svet

Ekonomická situácia Západu

Kedysi dávno mala Amerika kapitalistickú ekonomiku. Bankové vklady boli použité na pôžičky, ktoré rozšírili produktívnu schopnosť.

Amerika vyrábala svoj vlastný tovar a pestovala vlastné potraviny. Americká mena bola krytá zlatom a inflácia neexistovala. Nová technológia pridaná do hry novými investíciami zlepšila produktivitu práce a životná úroveň sa zvýšila. Zisky sa vrátili späť do vylepšených metód a rozšírenej výroby.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Vlády dotovali sociálnu infraštruktúru a vzdelávanie. To znížilo náklady na dopravu, a tým aj výrobné náklady a ceny, a poskytlo priemyslu a výrobe vzdelanú pracovnú silu. Keďže som obyvateľom štátu, moje ročné školné na Georgia Tech vyšlo asi na 450 dolárov.

Tento veľmi úspešný spôsob riadenia ekonomiky bol nahradený úplne inou ekonomikou, tou, ktorú máme dnes. Kto je zodpovedný a ako sa to stalo, je príbeh, ktorý možno povedať neskôr, ale nie v tejto rubrike.

V súčasnej ekonomike sa bankové úvery neposkytujú na financovanie nových investícií do nových závodov a zariadení. Poskytujú ca sa s cieľom financovať nákup existujúcich aktív. Pôžičky sa poskytujú na nákup existujúcich spoločností, ich zadlženie a predaj ich aktív. Pôžičky sa poskytujú na financovanie spätného odkúpenia vlastných akcií spoločnosti, čím sa zvyšuje cena akcií a výsledkom sú odmeny za „výkonnosť“ výkonných riaditeľov a predstavenstva. Úvery sa poskytujú na financovanie kúpy nehnuteľností a tým zvyšujú hodnotu nehnuteľností, čím zvyšujú náklady na bývanie.

Nová ekonomika je financovaná. Žije z úrokov z dlhu a poplatkov, drancovania verejných aktív prostredníctvom privatizácie a vykorisťovania ekonomík tretieho sveta prostredníctvom bankových pôžičiek v dolároch, ktoré môže splatiť len zadlžená krajina, ktorá predáva svoje verejné aktíva svojim americkým veriteľom, zvyčajne za najnižšie ceny.

Nová americká ekonomika spočíva na zadlžení, nie na prosperite amerického obyvateľstva a na finančnom nátlaku dolárom zadlžených zahraničných vlád, ktoré platia svoje dlhy majetkom svojej krajiny.

Federálny rezervný systém zničil rodinné farmy a monopolizoval výrobu potravín v agrobiznise, monopolizoval finančný systém v rukách piatich najväčších bánk a zničil hodnotu amerického dolára.

Toto nie je portrét úspešnej ekonomiky s budúcnosťou.

Západný svet, najmä USA, presunul svoje priemyselné a výrobné hospodárstvo do Ázie a Mexika. Offshoring pripravil americkú pracovnú silu o príjmy spojené s výrobou tovarov, ktoré Američania spotrebúvajú. Keď tovar a služby prichádzajú do USA na predaj, prichádzajú ako dovoz, čím sa zväčšuje obchodný deficit USA.

Dôvod, prečo tento vykorisťovateľský systém mohol pokračovať, je ten, že Washington použil druhú svetovú vojnu, aby z amerického dolára urobil medzinárodný platobný prostriedok, teda rezervnú menu centrálnych bánk sveta. Dlhové nástroje denominované v dolároch sa stali rezervami svetových centrálnych bánk.

Byť rezervnou menou znamená, že dlh krajiny sú rezervami centrálnych bánk všetkých ostatných krajín.

Zvýšenie štátneho dlhu USA preto nebolo problémom, pretože znamenalo zvýšenie rezerv svetových centrálnych bánk. To je dôvod, prečo financovanie amerického dlhu nikdy nebolo problémom.

V 21. storočí bola samotná vláda Spojených štátov zaneprázdnená ničením tohto privilegovaného spôsobu financovania svojho stále rastúceho dlhu zbraňou v používaní dolára ako rezervnej meny.

Sankcie uvalené na Rusko a ďalšie krajiny vytvorili všeobecný odklon od používania dlhu americkej štátnej pokladnice ako rezerv centrálnej banky.

Washingtonské zabavenie rezerv ruskej centrálnej banky držaných v dolároch oznámilo svetu, že to isté sa môže stať aj im. V dôsledku toho sa používanie amerického dolára v medzinárodných platbách znížilo z približne 90 % na o niečo menej ako 50 %. So vznikom a expanziou BRICS bude ďalej klesať.

Keďže ostatné krajiny prestávajú používať americký dolár ako svoje rezervy, veľká ponuka dolárov vo svete – nedávno som čítal, že štátny dlh USA je teraz 35 biliónov dolárov – bude pravdepodobne ponukou, ktorá prevyšuje dopyt.

Dôsledkom je pokles výmennej hodnoty dolára, ktorý už potvrdil rast cien zlata a striebra. V krátkodobom horizonte môže Washington presadiť, aby centrálne banky Japonska, Spojeného kráľovstva a EÚ podporili dolár pomocou svojich mien na nákup dolárov. Ale táto záchranná operácia dolára nemôže trvať donekonečna.

Keď príde čas, že západné centrálne banky už nebudú ochotné riskovať hodnoty svojich vlastných mien na podporu amerického dolára a ceny zlata a striebra už nebudú môcť byť potlačené praxou predaja nahých šortiek, Amerika sa stane krajinou tretieho sveta.

Toto nie je téma, ktorá by zaujímala mnohých ekonómov. Americká ekonomická profesia je podľa môjho názoru súbor ľudí, ktorí výmenou za granty a konzultácie prijali lož, že offshoring „špinavých pracovných miest na nechtoch“ bude mať za následok vyššie platené pracovné miesta v ekonomike.

Po všetkých tých rokoch stále nie sú žiadne známky týchto sľubovaných, lepšie platených náhradných pracovných miest. Tí istí ekonómovia nám povedali, že globalizmus, ktorý nás robí závislými od dovozu, je vlna budúcnosti. Budúcnosťou ekonomiky závislej od dovozu s oslabujúcou menou je permanentná inflácia.

Keďže ľudskú pracovnú silu nahrádza robotika a umelá inteligencia, zatiaľ čo do krajiny každoročne prichádzajú milióny prisťahovalcov, budúcnosťou je aj trvalá nezamestnanosť.

Americká ekonomika je riadená krátkodobou maximalizáciou zisku. Absencia vízie znamená pochmúrnu budúcnosť aj bez Veľkého resetu.

Paul Craig Roberts

O autorovi: Paul Craig Roberts je renomovaný autor a akademik, predseda Inštitútu pre politickú ekonómiu, kde bol tento článok pôvodne publikovaný. Dr. Roberts bol predtým pridruženým redaktorom a publicistom pre The Wall Street Journal. Počas Reaganovej administratívy bol námestníkom ministra financií pre hospodársku politiku. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.

/ skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

Nová séria ruských útokov na ciele v Kyjeve, jeho okolí, ako aj v Sumskej oblasti

V noci 25. novembra ruské jednotky spustili ďalšiu sériu útokov na Kyjev. Išlo o pokračovanie…

18 minút ago

Ruský vysokoničivý termobarický raketomet Solncepjok zlikvidoval na Donbase obranné pozície ukrajinskej armády

Systém TOS-1A využíva tzv. termobarické rakety. Tie fungujú na princípe výbuchu aerosólového oblaku paliva zmiešaného…

4 hodiny ago

Slovensko-maďarské vzťahy už nie sú predvolebnou témou, tvrdí Fico po stretnutí s Maďarskou alianciou

Pokojné spolunažívanie Slovákov a Maďarov žijúcich na Slovensku je existenčne dôležité pre stabilitu krajiny. Skonštatoval…

4 hodiny ago

Slovensko vysiela nového veľvyslanca do Moskvy

Novým veľvyslancom Slovenska v Ruskej federácii bude Peter Priputen. Pred jeho vyslaním sa s ním…

4 hodiny ago

Na Slovensku sa dnes rodí o polovicu menej detí ako koncom 70. rokov

Najväčšia kríza, akú naša spoločnosť zažíva, nie je ekonomická ani politická, ale demografická. Liberálny Denník…

4 hodiny ago

Nikto nedokáže tak zhovädiť českého prezidenta, ako len on sám

Prezident Českej republiky napísal otvorene rusofóbny list Donaldovi Trumpovi, konštatuje agentúra RIA - novosti. Spojené…

4 hodiny ago