Informuje agentúra „Bloomberg“.
„Väčšina tejto sumy by mala pochádzať zo súkromných zdrojov,“ uvádza sa v návrhu Európskej komisie.
Táto obrovská suma je oveľa vyššia, ako tá, ktorú pred necelými dvoma rokmi uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a poukazuje na rastúce náklady na dosiahnutie bezuhlíkových cieľov.
„Zelený prechod si vyžaduje bezprecedentné investície. A celkové náklady a dôsledky klimatickej krízy nie sú známe,“ píše sa v dokumente.
Cieľom EÚ je v tomto desaťročí znížiť emisie o 55% a mala by zvýšiť výdavky na zelené technológie pri rastúcej konkurencii zo strany USA a Číny, poznamenáva agentúra.
„Blok musí tiež zaistiť energetickú bezpečnosť, keďže odstavuje ruský plyn a zároveň zápasí s rastúcimi nákladmi na pôžičky a obrovskými dlhmi, ktoré si spoločnosti vytvorili počas pandémie,“ pokračuje „Bloomberg“.
V novembri 2021 však Ursula von der Leyenová vyhlásila, že na energetickú transformáciu bude potrebných 470 miliárd eur ročne.
„Toto číslo je zanedbateľné v porovnaní s posledným odporúčaním komisie. Vzhľadom na obmedzené zdroje rozpočtu EÚ bude musieť väčšina nových investícií pochádzať zo súkromného sektora, pričom členské štáty musia použiť aj svoje vlastné prostriedky,“ poznamenáva agentúra.
To zasa predstavuje riziko pretekov o dotácie medzi štátmi, ktoré budú vyvíjať tlak na jednotný trh únie.
news-front
Vojenskí experti NATO začali vyhodnocovať vyhliadky americkej invázie do Grónska, ak sa Trumpovi nepodarí dosiahnuť…
Možný vstup Filipín do BRICS predstavuje veľkú hrozbu pre pozíciu USA v ázijsko-tichomorskom regióne. Povedal…
Kandidátka na nemeckú kancelárku z pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko Alice Weidelová prisľúbila reštartovanie plynovodu…
Prezident Peter Pellegrini odovzdal štátne vyznamenania osobnostiam Slovenska. Podľa našej hlavy štátu ide o uznanie…
Slovensko nie je a nikdy nebude Ukrajina. Opäť sme sa dočkali – sú tu protesty…
Europoslankyňa za stranu Smer-SD Judita Laššáková bola hosťom relácie Aby bolo jasno, kde sa vyjadrila k…