.
V reakcii na správu úrad uviedol, že má jasne definované priority. Tými sú podľa neho najmä podpora Ukrajiny, budovanie bezpečnejšieho Blízkeho východu, podpora medzinárodného rozvoja a zvyšovania bezpečnosti, prosperity a zamestnanosti v Spojenom kráľovstve.
Brožúra navrhuje, aby namiesto ministerstva vznikol nový úrad so širšími právomocami, čo by podľa nich pomohlo lepšie plniť dlhodobé medzinárodné ciele Británie. Parlament by mal podľa správy novému rezortu prideliť „základné ciele a mandáty“, ktoré „vydržia aj po skončení funkčného obdobia jednotlivých ministrov“, aby sa zabránilo opakovaným krátkodobým zmenám politiky.
Autori správy sú voči ministerstvu zahraničia kritickí. Tvrdia, že má problémy s jasným mandátom, stanovením priorít a prideľovaním zdrojov. „Až príliš často funguje ako obrovská súkromná kancelária ministra zahraničných vecí, ktorá reaguje na jeho okamžité záujmy a neustále sa mení,“ píšu.
Základným argumentom autorov je, že Británia sa nebude môcť spoliehať iba na tradičné spojenectvo s USA a Európou, a mala by namiesto toho nadviazať pragmatické nové partnerstvá s ďalšími strednými mocnosťami v iných častiach sveta, najmä v Ázii.
Spojené kráľovstvo by malo byť viac tímovým hráčom, prejavovať pokoru a rešpekt a nesnažiť sa svetu vnucovať obraz veľkosti, ktorý sa dnes zdá byť anachronický, uvádza správa.
„Ako stredne veľká mocnosť mimo Európskej únie sa môžeme potenciálne veľa naučiť od krajín, ako je Nórsko, Kanada, Švajčiarsko a Japonsko, ktoré dokážu využiť svoju veľkosť a nezávislosť na získanie významného vplyvu na svetovej scéne,“ uzatvárajú autori.
Medzi autormi sú okrem iného bývalý šéf britskej štátnej správy Mark Sedwill, ktorý patril k dôležitým postavám celého procesu odchodu Británie z Európskej únie, alebo niekdajší britský veľvyslanec Tom Fletcher, ktorý tiež pôsobil ako poradca pre zahraničné záležitosti expremiérov Tonyho Blaira, Gordona Brown a Davida Camerona.
Cameron je aktuálne ministrom zahraničia vo vláde premiéra Rishiho Sunaka. Správa odráža závery dvojdňovej konferencie, ktorej sa v Oxforde zúčastnili bývalí ministri, poradcovia pre národnú bezpečnosť a vysoko postavení štátni úradníci.
Zdroj: seznamzpravy.cz / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…