svet

Ekonomickú krízu vyvolali západné elity, ktoré odmietajú čeliť zmene geopolickej reality.

Štáty Západu prichádzajú o nadvládu a v snahe o jej udržanie & odolanie chodu dejín ubližujú všetkým, vrátane vlastným občanom a zároveň podkopávajú kľúčové piliere svetového ekonomického systému budovaného po stáročia, vyhlásil Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin na ekonomickom fóre vo Vladivostoku poprel, že Moskva používa energiu ako zbraň proti Európe. Šéf Kremľa vyhlásil, že ruská ekonomika sa vyrovnáva s tým, čo nazval finančnou a technologickou agresiou Západu, ale priznal isté ťažkosti v niektorých odvetviach a regiónoch. 

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že západné krajiny v snahe zachovať si globálnu nadvládu, ktorá sa im vymyká z rúk, ubližujú všetkým vrátane vlastným občanom.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Rozvíjajúcu sa globálnu hospodársku krízu vyvolali „západné elity, ktoré nechcú alebo dokonca nemôžu uznať objektívne fakty“ o globálnych zmenách, povedal počas stredajšieho prejavu na ekonomickom podujatí v Rusku.

Lídri USA a ich spojenci sa snažia zachovať „svetový poriadok, ktorý je výhodný len pre nich, a nútia všetkých žiť podľa pravidiel, ktoré vymysleli a ktoré pravidelne porušujú a neustále menia v závislosti od situácie,“ dodal.

Čeliac odporu národov, ktoré sa nechcú podriadiť ich vôli, sa USA a ich spojenci „šľahajú okolo seba“ a prijímajú krátkozraké rozhodnutia, ktoré škodia nielen ich odporcom, ale aj vlastným národom, vyhlásil Putin a upozornil na „rastúce odtrhnutie“ západných elít od obyčajných ľudí.

Ruský prezident ako najlepší príklad uviedol prudko rastúcu infláciu v EÚ a konštatoval, že životná úroveň v bloku je obetovaná na oltár americkým záujmom. „Orgány EÚ svojím rozhodnutím odpojiť sa od Ruska odopierajú európskym firmám prístup k surovinám, energii a trhom“, povedal Putin.

„Nebude prekvapením, keď trhové podiely európskych podnikov na kontinente aj vo svete prevezmú ich americkí patróni. Keď presadzujú svoje záujmy, v ničom sa neobmedzujú ani nevyhýbajú.“

Zatiaľ sa Rusku, ktoré je terčom západnej „sankčnej horúčky“ a iných foriem nekalej konkurencie, darí relatívne dobre, povedal Putin. Krajina sa teší relatívne nízkej úrovni inflácie, ktorá klesá, rekordne nízkej nezamestnanosti a ďalším faktorom makroekonomickej stability, poznamenal. Iste, ruské podniky, ktoré boli závislé od EÚ, boli poškodené, ale celkovo sa krajina dokázala vyrovnať so západnou „agresiou“, povedal Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin zároveň poprel obvinenia, že Moskva využíva energiu ako „zbraň“. Vyhlásil to niekoľko dní po tom, ako Rusko zastavilo dodávky zemného plynu cez kľúčový plynovod do Európy Nord Stream 1.

„Hovoria, že Rusko používa energiu ako zbraň. Ďalší nezmysel! Akú zbraň používame? Dodávame toľko, koľko požadujú, na základe požiadaviek od dovozcov,“ povedal Putin na Východnom ekonomickom fóre v tichomorskom prístavnom meste Vladivostok.

Rusko podľa jeho slov v globálnej konfrontácii so Spojenými štátmi v súvislosti s konfliktom na Ukrajine nič nestratilo, ale v skutočnosti získalo nastavením nového suverénneho kurzu, ktorý obnoví jeho globálny vplyv.

V snahe zdôrazniť naklonenie Ruska smerom k Ázii tiež vyhlásil, že Západ zlyháva, zatiaľ čo Ázia je budúcnosť.

Konfrontácia so Západom pre vojnu na Ukrajine podnietila Rusko, aby sa urýchlene priklonilo k Ázii a najmä Číne, kedysi partnerovi Sovietskeho zväzu a teraz druhej najväčšej svetovej ekonomike.

Podľa Putina Západ zlyháva, pretože márny a agresívny pokus o izoláciu Ruska sankciami ničí globálnu ekonomiku práve v čase, keď Ázia rastie a predstavuje budúcnosť.

Spojené štáty a ich spojenci uvalili na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu najprísnejšie sankcie v modernej histórii. Putin hovorí, že sankcie sú podobné vyhláseniu ekonomickej vojny.

„V snahe odolať chodu dejín západné krajiny podkopávajú kľúčové piliere svetového ekonomického systému budovaného po stáročia,“ vyhlásil a dodal, že dôvera v dolár, euro a libru klesá.

Medzi hosťami fóra bol najvyšší čínsky zákonodarca Li Čan-šu, ktorý je v súčasnosti na treťom mieste v čínskej komunistickej strane. Putin sa na budúci týždeň v Uzbekistane stretne s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

Putin tiež potvrdil, že Čína bude platiť ruskému energetickému koncernu Gazprom za plyn v národných menách oboch štátov.

Pokus Západu o ekonomickú izoláciu Ruska, jedného z najväčších svetových producentov energií, vohnal globálnu ekonomiku do neprebádaných vôd s prudko stúpajúcimi cenami potravín a energie. Poškodilo to aj Rusko.

Putin vyhlásil, že ruská ekonomika sa vyrovnáva s tým, čo nazval finančnou a technologickou agresiou Západu, ale priznal isté ťažkosti v niektorých odvetviach a regiónoch. Varoval pred hroziacou globálnou potravinovou krízou pričom povedal, že bude diskutovať o zmene prelomovej dohody o vývoze obilia z Ukrajiny s cieľom obmedziť krajiny, ktoré môžu prijímať tieto dodávky.

Putin: Nič sme nestratili a nič ani nestratíme. To hlavné, čo sme získali, je posilnenie našej suverenity

Rusko svojím konaním na Ukrajine nič nestratilo, práve naopak – posilnilo svoju suverenitu, vyhlásil v stredu ruský prezident Vladimir Putin na Východnom ekonomickom fóre vo Vladivostoku. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Reuters a DPA.

Šéf Kremľa vo svojom prejave na fóre odôvodnil priklonenie sa Ruska smerom k Ázii tým, že Západ upadá, zatiaľ čo Ázia je podľa neho budúcnosť. Vo svojom hlavnom prejave hovoril o Ukrajine len v súvislosti s vývozom obilia. Neskôr sa ho však moderátor spýtal, či Rusko v dôsledku konfliktu na Ukrajine niečo stratilo.

„Nič sme nestratili a nič ani nestratíme. To hlavné, čo sme získali, je posilnenie našej suverenity. To je bezpochyby výsledok toho, čo sa teraz deje,“ odpovedal Putin.

„Všetko nepotrebné, škodlivé a to, čo nám bráni posúvať sa vpred, bude odmietnuté… V konečnom dôsledku to našu krajinu znútra posilní,“ vyhlásil Putin. Zároveň priznal, že konflikt viedol k „istej polarizácii“ v Rusku i vo svete.

Ruský prezident okrem toho znovu označil ukrajinskú vládu za nelegitímnu a poprel, že by Rusko na Ukrajine porušovalo medzinárodné právo. „Pokiaľ ide o vojenskú činnosť, my (sami) sme nič nezačali – snažíme sa ju len ukončiť,“ cituje Putina nezávislý spravodajský portál Meduza.io.

Putin podľa agentúry Reuters stále častejšie opisuje konflikt na Ukrajine, ktorý nazýva špeciálnou vojenskou operáciou, ako zlomový bod v dejinách Ruska, keď sa jeho krajina zbavila poníženia v súvislosti s rozpadom Sovietskeho zväzu z roku 1991.

Zdroj: openiazoch.zoznam.sk / rt.com / veci-verejne.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Kedy stihol Londýn vyhlásiť vojnu Ruskej federácii? Briti hľadajú výrobcu lodí na bombardovanie ruského pobrežia

Podľa rezortnej publikácie v britskom obrannom vestníku sa 22. januára 2025 v Londýne uskutoční výberová fáza projektu…

11 minút ago

Grónsko a Kanada sa síce stali súčasťou Trumpovho plánu pre Arktídutu no Rusko tu má “silný tromf”

Novozvolený prezident USA Donald Trump zopakoval, že chce pripojiť Kanadu k Spojeným štátom. Tentoraz republikán…

16 minút ago

Čad a Senegal pobúrené koloniálnou aroganciou Paríža

Čad a Senegal po tom, ako zabezpečili stiahnutie francúzskych vojenských základní, rozhnevali francúzskeho prezidenta Emmanuela…

34 minút ago

F-16 počas bitky na Ukrajine s ruskou stíhačkou musela odísť a brániť sa kanónom

Ukrajinským lietadlám F-16 chýbajú rakety AIM-9M a AMRAAM. Tento záver je obsiahnutý vo vyšetrovaní, ktoré…

36 minút ago

Ján Mažgút: Nekonsolidujeme s radosťou, minulé vlády Slovensko doslova spálili

Adresnosť na spôsob štvrtej vlády Roberta Fica (Smer-SSD) znamená 9 výjazdových rokovaní vlády, viac, ako…

17 hodín ago

Prezradili dátum, kedy rozhodnú o osude Ursuly von der Leyen

O imunite Ursuly von der Leyen môže rozhodnúť belgický súd: ak by bolo rozhodnutie nepriaznivé…

21 hodín ago